REKLAMA

Automasaż po biegu: Jak samemu wymasować obolałe mięśnie?

Automasaż przyniesie Twoim obolałym mięśniom ulgę po wymagających treningach i ciężkich zawodach. Oczywiście Twoje dłonie nie będą w tym tak sprawne, jak te specjalisty, ale dzięki kilku chwytom możesz przyśpieszyć regenerację i powrót do pełni sił.

Automasaż - dwugłowy uda Masaż mięśnia dwugłowego uda (fot. Mitch Mandell)

Automasaż to szybka i efektywna metoda na zmniejszenie napięcia mięśni po dużym wysiłku. Nacisk przynosi ulgę zbitym włóknom mięśniowym, a masowanie i koliste ruchy stymulują przepływ krwi, czym przyśpieszają pozbywanie się produktów przemiany materii.

Wystarczy, że wykonasz kilka powolnych ruchów wokół najważniejszych części ciała, a kiedy poczujesz zwiększone napięcie, delikatnie utrzymasz je przez kilka sekund. Weź więc sprawy w swoje ręce i przygotuj się do kolejnego treningu. Może nie będzie to tak przyjemne, jak pomoc specjalisty, ale Twoje mięśnie będą Ci wdzięczne.

Masaż mięśnia dwugłowego uda

Usiądź na podłodze, zginając jedno kolano i rozluźniając tył uda. Wykorzystując obie dłonie, obejmij nimi nogę i wykonuj palcami koliste ruchy od bioder w stronę kolana. Powtórz masaż na drugiej nodze.

Wróciłeś z ciężkiego biegu? Teraz czas na szybką regenerację: Recykling pobiegowy: Jak zregenerować się po bieganiu?

REKLAMA

REKLAMA

Automasaż - mięśnie czworogłowe Masaż mięśni czworogłowych (fot. Mitch Mandell).

Masaż mięśni czworogłowych

Usiądź na krześle i oprzyj przedramię na granicy między udem i biodrem. Pochyl się do przodu i naciśnij na udo, a potem z wyczuciem przesuwaj przedramię w stronę kolana. Możesz spróbować wykonać to pięścią. Powtórz kilka razy i zmień nogę.

REKLAMA

Automasaż - łydka Masaż łydki (fot. Mitch Mandell).

Masaż łydki

Oprzyj stopę na krześle. Przesuń nasadą dłoni po łydce w górę i w dół, a potem zrób to obiema pięściami. Po kilku powtórzeniach uciśnij łydkę oboma kciukami i wykonuj nimi małe ruchy okrężne. Powtórz całość na drugiej nodze.

Możesz podnieść swój automasaż na wyższy poziom wykorzystując roller (czyli wałek do biegania). Jak z niego korzystać, sprawdzisz tutaj: Rollery i wałki do masażu: nie tylko „po” treningu.

REKLAMA

REKLAMA

Automasaż - podeszwa stopy Masaż podeszwy stopy (fot. Mitch Mandell).

Masaż podeszwy stopy

Oprzyj tylną część podeszwy stopy na małej piłce. Stań na niej całym ciężarem ciała. Powoli przetocz piłkę od pięty w stronę palców, rozszerzając je mocno, kiedy piłka będzie w ich okolicy. Powtórz całość na drugiej stopie.

Zasady dobrego automasażu

  1. Dobry czas: Najlepsze efekty przyniesie masaż po treningu, kiedy mięśnie są jeszcze rozgrzane.
  2. Dobry ruch: Szukaj właściwego chwytu i siły, aż znajdziesz te, które dają największą ulgę.
  3. Dobry olejek: Olej do masażu jest za śliski. Wybierz emulsję na bazie wody.

RW 10/2012

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA