REKLAMA

Bieganie na igrzyskach. Patenty treningowe olimpijczyków

Przed Tobą długo wyczekiwane zawody? Nie wiesz, jak poprawić swoją życiówkę? Spróbuj zbudować olimpijską formę z pomocą tych, którzy na igrzyskach walczyli o złoto. Oto 25 sposobów, którymi olimpijscy biegacze ułatwiają sobie przygotowania.

Sektrety olimijczyków Studio 33, Peter Crowther
fot. Studio 33, Peter Crowther

12. Wysokie loty

REKLAMA

„W bezpośrednim okresie przedstartowym, kiedy jesteśmy w górach, nie boję się odpoczywać. Równie ważne co treningi na bieżni są dla nas kilkugodzinne wyjazdy na wysokość grubo ponad 2000 m n.p.m. A tam leżenie bykiem na kocyku, lektura książek, ulubiona muzyka w MP3. Nie tylko ciało, ale i psychika potrzebują odpoczynku, by w kluczowym momencie sezonu być w maksymalnej formie!”.

  Marcin Lewandowski, Polska 800 m

13. Bez stresu

„Zamartwiając się tym, jak wypadniesz, z góry przegrywasz. Po prostu solidnie trenuj i daj z siebie wszystko w biegu”.

  Usain Bolt, Jamajka, 100 m

14. Dumna nuta

„Hymn olimpijski rozbrzmiewał w mojej sypialni, odkąd skończyłem 14 lat. Ta muzyka nadal towarzyszy mi na treningach i przed zawodami”.

  Ryan Hall, USA, maraton

15. Z zegarkiem w ręku

„Zazwyczaj biegam, zwracając uwagę jedynie na czas, a nie na kilometraż. Nigdy nie należałam do osób pieczołowicie odnotowujących każdy pokonany kilometr”.

  Paula Radcliffe, Wlk. Brytania, maraton

16. Trening szyty na miarę

„We wtorki, czwartki i soboty robię tempówki na dystansach od 200 m do 2000 m. Wykonuję je na stadionie, by trening był bardzo precyzyjny”.

  Marilson dos Santos, Brazylia, maraton

17. Najeść się do syta przed startem

„Kocham steki i muszę zjeść jednego dzień przed startem. Niektórzy boją się takich posiłków przed zawodami z obawy, że to zbyt sycące i może ich spowolnić. Ale trzeba robić to, co sprawdza się w naszym organizmie”.

  Bernard Lagat, USA 1500 m, 5000 m

18. Ostre przyspieszenie

„W poniedziałki zazwyczaj robię sprinty. Daje to możliwość poprawienia formy i zwiększenia sprężystości kroku, kiedy pokonuję 90 mil tygodniowo. Zaczynam od 15-30 minut rozgrzewki, potem przyspieszam, rozpoczynając od 10 m, i ze zwiększającą się prędkością robię około trzech serii długości 30, 40 i 50 m. Nie są to długie odcinki, ale rozwijam na nich pełną prędkość”.

  Shalane Flanagan, USA, maraton

19. Koncentracja na odludziu

„W okresie przygotowań do najważniejszych imprez staram się izolować od świata. Nie lubię popularnych miejsc obozowych. W zimie i wiosną często trenuję w Alamosa, niezbyt pięknej miejscowości w górach Colorado. Mogę mieszkać i trenować w odludnym miejscu i nie odzywać się do nikogo poza trenerem, nawet przez kilka dni. Nakręcam się wtedy na pracę i zawody”.

  Karolina Jarzyńska, Polska, maraton

20. Przyspieszone tempo

„Robienie szybszych interwałów jest kluczowe dla komfortu biegu w tempie startowym i pomaga zachować rezerwę na ostatnim etapie 5 km. Spróbuj zrobić dwie serie 8 x 400 metrów w tempie 6 sekund na milę szybciej od tempa na 5 kilometr, z minutą odpoczynku po każdym powtórzeniu i 5 minut po serii. Wraz ze wzrostem formy możesz zredukować czas odpoczynku między powtórzeniami do 30 sekund, co zwiększy intensywność treningu”.

  Jo Pavey, Wielka Brytania, 1500 m

21. Trzymaj się dobrych reguł

„Przepis na sportowy sukces jest banalnie prosty, ale niełatwy w realizacji: ciężko pracuj, dobrze odpoczywaj i zdrowo jedz. Osobiście uwielbiam chipsy i colę, ale medal wymaga poświeceń”.

  Kleberson Davide, Brazylia, 800 m

22. Trening w saunie

„Przygotowując się do upałów w Pekinie, trenowałam w saunie bieganie w kombinezonie. Czułam się wstrętne, ale wiecie co? To działa. Mój organizm nauczył się lepiej nawadniać. Ja nauczyłam się, jak pomimo gorąca i zmęczenia kontynuować bieg”.

  Kara Goucher, USA, maraton

23. Bądź elastyczny

„Kiedyś wstawałem o 5 rano. Teraz trenuję wtedy, gdy się obudzę. Trzeba znaleźć to, co najlepiej sprawdza się u Ciebie, a nie u innych”.

  Stephen Mokoka, RPA 10 000 m

24. Z głową w chmurach

„Kiedy biegam na dłuższych dystansach pozwalam myślom płynąć swobodnie. Niemożliwe jest myśleć cały czas o rywalizacji”.

  Marilson dos Santos Brazylia, maraton

25. Prysznic

„Im szybciej po treningu, tym lepiej. Często stosuję na zmianę: 30 s gorącej i 30 s lodowatej wody. Poprawia to krążenie i regenerację”.

  Agata Bednarek, Polska, 4 x 400 m

RW 08/2012

1 2
STRONA 2 z 2

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA