Atlas ćwiczeń biegacza, cz. 3: mięśnie brzucha i pleców
Atlas ćwiczeń biegacza, cz. 3: mięśnie brzucha i pleców
Trzecia odsłona wielkiego Atlasu Ćwiczeń Biegacza RW. Dziś prezentujemy 12 najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha i pleców, czyli tych, które w czasie biegu są bezpośrednio odpowiedzialne za utrzymanie Twojego ciała w pionie. Krótko mówiąc: bez regularnego treningu tych partii o prawidłowej postawie w czasie biegu możesz zapomnieć.
Przy tym ćwiczeniu najintensywniej pracują prostowniki grzbietu i pośladki.
Usiądź z wyprostowanymi nogami, oprzyj dłonie za biodrami i unieś pupę z ziemi, tak żeby biodra były w jednej linii z nogami i tułowiem. Unieś wyprostowaną lewą nogę. Po 5 sekundach opuść ją i unieś drugą. Ćwicz za zmianę przez 30 s, trzymając całe ciało stabilnie – ruszają się tylko nogi.
REKLAMA
REKLAMA
Agata Pec
fot. Agata Pec
2. Rowerek w leżeniu
Pedałowanie w powietrzu wzmacnia mięśnie brzucha (w tym mięśnie skośne, a to oznacza efektowne wcięcie w talii).
Połóż się na plecach, dłonie przenieś za skronie. Zegnij nogi i unieś je, tak żeby łydki znalazły się równolegle do podłogi. Dźwignij górną część tułowia, napinając brzuch. Przyciągnij lewy łokieć do prawego kolana, prostując lewą nogę nad podłogą. Teraz zmień strony. Tak wygląda jedno powtórzenie. Zrób ich 10-15 i dwie serie.
Tym ćwiczeniem zbudujesz głównie mocne mięśnie brzucha.
Połóż się na plecach, zegnij nogi i stopy, oprzyj je płasko na podłodze. Dłonie umieść za uszami. Podnieś barki z podłogi, napinając brzuch, i krótkim spięciem unieś górną część tułowia. Nie przyciągaj brody do mostka, łokcie trzymaj szeroko. Zatrzymaj ruch na sekundę i obniż się do pozycji startowej. Wykonaj 2 serie po 10-12 powtórzeń.
REKLAMA
REKLAMA
Agata Pec
fot. Agata Pec
4. Deska bokiem
Ćwiczenie, które angażuje mięśnie skośne brzucha i wzmacnia plecy.
Poprawia stabilizację ciała. Połóż się na prawym boku, nogi jedna na drugiej. Unieś ciało, opierając się na prawym przedramieniu (łokieć pod barkiem). Dźwignij biodra, tak żeby od pięt do czubka głowy ułożyć ciało w jednej prostej linii. Lewą ręką sięgaj do sufitu. Utrzymaj nieruchomo tę pozycję przez 30 s i zmień stronę. Wersja dla zaawansowanych: podnieś górną nogę.
Inna nazwa tego ćwiczenia to metronom. Wzmacnia mięśnie wokół Twojego pasa i poprawia mobilność kręgosłupa.
Leżąc na plecach, unieś kolana nad biodra i podudzia równolegle do ziemi. Ręce rozłóż na boki. Przenieś złączone nogi na prawą stronę jak najbliżej podłogi, bez unoszenie tułowia z ziemi. Wróć do centrum. Przenieś nogi na lewo. Wykonaj 2 serie po 5-6 powtórzeń na każdą stronę.
REKLAMA
REKLAMA
Agata Pec
fot. Agata Pec
6. Odwrócone spięcia brzucha
Działa na mięśnie proste brzucha (tzw. sześciopak) i poprzeczne (ukryte głębiej).
Połóż się na plecach i przenieś ręce za głowę. Zegnij kolana i biodra. Unieś miednicę i dolną część pleców, przyciągając kolana do klatki piersiowej i odrywając górną część tułowia (łokcie szeroko). Zatrzymaj się w górze i bardzo wolno opuść nogi, tak żeby stopy zatrzymały się tuż nad ziemią. Powtórz 10-12 razy, odpocznij i wykonaj kolejną serię.
Przy tym ćwiczeniu nie wykonujesz żadnego ruchu, ale przekonasz się, że daje popalić. Buduje stabilizację i siłę mięśni korpusu.
Połóż się twarzą do podłogi i unieś ciało – podeprzyj się na przedramionach (łokcie pod barkami) i przodzie stóp. Nogi złącz ze sobą. Utrzymuj całe ciało nieruchomo w jednej prostej linii. Wersja trudniejsza: unieś wyprostowaną nogę z podłogi. Po 30 sekundach odpocznij i powtórz.
