ABC treningu: pierwszy start w zawodach

Starty w zawodach pozwolą Ci sprawdzić swoje możliwości i zyskać dodatkową motywację do treningów. Ale jak trenować w okresie startowym, aby nie przeforsować się i notować życiowe wyniki? Nasz trener radzi, jak w tym punkcie sezonu być w optymalnej formie.

Christopher Edwin Nuzzaco 2012/shutterstock.com
fot. Christopher Edwin Nuzzaco 2012/shutterstock.com

Wiosna to czas bardzo wielu biegów ulicznych na dystansach od 5 km do półmaratonu. Po dobrze przepracowanym okresie przygotowawczym, opartym na wskazówkach z poprzednich części cyklu "ABC treningu" (część 1, część 2, część 3), możesz teraz śmiało przystąpić do zbierania owoców swojej pracy w postaci startów w biegach ulicznych.

REKLAMA

Lekcja 6: okres startowy

  • Okres startowy to czas wypełniony startami, którego zadaniem jest wzrost i stabilizacja formy sportowej.
  • Metoda startowa to dochodzenie do optymalnej formy przez starty w zawodach.

Masz już za sobą dłuższe wybiegania jako fundament formy biegacza, pracę w drugim i trzecim zakresie intensywności. Czas najwyższy sprawdzić, na co Cię stać. Kalendarz biegów jest obecnie tak wypełniony, że nie będziesz miał problemów z zaplanowaniem przez miesiąc czy dwa kilku startów w odległości nie większej niż 3 godziny jazdy samochodem od miejsca zamieszkania.

Start da Ci to, czego nie doświadczysz na żadnym treningu. Sprawdzisz swoje możliwości, nawiążesz nowe, ciekawe znajomości. Porównywanie się z innymi, pokonywanie tych, z którymi jeszcze niedawno przegrywałeś, da Ci motywację do treningu i kolejnych startów.

Jeśli dobrze ułożysz pracę treningową między biegami, zanotujesz progresję wyniku i będziesz cieszyć się ze zwyżkującej ze startu na start formy. Zbudowana w ten sposób szybkość na dystansach 5-10 km stworzy Ci wspaniały fundament pod rozpoczęcie pracy przygotowawczej do jesiennej sesji startowej zwieńczonej udziałem w imprezie, o której marzy każdy biegacz, czyli w maratonie.

Starty w biegach ulicznych są tak mocnym bodźcem, że praca między kolejnymi biegami służy tylko do podtrzymania formy. Osoba, która zapragnie wykonywać między zawodami zbyt intensywny trening, doprowadzi organizm do przetrenowania i spadku dyspozycji.

Przykładowy tydzień treningowy między dwoma startami w odstępie tygodnia:

Dzień tygodnia Trening
Niedziela Bieg ciągły w pierwszym zakresie intensywności + rozciąganie
Wtorek Bieg ciągły w pierwszym zakresie intensywności + rytmy
Środa Rozgrzewka + trening interwałowy, np. 3 serie po 5 x 1 min biegu w tempie startowym lub minimalnie wyższym niż zakładane w kolejnym biegu. Przerwy między powtórzeniami 2 min, a między seriami – 5 min.
Czwartek Krótki bieg ciągły w pierwszym zakresie intensywności 4-6 km + rozciąganie
Sobota Start w zawodach
Niedziela Rozgrzewka + bieg ciągły w drugim zakresie intensywności

 

Ważną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest to, by tak wkomponować w układ tygodnia trening interwałowy, aby wykonywać go nie później niż na 3 dni przed zawodami. Jeżeli między kolejnymi startami zrobisz sobie dłuższą przerwę, okres ten wykorzystaj na podładowanie akumulatorów cięższym treningiem z wykorzystaniem BC3.

Przykładowy cykl treningowy, gdy między startami są 2 tygodnie:

Dzień tygodnia Trening
Niedziela Start w zawodach
Wtorek Bieg ciągły w pierwszym zakresie intensywności + trening sprawnościowy
Środa Bieg ciągły w pierwszym zakresie intensywności + rytmy
Czwartek Bieg ciągły w pierwszym zakresie intensywności + podbiegi, np. 10 x 100-200 m, przerwa w marszu lub truchcie
Sobota Rozgrzewka + BC3 - 6-8 x 1 km w zakładanym tempie biegu na 10 km; przerwy: 3 min dla zaawansowanych, 5 min dla rednio zaawansowanych
Poniedziałek Bieg ciągły w pierwszym zakresie intensywności
Środa Rozgrzewka + trening interwałowy, np. 3 serie po 5 x 1 min biegu w tempie startowym ub minimalnie wyższym niż zakładane w kolejnym biegu. Przerwy między powtórzeniami 2 min, a między seriami 5 min.
Czwartek Bieg ciągły w pierwszym zakresie intensywności
Sobota Start w zawodach

 

* Jacek Wosiek jest trenerem lekkoatletyki, odpowiedzialnym za biegi średnie i długie w klubie AZS AWF Wrocław

RW 06/2012

Zobacz również:
Bieganie na świeżym powietrzu w miejscach publicznych to nie tylko walka z dystansem i własnymi słabościami. Czasem napotykamy też na nieco mniej „sportowe” przeszkody. Zobacz, jak sobie radzić z przypadkowymi komentatorami, kierowcami i psami.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA