Automasaż po biegu: Jak samemu wymasować obolałe mięśnie?

Automasaż przyniesie Twoim obolałym mięśniom ulgę po wymagających treningach i ciężkich zawodach. Oczywiście Twoje dłonie nie będą w tym tak sprawne, jak te specjalisty, ale dzięki kilku chwytom możesz przyśpieszyć regenerację i powrót do pełni sił.

Automasaż - dwugłowy uda Mitch Mandell
Masaż mięśnia dwugłowego uda (fot. Mitch Mandell)

Automasaż to szybka i efektywna metoda na zmniejszenie napięcia mięśni po dużym wysiłku. Nacisk przynosi ulgę zbitym włóknom mięśniowym, a masowanie i koliste ruchy stymulują przepływ krwi, czym przyśpieszają pozbywanie się produktów przemiany materii.

Wystarczy, że wykonasz kilka powolnych ruchów wokół najważniejszych części ciała, a kiedy poczujesz zwiększone napięcie, delikatnie utrzymasz je przez kilka sekund. Weź więc sprawy w swoje ręce i przygotuj się do kolejnego treningu. Może nie będzie to tak przyjemne, jak pomoc specjalisty, ale Twoje mięśnie będą Ci wdzięczne.

Masaż mięśnia dwugłowego uda

Usiądź na podłodze, zginając jedno kolano i rozluźniając tył uda. Wykorzystując obie dłonie, obejmij nimi nogę i wykonuj palcami koliste ruchy od bioder w stronę kolana. Powtórz masaż na drugiej nodze.

Wróciłeś z ciężkiego biegu? Teraz czas na szybką regenerację: Recykling pobiegowy: Jak zregenerować się po bieganiu?

Automasaż - mięśnie czworogłowe Mitch Mandell
Masaż mięśni czworogłowych (fot. Mitch Mandell).

Masaż mięśni czworogłowych

Usiądź na krześle i oprzyj przedramię na granicy między udem i biodrem. Pochyl się do przodu i naciśnij na udo, a potem z wyczuciem przesuwaj przedramię w stronę kolana. Możesz spróbować wykonać to pięścią. Powtórz kilka razy i zmień nogę.

Automasaż - łydka Mitch Mandell
Masaż łydki (fot. Mitch Mandell).

Masaż łydki

Oprzyj stopę na krześle. Przesuń nasadą dłoni po łydce w górę i w dół, a potem zrób to obiema pięściami. Po kilku powtórzeniach uciśnij łydkę oboma kciukami i wykonuj nimi małe ruchy okrężne. Powtórz całość na drugiej nodze.

Możesz podnieść swój automasaż na wyższy poziom wykorzystując roller (czyli wałek do biegania). Jak z niego korzystać, sprawdzisz tutaj: Rollery i wałki do masażu: nie tylko „po” treningu.

Automasaż - podeszwa stopy Mitch Mandell
Masaż podeszwy stopy (fot. Mitch Mandell).

Masaż podeszwy stopy

Oprzyj tylną część podeszwy stopy na małej piłce. Stań na niej całym ciężarem ciała. Powoli przetocz piłkę od pięty w stronę palców, rozszerzając je mocno, kiedy piłka będzie w ich okolicy. Powtórz całość na drugiej stopie.

Zasady dobrego automasażu

  1. Dobry czas: Najlepsze efekty przyniesie masaż po treningu, kiedy mięśnie są jeszcze rozgrzane.
  2. Dobry ruch: Szukaj właściwego chwytu i siły, aż znajdziesz te, które dają największą ulgę.
  3. Dobry olejek: Olej do masażu jest za śliski. Wybierz emulsję na bazie wody.

RW 10/2012

REKLAMA
}