Bieganie na igrzyskach. Patenty treningowe olimpijczyków

Przed Tobą długo wyczekiwane zawody? Nie wiesz, jak poprawić swoją życiówkę? Spróbuj zbudować olimpijską formę z pomocą tych, którzy na igrzyskach walczyli o złoto. Oto 25 sposobów, którymi olimpijscy biegacze ułatwiają sobie przygotowania.

Sektrety olimijczyków Studio 33, Peter Crowther
fot. Studio 33, Peter Crowther

1. Dodatkowe wsparcie

„Staram się jeść właściwe posiłki, które dostarczą organizmowi paliwa na treningi i wspomogą regenerację po wysiłku. Używam suplementów, takich jak napoje energetyczne, dobranych konkretnie do moich potrzeb, co pomaga mi w cięższych okresach”.

  Dai Greene, Wlk. Brytania 400 m przez płotki

2. Zapobiegaj

„Jak trzymać się z dala od urazów przez cały sezon olimpijski? Nie wymyślono niczego lepszego niż prawidłowa regeneracja potreningowa. W okresie startowym wzmacniam organizm sokiem z cytryny. Na pojawiające się kłopoty z przeciążeniem kości reaguję kompleksowo i natychmiast. Trenuję w lesie na miękkich ścieżkach, przyjmuję końskie dawki wapna, mrożę nogi po każdym treningu i systematycznie chodzę na zabiegi pola magnetycznego”.

  Renata Pliś, Polska 1500 m

 

3. Bez nudy

„Wykonywanie co tydzień tych samych treningów byłoby monotonne, więc trenuję w cyklach. Najbardziej znaczące treningi, jak długie biegi tempowe, realizuję co dwa tygodnie. To daje organizmowi szansę na przystosowanie się do pracy, którą wykonuję. Łatwiej wtedy zauważyć postępy”.

  Ryan Hall, USA maraton

4. Zgrany duet

„Muzyka odgrywa ważną rolę w moich treningach i rozgrzewce przed zawodami. Pomaga mi się skupić i nakręca do dobrych osiągnięć. W tym roku, dzięki oryginalnemu projektowi, w którym uczestniczyli psycholog sportowy Costas Karageorghis i producent muzyczny Redlight, powstał utwór stworzony specjalnie dla mnie. Idealnie, jeśli będzie to ostatnia piosenka, którą usłyszę przed moim olimpijskim finałem”.

  Dai Greene, Wielka Brytania, 400 m/płotki

5. Zastrzyk białkowy

„Zawsze dbam o posiłki białkowe w dniach ciężkich treningów, żeby mieć pewność, że prawidłowo się zregeneruję. Jadam wtedy burrito carne asada lub przyrządzone przez moją żonę jajka. Na węglowodany stawiam w dni z lżejszymi treningami i przed długimi biegami”.

  Meb Keflezighi, USA maraton

6. Żelazna porcja

„W okresie przedolimpijskim staram się kontynuować dobre praktyki żywieniowe. Dla mnie jako sprinterki, poza regularnością posiłków oraz obowiązkową porcją warzyw i owoców, kluczowa dla uzupełnienia niedoborów żelaza we krwi jest wołowina. Bezpośrednio po treningach tempowych mam przygotowaną odżywkę o wysokim nasyceniu węglowodanami. Z kolei w dniu startu rezygnuję z kawy – jestem wystarczająco pobudzona i bez niej...

  Anna Kiełbasińska, Polska, 4 x 100 m

7. Całkowity relaks

„Kiedy ograniczasz treningi, masz sporo niewykorzystanej energii. Niektórzy zamykają się w swoich pokojach hotelowych, a ja raczej wychodzę ze znajomymi, jem razem z nimi posiłek i pozwalam, żeby czas upływał w miłej atmosferze. Staram się czytać przed snem, żeby się wyciszyć. Lubię autobiografie ludzi, którzy przeżyli upadki i sobie z nimi poradzili. Niektóre z moich ostatnio ulubionych to „Odwaga nadziei” Baracka Obamy i „They call me coach” Johna Woodena”.

  Meb Keflezighi, USA, maraton

8. Aktywny wypoczynek

„Robię sobie około dwóch tygodni wolnego na koniec każdego sezonu. Relaksuję się, jem słodycze, ciasteczka i burgery. Ale nie wyłączam całkowicie swojego silnika. Nie szaleję. Organizm jest czymś wyjątkowym i trzeba go darzyć szacunkiem. Kiedyś wziąłem 6 tygodni wolnego, żeby zobaczyć się z rodziną w Somalii, a że było za gorąco, żeby biegać, nie robiłem przez ten czas nic. W czasie pierwszego biegu po powrocie do treningów bolało mnie biodro, nogi nie chciały pracować, całe ciało było w rozsypce. Ważne jest, żeby spędzać wolny czas aktywnie, a nie bezczynnie”.

  Mo Farah, Wielka Brytania 5000 m

9. Z prądem

„Bieganie w wodzie to fantastyczny sposób na utrzymanie formy w trakcie leczenia kontuzji. Naciągnęłam mięsień kilka miesięcy przed igrzyskami w Atenach, ale biegałam w wodzie jak szalona. Mimo że wróciłam na bieżnię 3 tygodnie przed startem, osiągnęłam tam swój najlepszy olimpijski rezultat (5. miejsce na dystansie 5000 m). To znaczy, że można bez obaw codziennie zaliczać wyczerpujące sesje kardio. Żeby utrzymać odpowiednią intensywność, długość odpoczynku powinna być krótsza od tej, która towarzyszy treningowi interwałowemu na lądzie. Spróbuj 10 x 2-3 min z 30 sekundami odpoczynku albo 2-3 serie 10 x 45 s z 15 sekundami odpoczynku i 1 minutą między seriami”.

  Jo Pavey, Wielka Brytania 5000 m

10. Moje własne danie

„Mój typowy posiłek składa się z ugali (rodzaj owsianki) ugotowanej z rosołem na zielonych warzywach i czasami z kawałkami upieczonego mięsa. Dzięki temu jem mnóstwo węglowodanów i trochę białek, by odbudować mięśnie”.

  Wilson Kipsang, Kenia, maraton

11. Dobre towarzystwo

„Bieganie powinno dawać przyjemność, a nie oznaczać samotne treningi. Zawsze lubiłem trenować odpowiednim towarzystwie. Jeśli nie towarzyszyłby mi mój stały partner treningowy Galen Rupp, pobiegałbym z kenijskimi kolegami. Trzeba być wybrednym przy dobieraniu towarzystwa treningowego, żeby mieć podobny poziom wytrenowania, dobrze się dogadywać i wyczuwać nawzajem, kiedy zagadać, a kiedy się przymknąć”.

  Mo Farah, Wlk. Brytania 5000 m 

1 2
STRONA 1 z 2
Zobacz również:
REKLAMA
}