8 ćwiczeń na mocne kości i stawy dla biegaczy

W powszechnym przekonaniu to mocne i wytrzymałe mięśnie pozwalają nam biegać szybciej i dłużej. Niestety, często zapominamy, że na nasz układ ruchu składają się również kości i stawy, o które także musimy dbać, jeśli całe ciało ma działać harmonijnie, sprawnie i bez awarii. Zobacz, jakimi ćwiczeniami możesz je wzmocnić.

8 ćwiczeń na mocne kości i stawy dla biegaczy AndiP
fot. AndiP / Pixabay

Kolana, biodra i dół pleców biorą na siebie największy ciężar związany z oddziaływaniem zderzenia biegacza z podłożem. Elementy kości tworzące stawy pokryte są chrząstką, która pozwala na ślizg pod obciążeniem, i to niemal bez tarcia, a do tego absorbuje działające podczas ruchu siły. Kolano bierze na siebie tak dużo (przy żwawym tempie może to być nawet 5-krotność masy ciała), że wykształciły się w tym stawie dodatkowe chrzęstne struktury – łąkotki, by jeszcze lepiej radzić sobie z rozkładem działającej na nogi energii. Jednocześnie kości stopy i podudzia są tymi, które najmocniej odczuwają twarde zderzenia z ziemią.

Stawy i kości przystosowują się do sił, które na nie oddziałują, więc im więcej ćwiczysz, tym silniejsze się stają. Z drugiej strony, jeśli mało się ruszasz, cierpi na tym konstrukcja tych struktur. Ważne jest, żeby zrozumieć, że tkanki te potrzebują miesięcy, by się zaadaptować – dużo więcej czasu niż mięśnie. Jeśli za szybko zwiększysz ilość i długość treningów, możesz je przeciążyć i narazić się na ryzyko kontuzji.

Wykonuj te ćwiczenia 2-3 razy w tygodniu, żeby wzmocnić kluczowe dla biegania kości i stawy. Zawsze słuchaj sygnałów, które wysyła Ci ciało, i zadbaj o wystarczającą ilość czasu na regenerację między sesjami. Daj sobie kilka miesięcy, realizując pierwszy progresywny, a nie ekspresowy program treningowy.

8 ćwiczeń na mocne kości i stawy dla biegaczy Tom Watkins
fot. Tom Watkins

Ćwiczenia na kolana: ugięcie na wewnętrzną część ud

Mięśnie wewnętrznej strony uda pomagają stabilizować pozycję rzepki. Tę pracę wykonują głównie przy kącie zgięcia w kolanie 0-30 stopni – mniej więcej takim, z jakim lądujesz podczas biegania. Żeby je aktywować, stań na jednej nodze z piętą na książce, talerzu sztangi albo stepie z palcami na ziemi i drugą stopą za sobą. Ugnij powoli kolano do kąta 30 stopni, prowadząc je w linii palców, i powoli wyprostuj. Zrób 3 serie po 25 powtórzeń. Dodaj obciążenie, tylko jeśli ta forma przestanie sprawiać Ci trudność.

8 ćwiczeń na mocne kości i stawy dla biegaczy Tom Watkins
fot. Tom Watkins

Ćwiczenia na kolana: rolowanie bocznej strony uda

Nadmiar siedzenia i niedobór elastyczności wpływają na ruchomość rzepki. Napięcie wzdłuż boku uda (okolicy pasma biodrowo-piszczelowego) pociąga ją za sobą na zewnątrz i wpływa na jej pozycję względem kości udowej. Zapobiegawczo 2 razy dziennie roluj boczną stronę uda przez około 2 minuty.

8 ćwiczeń na mocne kości i stawy dla biegaczy Tom Watkins
fot. Tom Watkins

Ćwiczenia na plecy i biodra: rozciąganie w rotacji

Połóż się na plecach i przenieś udo w poprzek ciała, obracając biodro na przeciwną stronę, ale nie zmieniając pozycji barków. Dociśnij ręką kolano w kierunku podłogi – poczujesz rozciąganie pleców. Zatrzymaj pozycję na 2 minuty i powtórz na drugą stronę.

8 ćwiczeń na mocne kości i stawy dla biegaczy Tom Watkins
fot. Tom Watkins

Ćwiczenia na plecy i biodra: rozciąganie zginaczy bioder

Uklęknij na nodze, którą chcesz rozciągać. Stopę drugiej oprzyj przed sobą, kolano zgięte pod kątem prostym. Napnij brzuch, podciągnij nieco miednicę pod siebie i przenieś ją w przód, aż poczujesz rozciąganie z przodu uda. Utrzymaj tę pozycję przez 2 min. Zmień nogi i powtórz.

8 ćwiczeń na mocne kości i stawy dla biegaczy Tom Watkins
fot. Tom Watkins

Ćwiczenia na plecy i biodra: pozycja dziecka

Dolny odcinek pleców z wiekiem bywa podatny na ból w związku ze stopniową utratą amortyzujących właściwości dysków i/lub sztywnością spowodowaną słabą postawą i stabilizacją. Uklęknij z kolanami na szerokość barków i pośladkami przy ziemi. Podwijaj miednicę pod siebie, obniżając głowę i wyciągając ręce przed sobą. Utrzymaj pozycję przez 2 minuty.

8 ćwiczeń na mocne kości i stawy dla biegaczy Tom Watkins
fot. Tom Watkins

Ćwiczenia na core: unoszenie nóg

Połóż się na plecach i unieś nogi zgięte mniej więcej pod kątem prostym. Napnij mięśnie brzucha i – rolując miednicę i kręgosłup – unieś nogi, a potem powoli opuść je do pozycji startowej. Zrób 3 serie po 15-20 powtórzeń. Jednocześnie będzie to mobilizacja dołu pleców i wzmocnienie core'u. Ćwicz powoli – nie rób „zamachu” nogami. Jeśli odczuwasz jakiś ból, odpuść.

8 ćwiczeń na mocne kości i stawy dla biegaczy Tom Watkins
fot. Tom Watkins

Ćwiczenia na core: podskoki z taśmą

Stań z taśmą oporową owiniętą nad kolanem i jej drugim końcem zamocowanym do stabilnego punktu za Tobą. Przejdź na palce tej samej stopy, starając się utrzymać miednicę w poziomie i drugie biodro wysoko. Rób małe podskoki; biodro trzymaj wysoko i stabilnie. Kiedy zyskasz pełną kontrolę, możesz zacząć zwiększać amplitudę skoków. Zrób 3 serie po 15-20 powtórzeń na każdą stronę.

Zobacz także: Ćwiczenia na wzmocnienie stawów: mocne biodra, kolana i kostki

RW 05-06/2022

Zobacz również:
REKLAMA
}