ABC treningu: technika biegu

Jeśli stosujesz się do wskazówek z wcześniejszych części cyklu, to zapewne dostrzegasz już u siebie poprawę formy i wyników. Pora zatem zadbać o tzw. estetykę biegu. Właściwa sylwetka oraz praca nóg i rąk pomogą Ci biegać szybciej, mniej się przy tym męcząc.

Christopher Edwin Nuzzaco 2012/shutterstock.com
fot. Christopher Edwin Nuzzaco 2012/shutterstock.com

Lekcja 7: technika biegu

Oglądając najlepszych biegaczy na żywo lub w telewizji, zapewne wielokrotnie zazdrościłeś im fantastycznej lekkości, z jaką pokonują kolejne metry bieżni lub kilometry asfaltu, oraz tego, że wydaje się, iż nie wkładają w bieganie większego wysiłku. Zawdzięczają to dopracowaniu detali w sposobie bieganie, które dość znacząco wpływają na ergonomię biegu.

Wierne odtworzenie techniki biegu najlepszych biegaczy jest praktycznie niemożliwe, chociażby ze względu na różnice anatomiczne w budowie ciała czy ogólne przygotowanie sprawnościowe. Zastosowanie się do kilku wskazówek, których przestrzegają także mistrzowie, pozwoli Ci jednak biegać szybciej i ekonomiczniej.

Korzystając z kamery cyfrowej lub aparatu fotograficznego, nagraj swój bieg i spróbuj go przeanalizować. Poniżej przedstawiamy wykaz najczęstszych błędów popełnianych nie tylko przez początkujących biegaczy:

  • Technika biegu "skipowa" - głowa i tułów są nadmiernie odchylone w tył. Odpowiedzialne za to są słabe mięśnie brzucha i prostowniki uda. Możesz to skorygować poprzez ćwiczenia na mięśnie brzucha czy wieloskoki przy ustabilizowanym pionowo tułowiu.

  • Technika biegu "haczykowata" - biodra są cofnięte, a głowa i tułów zbytnio wychylone w przód. Winne tego są słabe mięśnie grzbietu i zginaczy uda. Pomocne w tym wypadku będą skipy, marsze sprinterskie, ćwiczenia na mięśnie grzbietu.

  • Technika biegu "marynarska" - ramiona pracują poprzecznie wzdłuż tułowia, stopy często ustawiane są na zewnątrz. Pojawieniu się tej wady sprzyja bieganie zimą bez rękawiczek i chowanie dłoni do rękawów ubioru oraz wciąganie głowy między barki. Aby wyeliminować te błędy, należy zwiększyć zakres ruchu w stawach barkowych, wzmocnić ramiona, a szczególnie bicepsy.

  • Technika biegu "hamująca" - przejawia się stawianiem stóp na palcach, co powoduje hamowanie i blokowanie płynnego poruszania się w przód. Rozwiązanie? Stopa powinna stykać się z podłożem zewnętrzną krawędzią śródstopia z palcami lekko uniesionymi ku górze, co umożliwi wykonanie ruchu rolującego.

*Jacek Wosiek jest trenerem lekkoatletyki, odpowiedzialnym za biegi średnie i długie w klubie AZS AWF Wrocław

Pozostałe części serii:

RW 07/2012

REKLAMA
}