[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.2

ABC treningu: technika biegu

Jeśli stosujesz się do wskazówek z wcześniejszych części cyklu, to zapewne dostrzegasz już u siebie poprawę formy i wyników. Pora zatem zadbać o tzw. estetykę biegu. Właściwa sylwetka oraz praca nóg i rąk pomogą Ci biegać szybciej, mniej się przy tym męcząc.

fot. Christopher Edwin Nuzzaco 2012/shutterstock.com

Lekcja 5: technika biegu

Oglądając najlepszych biegaczy na żywo lub w telewizji, zapewne wielokrotnie zazdrościłeś im fantastycznej lekkości, z jaką pokonują kolejne metry bieżni lub kilometry asfaltu, oraz tego, że wydaje się, iż nie wkładają w bieganie większego wysiłku. Zawdzięczają to dopracowaniu detali w sposobie bieganie, które dość znacząco wpływają na ergonomię biegu.

REKLAMA

Wierne odtworzenie techniki biegu najlepszych biegaczy jest praktycznie niemożliwe, chociażby ze względu na różnice anatomiczne w budowie ciała czy ogólne przygotowanie sprawnościowe. Zastosowanie się do kilku wskazówek, których przestrzegają także mistrzowie, pozwoli Ci jednak biegać szybciej i ekonomiczniej.

Korzystając z kamery cyfrowej lub aparatu fotograficznego, nagraj swój bieg i spróbuj go przeanalizować. Poniżej przedstawiamy wykaz najczęstszych błędów popełnianych nie tylko przez początkujących biegaczy:

  • Technika biegu "skipowa" - głowa i tułów są nadmiernie odchylone w tył. Odpowiedzialne za to są słabe mięśnie brzucha i prostowniki uda. Możesz to skorygować poprzez ćwiczenia na mięśnie brzucha czy wieloskoki przy ustabilizowanym pionowo tułowiu.
  • Technika biegu "haczykowata" - biodra są cofnięte, a głowa i tułów zbytnio wychylone w przód. Winne tego są słabe mięśnie grzbietu i zginaczy uda. Pomocne w tym wypadku będą skipy, marsze sprinterskie, ćwiczenia na mięśnie grzbietu.
  • Technika biegu "marynarska" - ramiona pracują poprzecznie wzdłuż tułowia, stopy często ustawiane są na zewnątrz. Pojawieniu się tej wady sprzyja bieganie zimą bez rękawiczek i chowanie dłoni do rękawów ubioru oraz wciąganie głowy między barki. Aby wyeliminować te błędy, należy zwiększyć zakres ruchu w stawach barkowych, wzmocnić ramiona, a szczególnie bicepsy.
  • Technika biegu "hamująca" - przejawia się stawianiem stóp na palcach, co powoduje hamowanie i blokowanie płynnego poruszania się w przód. Rozwiązanie? Stopa powinna stykać się z podłożem zewnętrzną krawędzią śródstopia z palcami lekko uniesionymi ku górze, co umożliwi wykonanie ruchu rolującego.

Poprzednie lekcje:

* Jacek Wosiek jest trenerem lekkoatletyki, odpowiedzialnym za biegi średnie i długie w klubie AZS AWF Wrocław

RW 07/2012

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij