6. Słupski Bieg Niepodległości – trasa biegu
Start/meta
To jeden z biegów dla śpiochów, rywalizacja rozpocznie się bowiem dopiero o g. 11 (UWAGA – zmiana godziny biegu – pierwotnie startował o 13!). Oczywiście, zachęcamy do wzięcia udziału we wcześniejszych uroczystościach upamiętniających tę ważną rocznicę. Potem, po starcie z deptaku na ul. Nowobramskiej, czekają Cię dwie pętle poprowadzone przez centrum miasta.
1-2 km
Zanim na dobre się rozpędzisz, rozejrzyj się po okolicy. Poświęć chwilę na podziwianie kościoła Mariackiego. Budowla spalona doszczętnie w pożarze miasta w 1476 roku została odbudowana w znacznie okazalszej formie.
Kilkaset metrów dalej prawdziwy zabytkowy rarytas: XIV-wieczny Zamek Książąt Pomorskich z historią tak bogatą, że nie sposób nawet tutaj wszystko opisać. Wystarczy wspomnieć, że na przestrzeni wieków poza funkcją pałacową pełnił też rolę m.in. koszar wojskowych czy magazynu zbożowego. Obecnie mieści się w nim Muzeum Pomorza Środkowego.
Uwaga, bo to nie koniec! Przed Tobą najstarszy zachowany obiekt przemysłowy w Polsce, czyli wodny Młyn Zamkowy (punkt A na mapie poniżej).
Gotowy na jeszcze więcej? To zapraszamy na bulwary nad Słupią. Teraz tereny rekreacyjne, dawniej z wypoczynkiem niewiele miały wspólnego.
Panie, miejcie się na baczności zwłaszcza w okolicy Baszty Czarownic (B). Dawniej za magiczne zaklęcia można było tu trafić na tortury przed spaleniem na stosie!
Czytaj też: Biegi patriotyczne, czyli moda na biało-czerwone bieganie
3-5 km
Czas na odpoczynek od zgiełku ścisłego centrum. Planty z pomnikiem Henryka Sienkiewicza to prawdziwa perełka zieleni miejskiej. Na co dzień kolorowe od rabat i kwietników (a nawet kalendarzy kwiatowych ze zmienianą codziennie datą!), zimą stają się areną przepięknych iluminacji świetlnych.
Ostatnie półtora kilometra to już długie proste bez „rozpraszających” elementów architektonicznych. Podkręć tempo i przygotuj się na drugą rundę, bo tym razem już nie będzie żadnych wymówek!