Etap 2: jazda na rowerze
Łatwizna? Przejażdżka na dwóch kółkach jako dyscyplina będąca częścią triathlonu wymaga dużo większego doświadczenia niż rekreacyjny wypad za miasto. „Najtrudniejszą częścią triathlonu jest właśnie jazda na rowerze, bo to najdłużej trwająca dyscyplina” – mówi Jerzy Górski.
Najważniejsze to umieć opanować dwóch przeciwników kolarza: opór powietrza i tarcie podłoża. O ile ten ostatni utrzymuje się zwykle na tym samym poziomie, o tyle pierwszy może się znacznie zmieniać (spróbuj jazdy pod górkę i pod wiatr, a zrozumiesz, o co nam chodzi).
Przygotowanie
1. Oszczędzaj nogi
Na treningach pracuj nad wzmocnieniem korpusu, bo jego moc pozwoli Ci czerpać mniej energii z nóg. Te z kolei powinny pracować podczas całego obrotu pedałów. Dlatego dobrze jest zainwestować w buty z systemem SPD, które mocują stopę do pedału, dzięki czemu nie tylko dociskasz go w dół, ale też ciągniesz w górę, efektywniej rozpędzając rower.
2. Czytaj regulamin
Dowiesz się z niego m.in., czy dopuszczalny jest tzw. drafting, czyli jazda w grupie. Taki zakaz zazwyczaj obowiązuje na zawodach na dystansie 1/2 Ironman i dłuższym – wtedy pamiętaj o zachowaniu kilkumetrowej odległości od zawodnika, który jest przed Tobą. Pamiętaj, że nawet drafting warto potrenować.
3. Wybierz rower
„Na trasie triathlonowej nawet wysłużony rower szosowy wygra z nowym rowerem MTB – mówi Jerzy Górski. – Ale jeżeli pierwszy start potraktujesz jako przygodę, to wszystko jedno, jaki masz rower: możesz wystartować na każdym. Dopiero kiedy bardziej wkręcisz się w ten sport, możesz szukać ulepszeń”.
Takim udogodnieniem na długiej trasie na pewno jest kierownica triathlonowa, która na krótkich dystansach robi niewielką różnicę, ale na długich pozwala bardziej rozluźnić ciało.
Taktyka
1. Dopasuj prędkość
„Na rowerze możesz sporo zyskać, ale też dużo stracić: jeśli za mocno zaczniesz, to spuchniesz. Rozkładaj dobrze siły” – radzi Jerzy Górski. Wyczuj, jakie warunki panują na trasie i dopasuj do nich szybkość jazdy. Utrzymuj intensywność wysiłku, która umożliwi Ci przejechanie dystansu i jednocześnie zachowanie sił na bieg do mety.