[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.0

ABC treningu: prędkości startowe i interwały

Co to jest bieg w trzecim zakresie intensywności i trening interwałowy oraz jak wpleść te elementy w swój plan treningowy - tego dowiesz się z kolejnej części naszego cyklu. Zastosuj się do rad naszego trenera, a wzrost formy nastąpi błyskawicznie.

fot. Christopher Edwin Nuzzaco 2012/shutterstock.com

Po dwóch miesiącach treningu według zaleceń opisanych w poprzednich częściach cyklu "ABC treningu" - pierwszej, poświęconej głównym zasadom treningu, oraz drugiej, w kórej radzimy, jak poprawić wytrzymałość - pora na zdecydowane podniesienie intensywności treningów. Wykorzystując bieg ciągły w trzecim zakresie intensywności i trening interwałowy, zauważysz szybki wzrost formy.

Lekcja 4: prędkości startowe

REKLAMA

Wzrost popularności biegania w Polsce przekłada się na ilość biegów ulicznych. Nie musisz już pokonywać wielkich odległości, by sprawdzić się w zawodach. Start jest najlepszą formą treningu. Doskonałym przetarciem przed planowanym biegiem maratońskim są wyścigi na dystansach od 5 km do półmaratonu. Jeśli pragniesz ustanowić nowe rekordy życiowe, musisz przyzwyczaić organizm do biegania z większą intensywnością.

BC3 - bieg ciągły w trzecim zakresie intensywności (około 86-95 % tętna max), który da Ci wytrzymałość i szybkość potrzebną w najczęściej rozgrywanych biegach na dystansach od 5 km do półmaratonu.

Ten trening realizuj z wartością tętna odpowiadającego 86-95% tętna maksymalnego. Jest to bardzo ciężki środek treningowy, podczas którego oddech będzie mocno przyspieszony, a rozmowa niemożliwa.

Moimi ulubionymi odcinkami BC3 są powtórzenia na dystansach 1 km i 2 km. Przygotowując Agnieszkę Ciołek do startów na dystansach 5-10 km, wykonywaliśmy na jednostce treningowej 8 x 1 km lub 4 x 2 km. Idąc w kierunku półmaratonu i maratonu, zwiększyliśmy sesje do maksymalnie 12 x 1 km, 5 x 2 km , 4 x 3 km czy 4 x 4 km. Odcinki 1 km i 2 km zawodniczka biegała z docelowym tempem biegu na 10 km, odcinki 3 km z prędkością półmaratonu, natomiast odcinki 4 km z prędkością na zakładany czas w maratonie.

Przykładowy tydzień treningowy z wykorzystaniem BC3:

Biegacz Propozycja treningu BC3
Początkujący np. 4 x 1 km lub 2 x 2 km, przerwa: 5 minut odpoczynku
Średnio zaawansowany np. 6 x 1 km, przerwa: 4 minuty odpoczynku, lub 3 x 2 km, przerwa: 5 minut odpoczynku
Zaawansowany np. 8 x 1 km, przerwa: 3 minuty odpoczynku, lub 4 x 2 km, przerwa 5 minut odpoczynku

 

Lekcja 5: interwały

Trening interwałowy to obciążenie (odcinek biegowy) oraz przerwa wypoczynkowa występują naprzemiennie w myśl zasady, że kolejny wysiłek wykonywany jest na niepełnym wypoczynku (krótka przerwa wypoczynkowa).

Przerwę wypoczynkową wykorzystaj na marsz - tylko zaawansowani biegacze mogą truchtać. Nie powinieneś doprowadzać się do skrajnego wyczerpania - kończąc trening, miej świadomość, że masz siły na wykonanie jeszcze większej ilości powtórzeń. Wykonując jeden taki trening w tygodniu, na przestrzeni miesiąca lub dłuższego okresu czasu nauczysz się intuicyjnie odczuwać, czy biegniesz za szybko, czy za wolno.

W okresie zimowym, gdy warunki atmosferyczne są trudne, moi zawodnicy biegają tak zwane minutówki. Gdy zbliżają się starty, przechodzimy do biegania odcinków 400-metrowych w ściśle określonych czasach.

Najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie takiego treningu na stadionie lub w innym miejscu, które umożliwia kontrolę prędkości. Stosując trening interwałowy, nauczysz się biegać równomiernym tempem. Każdy odcinek pokonuj z prędkością minimalnie szybszą niż tempo zawodów, co spowoduje, że tempo podczas startu wyda Ci się łatwiejsze do utrzymania.

Agnieszka Ciołek, przygotowując się w poprzednich sezonach do dystansów 5000 i 10 000 m, biegała w okresie przedstartowym np. 3 serie po 5 x 400 m (tempo na 76 sekund) z przerwą 2-minutową lub 90-sekundową i 5 minutami przerwy między seriami. Od roku 2011, gdy zaczęliśmy przygotowania do półmaratonu i maratonu, wzrosła ilość odcinków, a skróceniu uległa przerwa wypoczynkowa. Obecnie typowy trening wygląda następująco: 2 x 10 x 1 minuta, przerwa 1 minutowa, lub 2 x 10 x 400 m (tempo na 78 sekund), przerwa 1 minutowa.

Przykładowe treningi interwałowe:

Biegacz Trening
Początkujący
2 serie po 5 x 1 minuta biegu, przerwa między biegami 2 minuty. W miarę wzrostu formy dochodzimy do 3 serii po 5 x 1 minuta biegu, przerwa 2 minuty lub 3 serii po 5 x 400 m, przerwa 2 minuty. Przerwy między seriami 5 minut.
Średnio zaawansowany
2 serie po 5 x 1 minuta biegu, przerwa między biegami 90 sekund. W miarę wzrostu formy dochodzimy do 3 serii po 5 x 1 minuta biegu, przerwa 90 sekund, lub 3 serii po 5 x 400 m, przerwa 90 sekund. Przerwy między seriami 5 minut.
Zaawansowany
2 serie po 5 x 1 minuta biegu, przerwa między biegami 90 sekund. W miarę wzrostu formy dochodzimy do 3 serii po 5 x 1 minuta biegu, przerwa 90 sekund, lub 3 serii po 5 x 400 m, przerwa 90 sekund. Przerwy między seriami 5 minut.

Jeśli posiadasz sport tester, możesz sterować treningiem w taki sposób, żeby każdy następny odcinek rozpoczynać, gdy tętno spadnie do wartości około 120 uderzeń na minutę.

Przykładowy tydzień treningowy w tym okresie:

Dzień tygodnia Trening
Poniedziałek
Bieg ciągły w pierwszym zakresie intensywności + podbiegi
Środa
Rozgrzewka + trening interwałowy
Piątek
Bieg ciągły w pierwszym zakresie intensywności + trening sprawnościowy + rytmy
Sobota Rozgrzewka + bieg ciągły w trzecim zakresie intensywności

*Jacek Wosiek jest trenerem lekkoatletyki, odpowiedzialnym za biegi średnie i długie w klubie AZS AWF Wrocław

RW 05/2012

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij