[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.9

Bieganie zimą: zbuduj bazę tlenową na cały sezon

Zimą postaw fundamenty swojej formy na cały nowy sezon. Długimi i spokojnymi biegami tlenowymi przygotujesz swój organizm na zbliżające się wyzwania i postawisz w stan gotowości do łamania kolejnych życiówek. Pomoże Ci w tym nasz specjalny, 6-tygodniowy plan treningowy na zimę.

Bieganie zimą: jak zbudować bazę tlenową na nowy sezon? fot. Mikhaylovskiy/shutterstock.com

W przerwie między sezonami zaawansowani biegacze powinni budować bazę pod bezpośrednie przygotowania do zawodów. Na kilka tygodni obniżasz intensywność na rzecz długich i powolnych biegów. Dzięki temu zwiększysz ilość czerwonych krwinek i naczyń włosowatych w mięśniach, poprawisz gospodarowanie glikogenem przez mięśnie i wzmocnisz tkankę łączną. Inaczej mówiąc, rozwiniesz swój potencjał tlenowy przed treningiem beztlenowym. Chociaż nie rezygnujesz całkowicie z mocniejszych ćwiczeń, tylko znacznie zmieniasz ich proporcje.

Budowanie bazy przygotowuje Cię fizycznie i psychicznie do wyzwań nowego sezonu, dzięki czemu swój pierwszy plan treningowy w nowym sezonie zaczniesz w świetnej formie. Zbuduj Twoją bazę według poniższej recepty.

Kiedy rozpocząć treningi?

Wyczynowcy rozpoczynają budowanie bazy po 1-4 tygodniach przerwy po zakończeniu sezonu. Jeżeli nie potrzebujesz więcej czasu na wylizanie się po trudach ostatnich startów, zacznij trening tlenowy w dowolnym momencie.

Plan treningu bazowego

Trening bazowy może trwać od 4 tygodni do 4 miesięcy. Natomiast minimum to miesiąc – tyle czasu trzeba, aby skorzystać z fizjologicznych korzyści takiego biegania. W tym okresie tygodniowy kilometraż wynosi 120% tego bieganego w czasie sezonu. Po 2-3 tygodniach zrób przerywnik i zmniejsz ilość kilometrów o ok. 15-20 km. Jeżeli poczujesz znużenie i zmęczenie, obniż przebiegany dystans o 20% lub nawet 30% na tydzień lub dwa, by się zregenerować.

Trening poniżej progu anaerobowego

Budowanie bazy opiera się w 90-95% na treningu tlenowym, czyli jego intensywność powinna być znacznie poniżej progu anaerobowego. Twoje tempo jest wówczas swobodne i nie przekracza 60-80% Twojego tętna maksymalnego. Skoro jednak masz odpocząć fizycznie i psychicznie, to warto zostawić pulsometr w domu, a szybkość mierzyć według testu mowy – masz biec w tempie konwersacyjnym.

Trening na progu anaerobowym

Po 3 tygodniach możesz dodać trening na poziomie progu anaerobowego – np. tempówkę, bieganie po wzgórzach czy fartlek. Taka sesja poprawi Twoją siłę i wydajność. Po 6-8 tygodniach dodaj drugi taki trening. Jeżeli osiągniesz wysiłek na poziomie 90% tętna maksymalnego, będziesz kontynuował budowanie siły bez wypalania się. W efekcie poprawisz wytrzymałość i szybkość. Później swobodnie przejdziesz do bardziej wymagających treningów.

Wybiegania do 90 minut

Zwiększ czas Twoich biegów do 90 minut tak szybko, jak to tylko możliwe. Zaplanuj takie długie treningi przynajmniej w co drugi lub trzeci weekend – to jeszcze bardziej poprawi wytrzymałość mięśni.

REKLAMA

REKLAMA

Zbuduj bazę tlenową w 6 tygodni

Oto 6-tygodniowy plan budowania bazy tlenowej dla zaawansowanych biegaczy. Zakładany na każdy tydzień kilometraż jest dość duży, więc pamiętaj - chodzi o spokojne bieganie, a nie ściganie się!

Tydzień 1

 • Kilometraż: 90 - 120 km

 • Motto: 90-minutowy długi bieg w weekend

Tydzień 2

 • Kilometraż: 110 - 130

 • Motto: 6-8 serii skipów na odcinku 100 metrów 2 razy w tygodniu; długi bieg w weekend

Tydzień 3

 • Kilometraż: 100 - 120 km

 • Motto: 25-minut tempówki; długie biegi

Tydzień 4

 • Kilometraż: 110 - 130 km

 • Motto: 3-4 x 3 km w tempie 10 sekund szybszym niż na maraton; długie biegi

Tydzień 5

 • Kilometraż: 90 - 120 km

 • Motto: 10-15 x 1000 m z szybkością jak podczas tempówek, z 60 sekundami przerwy między powtórzeniami; długie biegi

Tydzień 6

 • Kilometraż: 120 - 140 km

 • Motto: 2-3 x 5 km w tempie 10 sekund szybszym niż na maraton; długie biegi

O budowaniu bazy tlenowej możesz poczytać również w tych artykułach:

RW 01-02/2014

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij