[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.7

Bieg do celu: Jak zaplanować swój trening?

Budowanie biegowej formy to zadanie długofalowe - nieważne, czy trenujesz do sprintu, czy planujesz start w maratonie. Znajdź swój cel i skup się na nim - inaczej łatwo zabłądzisz po drodze. Oto wskazówki, które pomogą Ci zrealizować Twoje plany.

Bieg do celu: Jak zaplanować swój trening? fot. shutterstock.com

Zadaniem trenera jest naprowadzić swoich zawodników na odpowiedni kurs. Poprzez trening, ale też motywację. Nie ma nic lepszego niż praca z zawodnikami, którzy są mocno zmotywowani, w pełni świadomi celu i drogi do niego prowadzącej.

Czasami jednak spotyka się na swojej drodze ludzi, którzy nie do końca zdefiniowali swoje dążenia. A przecież nie można wytyczyć drogi, nie znając miejsca docelowego. Poniższe reguły pomogą Ci usystematyzować trening i znaleźć się ponownie „na kursie i ścieżce” do swojego sukcesu.

REKLAMA

1. Wyznacz swój cel

Jakie mogą być Twoje szanse na osiągnięcie sukcesu, jeżeli masz niejasne ambicje? Nie będąc w stanie porównywać osiąganych rezultatów do pożądanych wyników, nie będziesz wiedział, czy zmierzasz we właściwym kierunku. To droga donikąd. Bądź w tym planowaniu konkretny: określ, co, gdzie, kiedy i jak. Na przykład na wiosnę w Orlen Marathonie pokonam trasę poniżej 3:30.

2. Określ granice poświęcenia

Nie osiągniesz swojego celu, jeżeli nie zrozumiesz i nie pogodzisz się z poświęceniami z tym związanymi. Zawczasu oszacuj pracę, jaka będzie wymagana dla sprostania Twoim ambicjom. Czy można zaplanować wynik poniżej trzech godzin w maratonie, jeżeli nie ma się czasu na trening 4-5 razy w tygodniu? Czy można być coraz szybszym, imprezując w każdy weekend?

3. Zaplanuj starty

Zawody mogą być formą treningu. Zaplanuj swój kalendarz startów z wyprzedzeniem, wpleć go do planu treningowego. Nie ma nic lepszego niż kontrola swojego przygotowania w warunkach bojowych. Na treningu nie osiągniesz podobnego poziomu motywacji. Zawody nie muszą być celem samym w sobie, mogą być do niego drogą.

4. Zaplanuj kilometraż

Zapisywanie osiągnięć treningowych pozwala tworzyć rozmaite zestawienia. Te znowu pozwalają uporządkować i lepiej zaplanować trening. Po 1-2 tygodniach ciężkiej pracy zrób jeden tydzień z mniejszym kilometrażem – daj się organizmowi zregenerować, by za sprawą superkompensacji wejść na wyższy poziom. Każdy organizm reaguje w indywidualny sposób – poznaj swój. Sprawdź siebie i eksperymentuj w okresach treningowych, byś mógł ustalić plan przedstartowy. Dowiesz się, czy i na jak długo wypuścić trening bezpośrednio przed docelowym startem dla osiągnięcia szczytu formy.

5. Wprowadź sprawdziany formy

Niektóre z treningów, zwłaszcza przed startem, możesz potraktować poważniej – jak sprawdzian Twojej aktualnej biegowej formy. Odpowiednie wyniki pozwolą zaszczepić w Tobie więcej pewności siebie przed ostateczną próbą. Bądź gotowy na Twój wielki dzień.

Przykładowe treningi na 3 tygodnie przed startem.

Dystans

Przykładowy trening

5 km

10 x 400 m z przerwą 90 s w truchcie

10 km

 20 x 400 m z przerwą 30 s w truchcie

Półmaraton

12 km biegu ciągłego, po nim 3 x 1,5 km w tempie biegu na 10 km z przerwą 4 min w truchcie

Maraton

2 x 10 km w tempie o 5-10 sekund szybszym od docelowego na maraton, z przerwą 10 min

 

RW 11/2013

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij