Bieżnia mechaniczna: wygrzewanie się na taśmie
Dla tych biegaczy, którzy nie przepadają za jazdą figurową na lodzie w butach biegowych i nie czują się komfortowo ubrani „na cebulę”, alternatywą jest bieżnia mechaniczna. Amortyzujący pas zmniejsza nieco obciążenie stawów. Niemal każde urządzenie daje już możliwość zapisywania konkretnych programów treningowych i korzystania z gotowych rozwiązań oraz zmianę nachylenia pasa (możesz ćwiczyć podbiegi i zbiegi zbliżone do tras w terenie).
Dodatkowym plusem jest możliwość połączenia treningu biegowego z treningiem siłowym, wykorzystując sposobność przebywania w fitness klubie. Bieżnia mechaniczna zapewnia nie tylko stałą, przyjemną temperaturę pod dachem, ale też nadaje równe tempo Twoim nogom i utrzymuje je niezmiennie przez określony przez Ciebie czas. Dzięki temu możesz sprawdzać swoją formę w powtarzalnych warunkach.
Jeżeli nudzi Cię bieganie w miejscu (to jeden z nielicznych minusów bieżni), spróbuj przekonać się do biegania z muzyką w uszach. Ułóż motywującą playlistę z rytmicznymi utworami albo wybierz urządzenie ustawione na wprost telewizora – najlepiej włącz program podróżniczy, który przeniesie się na gorącą sawannę lub tajską wyspę.
Skuteczny trening na bieżni
- Jeżeli nie musisz, nie wybieraj się na siłownię w godzinach szczytu (16-20): wtedy najtrudniej o wolny sprzęt.
- Brak oporu powietrza i innych czynników zewnętrznych możesz zredukować, ustawiając nachylenie bieżni na 2-3%.
- Nawet gdy klimatyzacja w fitness klubach działa sprawnie, pamiętaj o nawadnianiu.
- Pierwszy kontakt z bieżnią czasem wywołuje zawroty głowy lub zachwiania równowagi, dlatego stopniowo oswajaj się z prędkością. Zaczynaj i kończ trening marszem.
Jak wybrać bieżnię do domu?
- Wymiary taśmy dobieraj do wzrostu użytkownika: na 180 cm i więcej ok. 150 cm długa i 50 cm szeroka.
- Moc ciągła: 2,5 do 3 koni mechanicznych powinno Ci wystarczyć.
- Zwróć uwagę na gwarancję ramy, części ulegające zużyciu i dostępność serwisu.
- Regulacja stopnia nachylenia to mus.
- Stopień amortyzacji pasa – za miękki też nie jest korzystny dla stawów.
- Kompatybilna z Twoim pulsometrem.
- Łatwa obsługa i dostęp do zaprogramowanych treningów, czytelny wyświetlacz na konsoli.
- Dodatkowe bonusy: możliwość podłączenia swojej muzyki, wbudowane głośniki, możliwość skorzystania z zaprogramowanych treningów.
Trening na bieżni: szybki i mocny
Zimą na zalodzonych trasach na stadionie czy w parku trudno wykonać szybki trening. Zamiast okupować bieżnię przez godzinę, zrób mocny, ale krótki trening na bieżni. Bieżnia wymusza utrzymanie stałej prędkości od początku do końca, bo w terenie zwykle na ostatnich metrach nieświadomie zwalniamy w wyniku zmęczenia.
Trening: 3 x 3 minuty pokonaj o 10 sekund szybciej od tempa na 5 km (kilka sekund minie, zanim bieżnia się rozpędzi, więc zacznij odliczać te 3 minuty dopiero wtedy, gdy osiągnie wyznaczone tempo). Między przyspieszeniami rób 2 minuty odpoczynku. Kolejne powtórzenie dodawaj co dwa tygodnie.
Dobry patent: Ten mocny trening jest zabójczo skuteczny w poprawianiu wyników, a nie tylko w podtrzymaniu formy zimą.
Nie jesteś jeszcze przekonany do biegania na bieżni? Skorzystaj z tych porad: