Bieganie a koronawirus: czy można biegać? Rząd łagodzi przepisy

Od poniedziałku, 20 kwietnia, obowiązują nowe, złagodzone przepisy dotyczące poruszania się i przebywania w miejscach publicznych w czasie epidemii koronawirusa. Czy to oznacza, że znów można swobodnie biegać bez obaw o ukaranie mandatem? Czy wolno biegać w parku i lesie? Czy trzeba biegać w maseczce? Sprawdź, jakie zmiany zostały wprowadzone w dotychczas obowiązujących restrykcjach.

Bieganie w lesie Maridav/shutterstock.com
fot. Maridav/shutterstock.com

Druga połowa kwietnia przyniosła Polakom szereg nowych regulacji związanych z pandemią koronawirusa. Najważniejsza zmiana nastąpiła w czwartek, 16 kwietnia, kiedy wprowadzony został trwający do odwołania obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym od tego dnia musi nosić maseczkę ochronną, szalik, apaszkę lub chustkę, która zakrywa zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Wprowadzony obowiązek zakrywania ust i nowa to reakcja na pojawienie się w ostatnim czasie nowych dowodów na to, że znaczna część osób przechodzi chorobę COVID-19 bezobjawowo. Niektóre badania sugerują także, że osoby będące nosicielami koronawirusa najbardziej zarażają, zanim się rozchorują i pojawią się u nich objawy choroby. Jak poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski, nakaz zasłaniania ust i nosa będzie obowiązywał do momentu pojawienia się i udostępnienia szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Zobacz także: Bieganie w czasach zarazy: czy koronawirus zagraża biegaczom?

Znów można biegać w parkach i lasach

Z kolei w poniedziałek, 20 kwietnia, rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia, wprowadzony został pakiet przepisów łagodzących dotychczasowe obostrzenia. "Podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Zależy nam, aby Polacy rozsądnie korzystali z nowych przepisów" - informuje oficjalna strona internetowa polskiego rządu.

Najważniejsze z perspektywy biegaczy regulacje zawarte są w paragrafie 16 pkt. 1 i 2 rozporządzenia, z których wynika, że zniesiony został - z pewnymi zastrzeżeniami - zakaz korzystania z lasów, parków oraz innych terenów zielonych: zieleńców, promenad, bulwarów i ogrodów botanicznych, a także plaż.

W przypadku lasów nie wolno nadal użytkować miejsc małej infrastruktury leśnej, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wiat i miejsc biwakowania. Ponadto zakazany pozostaje wstęp do ogrodów zoologicznych i korzystanie z placów zabaw oraz ogrodów jordanowskich w części, w jakiej ten ogród ma plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci. 

"Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!" - można przeczytać na rządowej stronie w komentarzu do nowych przepisów.

"Nie traktujmy tego jednak jako zaproszenie do niekontrolowanej rekreacji " -  podkreślił na ostatniej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.  " To nie jest zachęta, by nieustannie tam przebywać. My nadal musimy się maksymalnie izolować  - wtórował mu minister zdrowia, Łukasz Szumowski. - Używajcie tego rozsądnie i w taki sposób, aby poprawić swoją kondycję psychiczną, ale nie narazić innych na zachorowanie".

Warto przeczytać: Dieta biegacza w czasie pandemii koronawirusa

W lasach biegamy bez maseczki

Co szczególnie istotne, w lasach nie obowiązuje nakaz noszenia maseczki lub zasłania twarzy w inny sposób - zostało to zapisane jednoznacznie w paragrafie 18 pkt. 2 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2020 roku. Nie oznacza to jednak zwolnienia z przestrzegania pozostałych zasad bezpieczeństwa.

"Pamiętajmy, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma" – poinformował minister środowiska Michał  Woś.

Resort środowiska przekazał wytyczne dyrektorom parków narodowych, by "także one były dostępne dla odwiedzających". "Dyrektorzy mogą w ramach lokalnego rozpoznania zamknąć określony rejon lub szlak, jednak nie cały park. Pracownicy i straże parków będą informować odwiedzających o wszystkich wyłączeniach" – czytamy.

Warto pamiętać, że ze względu na panującą suszę w lasach należy zachować najwyższą ostrożność i liczyć się z tym, że w każdym momencie z powodu zagrożenia pożarowego wstęp do lasów może być zakazany.

Ważna zmiana, wprowadzona najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów, dotyczy również nieletnich - z dniem 20 kwietnia zniesiono również zakaz przebywania poza miejscem zamieszkania i przemieszczania się młodzieży, która ukończyła 13. rok życia, bez opieki osoby dorosłej. Oznacza to, że starsi nastolatkowie mogą teraz m.in. swobodnie podejmować aktywność fizyczną w przestrzeni publicznej, pamiętając jednak o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa.

Wcześniej wprowadzane obostrzenia związane z pandemią koronawirusa przedstawiliśmy w artykule Koronawirus a bieganie: czy można biegać? Nowe zasady.

Minimalizuj ryzyko zarażenia koronawirusem

Osoby, które zdecydują się wyjść pobiegać, powinny unikać korzystania z windy, opierania się o poręcze schodów, siadania na ławkach i dotykania bez potrzeby jakichkolwiek przedmiotów. Nie wolno również dotykać twarzy ani ocierać z niej potu rękami – lepiej w tym celu używać jednorazowe chusteczki. Natychmiast po powrocie do domu, jeszcze przed wzięciem prysznica, należy dokładnie umyć lub zdezynfekować ręce, zaleca się także niezwłoczne wypranie ubrania oraz dezynfekcję butów (podeszwy i cholewki).

Przypominamy jednocześnie, że osoby objęte kwarantanną, zarówno te, u których istnieje podejrzenie zarażenia, jak i te, u których stwierdzono zakażenie, a od 1 kwietnia także inni domownicy i współlokatorzy takich osób mają bezwzględny zakaz opuszczania domu.

Za złamanie obowiązujących przepisów grozi mandat wystawiony przez policję do 500 złotych (w wyjątkowych wypadkach do 1000 złotych), grzywna do 5000 złotych nałożona przez sąd lub kara administracyjna wymierzona przez sanepid w wysokości od 5 do 30 tys. złotych.

Zobacz także: Koronawirus: bieganie jednak niebezpieczne? 2 metry dystansu to za mało

RW

Zobacz również:
REKLAMA
}