Trening na 90 minut
Zalety: Poprawia ekonomię biegu i podnosi próg tlenowy, po przekroczeniu którego już zakwaszasz organizm. Uczysz się również łatwiej tolerować szybsze tempo. Te 90 minut daje podobne efekty aerobowe i spala podobną ilość kalorii, co dwugodzinny bieg ciągły.
Jak trenować: Zacznij od 10 minut rozgrzewki. Potem przez 20 minut biegnij na progu tlenowym (około 6 sekund wolniej niż Twoje tempo na 10 km), a następnie przez 60 minut w tempie, w jakim robisz długie wybiegania. Te 20 szybkich minut możesz zamienić na 2 x 9 minut z 2 minutami truchtu między albo 3 x 6 minut z 1 minutą między na regenerację.
Innym wariantem jest zrobienie najpierw 70 minut spokojnego wybiegania, a potem 20 minut na progu tlenowym. To dobry trening w przygotowaniach do maratonu lub „połówki”, ale pozwoli Ci również szybciej pobiec 5 lub 10 km.
Trening na 120 minut
Zalety: Uczy Twoje ciało korzystania z rezerw energetycznych, podnosi próg mleczanowy, poprawia efektywność biegu i przygotowuje do pokonywania dłuższych odcinków w szybszym tempie.
Jak trenować: Rozgrzej się 10 minutami spokojnego biegu. Potem zrób 20 minut w tempie progu tlenowego, a potem 60 minut w tempie długiego wybiegania. Następnie znowu 20 minut w tempie progu tlenowego, a na koniec 10 minut wyciszenia w truchcie. Pierwsze szybkie 20 minut możesz pobiec jako 2 x 9 minut z przerwą 2 minut na trucht, a drugie szybkie 20 minut podzielić na 3 x 6 minut z minutą regeneracji między nimi.
Możesz skracać i wydłużać odcinki szybszego biegu, ale w sumie czas biegu o takiej intensywności nie powinien przekraczać 50 minut.
Pamiętaj: Ten trening jest trudniejszy niż standardowy bieg 2-godzinny i nie stosuj go częściej niż raz na 3 tygodnie. I na pewno nie rób go na 2 tygodnie przed startem w maratonie.
Zobacz także: Ekspresowy trening w 15 minut: plan minimum dla zabieganych
RW 11-12/2021