5 ćwiczeń na szybszą regenerację po wysiłku

Po większym wysiłku na treningu lub zawodach Twoje mięśnie wymagają szczególnej opieki. Właściwie przeprowadzona regeneracja zmęczonych partii sprawi, że Twoje ciało szybciej będzie będzie gotowe do nowych wyzwań. Powrót do formy przyśpieszy te 5 ćwiczeń.

Ćwiczenia regeneracja Peter Liddiard
fot. Peter Liddiard

Nogi na ścianę

Czyli relaks dla nóg

Usiądź bokiem do ściany i jednym gładkim ruchem wraz z wydechem przenieś nogi na ścianę, jednocześnie opuszczając tułów i głowę na podłogę. Przesuń biodra blisko ściany (jeśli czujesz ciągnięcie pod kolanami, cofnij się nieco). Jeżeli Twoje stopy się rozchodzą, możesz związać nogi za pomocą szalika. Ręce ułóż wzdłuż ciała. Rozluźnij nogi, ramiona, brzuch i odpoczywaj przez 3-15 minut.

Ćwiczenia regeneracja Peter Liddiard
fot. Peter Liddiard

Ulga dla nóg

Czyli sposób na szybkie rozluźnienie

Usiądź na podłodze z ugiętymi nogami. Zahacz palce nad kolanem jednej nogi i kilkakrotnie przyciągnij długimi łagodnymi pociągnięciami stopę do pośladka. Powtórz to samo drugą nogą. Potem oprzyj stopy na podłożu i rozszerz nogi, zbliżając kolana do ziemi, a potem przyciągnij je z powrotem. Powtarzaj to ćwiczenie, stopniowo zwiększając taki rozluźniający rozmach, aż wpadniesz w odpowiedni rytm.

Ćwiczenia regeneracja Peter Liddiard
fot. Peter Liddiard

Zginacze biodra

Podstawowy streczing zacznij od tego ćwiczenia

Zrób duży krok do przodu lewą nogą, schodząc nisko – aż do momentu, kiedy prawe kolano i grzbiet stopy (sznurówki) dotkną podłoża. Cały czas trzymaj tułów prosto i wypychaj prawe biodro w przód i w dół. Możesz sobie pomóc, dociskając je rękami. Wytrzymaj tak chwilę i zamień nogi.

Ćwiczenia regeneracja Peter Liddiard
fot. Peter Liddiard

Mięśnie łydek

Rozciągnij porządnie dolne partie mięśni

Zrób spory wykrok prawą nogą, ugnij kolano. Lewą nogę trzymaj wyprostowaną, a obie stopy ustaw równolegle, kierując palce do przodu. Wciśnij piętę pozostającą z tyłu w podłogę. Nie pochylaj tułowia, nie garb się. Przesuń lewą stopę pół kroku do przodu i ugnij obie nogi w kolanach, utrzymując piętę na podłodze. Poczuj rozciąganie w łydce. Następnie przesuń lewą stopę bezpośrednio za prawą, zahaczając przodostopiem o piętę. Powtórz całe ćwiczenie na drugą nogę.

Ćwiczenia regeneracja Peter Liddiard
fot. Peter Liddiard

Mięśnie kulszowo-goleniowe

Czyli jak rozluźnić tylną część uda

Stań przed jakąś podporą sięgającą minimum połowy łydki, a maksymalnie połowy uda i oprzyj na niej stopę wyprostowanej prawej nogi. Drugą pozostaw w miejscu prostopadle do podłoża, z palcami skierowanymi do przodu. Schyl się, aż poczujesz ciągnięcie w tylnej części uda. Nie wyginaj pleców w łuk. Możesz dodatkowo powtórzyć to samo ćwiczenie, ustawiając nogę na godzinie pierwszej i jedenastej.   

RW 10/2012

REKLAMA
}