Bieganie w wieku 10-20 lat. Młode wilczki
Jesteś jak młody heros. Bez wysiłku biegasz diabelnie szybko i w okamgnieniu się regenerujesz. Wykorzystaj to i nie ulegaj modzie na omijanie zajęć z wuefu. „Bieganie sprawia, że jestem bardziej otwarty na innych ludzi” – mówi Piotr Miasko (17 lat).
Supermoce
O Twoich atutach rozpisują się naukowcy. Brytyjscy badacze porównywali sprawność fizyczną 12 nastolatków i 13 dorosłych mężczyzn. Badani robili 10 serii po 10 sekund sprintów – chłopcy dłużej utrzymywali maksymalną moc. Na tym nie koniec. Po ćwiczeniach okazało się, że poziom mleczanu, będącego ubocznym produktem intensywnego wysiłku, był niższy u młodszych badanych.
-
Twoje ciało przygotowuje się, żeby katapultować Cię w dorosłość. Wszystkie cechy, jakie wpływają na sprawność fizyczną, rosną: masa mięśniowa, wytrzymałość, gęstość kości, VO2Max.
-
Jeżeli biegasz lub wykonujesz trening siłowy, sprawisz, że Twoje kości będą jeszcze mocniejsze.
Zalecenia
Polub mleko. Nie przeginaj na treningach.
Dodaj do treningu sesje, mające na celu poprawienie kroku biegowego, np. skipy. Pracuj nad kadencją, robiąc np. szybkie nóżki lub sprinty. Wzmacniaj mięśnie odpowiedzialne za prawidłową sylwetkę, np. deski, mostki, unoszenie grzbietu, leżąc na brzuchu. Staraj się biegać bardziej na czas niż na dystans. Jeśli wydłużasz jeden wolny trening w tygodniu, to biegnij wtedy o 5 minut dłużej zamiast o 1 km. Musisz nauczyć się, kiedy odpuszczać. Nie możesz wypluwać płuc na każdym treningu. Twoją najmocniejszą stroną są perspektywy.
Lubisz mleko i możesz je pić? Tym lepiej dla Ciebie! Do białego napoju warto dodać inne produkty bogate w wapń, żeby wspomóc budowę mocnych kości. Znajdziesz go m.in. w serze, migdałach, orzechach laskowych, jajkach czy szpinaku. W okresie dojrzewania zalecana dawka wapnia to 1300 mg dziennie (szklanka mleka ma 300 mg). Po 18. roku życia to zapotrzebowanie spada do 1000 mg. Dziewczyny cierpiące na nieregularne miesiączki, mające przez to mniej estrogenu, mogą zwiększyć dawkę wapnia do 1500 mg dziennie.
Słabe punkty
Twoje ciało przechodzi poważną przemianę i musi być w tym czasie traktowane z troską. Dla przykładu: kości rozwijają się szybciej niż wspierające je więzadła i ścięgna. Dlatego Twoje stawy i mięśnie są bardziej narażone na kontuzje. Nie przesadzaj z objętością treningów. Przed 14. rokiem życia biegaj maksymalnie 5 razy w tygodniu, a trening niech nie przekracza 5 km. Dla osób od 14. do 18. roku życia zaleca się bieganie do 10 km maksymalnie 5-6 razy w tygodniu.