Nawet koszmarny start, ba – kompletnie nieudany sezon, nie będzie stracony, jeżeli wyciągniesz z porażki wnioski na przyszłość. Zamiast rozpaczać i narzekać nad wtopą, zastanów się, co poszło nie tak i co zrobić, by to się nie powtórzyło. Metoda na Twoje know-how jest banalnie prosta, ale trzeba jej poświęcić odrobinę czasu po każdym starcie. Kiedy zaliczysz wpadkę, spisz wszystkie powody porażki. Podobnie weź pod lupę Twój idealny start, żeby wiedzieć, co zapewnia sukces. Tak robią wyczynowcy.
"Analizy startów dokonuję dwa razy. Bezpośrednio po biegu i po całym sezonie – mówi Artur Kozłowski, były mistrz Polski na 5 000 m i wicemistrz na 10 000 m. – Po zawodach zastanawiamy się wspólnie z trenerem, jakie były dobre, a jakie gorsze elementy. Omawiamy m.in. realizację strategii, taktykę, bezpośrednie przygotowania przed samym startem czy nawet nastawienie do biegu. Niekiedy chodzi o takie szczegóły, jak choćby wypoczynek przed samym startem lub picie napojów w czasie biegu. Po sezonie analizujemy cały cykl treningowy, a doświadczenia ze starego wykorzystujemy w nowym. Pod lupę bierzemy każdy element: sprzęt, odżywianie, przygotowanie i same wyniki" – wyjaśnia.
Na koniec sezonu wróć do celów, które przyświecały Ci na początku i przeanalizuj, co się z nimi stało. Od tego zacznij wyznaczanie wyzwań na kolejny. Wykorzystaj kilka sprawdzonych patentów na analizę startów.
Rób notatki
Po świetnym występie odtwórz, w krótkich notatkach, jak wyglądał ostatni trening przed zawodami. Zapisz, kiedy i co zjeść. O której zacząć rozgrzewkę i jakie ćwiczenia przeprowadzić. Szczegółowość takiego zapisu nigdy nie jest zbyt duża. Czasami za porażkę może być odpowiedzialny drobiazg.
Na przykład: zalepiasz sutki, ale na trasie plaster odpada z powodu potu, co ostatecznie powoduje bolące rany, znane – niestety – wielu biegaczom. Zapisz w kalendarzu przed kolejnym startem, żeby przygotować się na taką ewentualność. Bo tak szybko, jak rana się zagoi, zapomnisz o przeżytym horrorze. Stworzysz w ten sposób swoją receptę na sukces: od wspomnianych drobiazgów przez dietę, przygotowanie fizyczne i psychiczne do zawodów po strategię biegu.