Dobry bieg przełajowy to coś więcej niż bieganie po innej niż asfalt nawierzchni. To ucieczka od zgiełku i pośpiechu cywilizacji oraz możliwość obcowania z dziką przyrodą, ale też nowe wyzwania, które wymagają innego podejścia niż bieganie na ulicy. Oto kilka kluczowych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chcesz dać z siebie wszystko po błocie, żwirze czy skałach.
Nie każdy trail jest taki sam
Upewnij się, że Twój trening odpowiada wymaganiom imprezy, do której się szykujesz. Mamy tendencję do łączenia biegów terenowych w jedną szeroką kategorię, ale różne zawody, dystanse i trasy będą wymagały innego przygotowania. Jeśli więc myślisz o rozpoczęciu ścigania się na szlakach, upewnij się, że znasz wymagania, jakie będą na Ciebie czekały. Czy to stromy i techniczny teren? Czy wymagane są określone rodzaje obuwia i innego sprzętu? Jeśli masz szansę na trenowanie na trasie przed zawodami, możesz zaplanować swój trening tak, aby obejmował kluczowe fragmenty, by dać Ci więcej pewności siebie w dniu startu.
Buduj formę na trail
Przestań patrzeć na zegarek i skup się na wysiłku. Jeśli spróbujesz biegać po szlaku tempem z asfaltu, to ryzykujesz utratę korzyści płynących z biegania off-road. Trenuj swoje mięśnie, by sprostały wymaganiom, jakie daje bieganie pod górę i z górki. Przekonasz się również, że teren wymaga od Ciebie umiejętności biegania z krótkimi, ostrymi odcinkami, które podniosą Twoje tętno do maksymalnego.
Na asfalcie masz tendencję do utrzymywania stałego tempa, ale w terenie musisz być w stanie poradzić sobie ze zmianami obciążenia. Trail to bieg pod górę i w dół, skoki nad korzeniami drzew lub od skały do skały. Do tego szczególnie pomocna może być sprężystość, którą uzyskuje się dzięki ćwiczeniom plyometrycznym, takim jak podskakiwanie, skakanka czy skoki z podwyższenia.