REKLAMA
REKLAMA
Agata Pec
fot. Agata Pec
8. Toczenie na plecach
To ćwiczenie wzmacnia mięśnie brzucha, ale także rozciąga mięśnie pleców oraz prostowniki bioder.
Usiądź na podłodze i przyciągnij rękami zgięte nogi do klatki piersiowej. Zaokrąglij plecy, tak aby Twoja sylwetka przypominała przewróconego na grzbiet żółwia. Teraz kręg po kręgu tocz się po ziemi do tyłu i do przodu przez całą długość grzbietu. Wracając do siadu, zatrzymaj się, napinając mięśnie brzucha, ale nie dotykając piętami podłoża. Zrób 2 serie po 10-15 ruchów góra-dół.
9. Unoszenie rąk i nóg w leżeniu na brzuchu / Superman
Budzi z uśpienia mięśnie głębokie i zabezpiecza plecy przed bólem, wzmacniając mięśnie grzbietu.
Leżąc przodem, wyciągnij ręce nad głowę. Unieś jednocześnie prawą rękę i lewą nogę kilkanaście centymetrów nad podłogę. Policz do trzech, opuść kończyny i unieś przeciwną rękę i nogę. Ćwicz na zmianę 10-15 razy na każdą stronę. Powtórz serię.
REKLAMA
REKLAMA
Agata Pec
fot. Agata Pec
10. Kobra / unoszenie tułowia i nóg w leżeniu na brzuchu
Poprawia sylwetkę, wzmacnia dolną część grzbietu i pośladki.
Leżąc przodem, ze zrolowanym ręcznikiem pod miednicą, ułóż ręce wzdłuż ciała. Napnij brzuch, pośladki i unieś górną część tułowia, głowę, ręce i wyprostowane nogi z podłogi. Obróć wnętrza dłoni i kciuki do sufitu. Z podłogą powinna się stykać tylko miednica. Wytrzymaj w górze 10 s, odpocznij i powtórz.
11. Równoważnia w podporze / naprzemienne unoszenie ręki i nogi w klęku podpartym
Tym ćwiczeniem poprawisz stabilizację, wzmocnisz mięśnie grzbietu oraz pośladki.
Uklęknij i oprzyj dłonie na ziemi (kolana pod biodrami, dłonie pod barkami). Nie skręcając miednicy i barków, unieś i wyprostuj prawą rękę i lewą nogę w przedłużeniu tułowia. Po 2 sekundach wróć do pozycji startowej i powtórz drugą ręką i nogą. Pierwsze powtórzenie za Tobą. Wszystkich ma być 10-15. Odpocznij i zrób drugą serię.
REKLAMA
REKLAMA
Agata Pec
fot. Agata Pec
12. Unoszenie tułowia w leżeniu na brzuchu
To ćwiczenie wzmacnia mięśnie stabilizujące Twój kręgosłup.
Połóż się na brzuchu, ręce ułóż wzdłuż ciała (wnętrza dłoni obróć do sufitu). Pod miednicę podłóż zwinięty ręcznik. Unieś górną część klatki piersiowej i głowę (nie wyginaj szyi), ściągnij łopatki. Zatrzymaj się w górze i powoli wróć do pozycji wyjściowej. 2 serie po 8-10 razy.
Wypróbuj także zestawy ćwiczeń z pozostałych części Atlasu Ćwiczeń Biegacza RW:
Mi bardzo przydadzą się tego typu ćwiczenia. Jakiś czas temu miałam duży problem z bolącymi plecami. Zaczęło się, gdy wykupiłam karnet na siłownię i biegałam na bieżni. Ból się nasilał do tego stopnia, że musiałam iść do specjalisty. Na szczęście w kręg-clinic otrzymałam cenne wskazówki od fizjoterapeuty i po kilku masażach wszystko zaczyna wracać do normy :)
~Aśka, 2018-02-12 14:01:27
Bardzo ciekawe ćwiczenia, na pewno przydadzą się każdemu kto chciałby zadbać o formę bez użycia sprzętu! ;)
~Hop-Sport.pl, 2018-01-23 11:26:10
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Wielostawowe ruchy angażujące wiele mięśni naraz to idealny trening wzmacniający dla biegacza.
REKLAMA
Ups... widzimy, że masz AdBlocka.
Nasz serwis jest dostępny całkowicie bezpłatnie, ale żeby taki mógł pozostać, musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz naszą pracę, dodaj tę stronę do wyjątków. Nie musisz wchodzić w ustawienia przeglądarki. Wystarczy kliknąć poniżej.
Komentarze
~Aśka, 2018-02-12 14:01:27
~Hop-Sport.pl, 2018-01-23 11:26:10
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?