Ból pod paluchem: zapalenie trzeszczki

Zapalenie aparatu trzeszczkowego to kontuzja stopy, która objawia się stanem zapalnym i silnym bólem u nasady dużego palca u nogi. U biegaczy najczęściej wynika z noszenia butów, w których wyrobiły sie wkładki. Zobacz, jak jej zapobiegać i jak ją leczyć.

Kontuzja stopy: ból pod paluchem - jak zapobiegać i leczyć
rys. Mario Wagner

Trzeszczki to malutkie kości u nasady dużego palca. Do tzw. zapalenia aparatu trzeszczkowego najczęściej dochodzi u biegaczy, którzy gwałtownie zwiększają ilość przebieganych kilometrów. Kiedy nasada dużego palca jest stale narażona na ucisk, w otaczających ją tkankach występuje stan zapalny. Najczęściej zaczyna się od małego dyskomfortu, który stopniowo przeradza się w coraz silniejszy ból.

REKLAMA

Jak leczyć zapalenie trzeszczki?

Co robić, gdy zauważysz pierwsze objawy? Na początek zmniejsz ilość przebieganych kilometrów i zadbaj o buty z odpowiednią wkładką. Możesz też doraźnie zastosować okłady z lodu i łykać środki przeciwbólowe. Wzmacniaj i rozciągaj mięśnie stopy, tak jak na podanych niżej ćwiczeniach, a szybciej wrócisz do normalnych przebiegów. Bez bólu.

REKLAMA

REKLAMA

Ból pod paluchem: ćwiczenie rozciągające
rys. Charlie Layton

Kontroluj buty

Jedną z przyczyn kłopotów z trzeszczkami są zużyte buty do biegania. Pamiętaj więc – oprócz zasady, że należy zmieniać obuwie mniej więcej co 500-700 km, warto też co jakiś czas przyjrzeć się wkładkom w środku buta. Jeśli w miejscu, w którym paluch się opiera, tworzy się wgłębienie, to znak, że za chwilę prawdopodobnie zacznie Cię boleć. W takim wypadku najlepiej jest dokupić nową, grubszą wkładkę, która będzie lepiej amortyzowała każdy krok.

Rozciąganie

  1. Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami.

  2. Zarzuć taśmę do ćwiczeń na lewą stopę, tak by oplatała ją tuż poniżej poduszek palców.

  3. Złap taśmę za dwa końce. Ugnij stopę i przyciągnij ją delikatnie taśmą do siebie.

  4. Wytrzymaj w tej pozycji przez dwie sekundy, po czym rozluźnij stopę i taśmę. Powtórz ćwiczenie 10 razy na każdą stopę.

REKLAMA

Ból pod paluchem: ćwiczenia wzmacniające
rys. Charlie Layton

Wzmacnianie

Część pierwsza

  1. Usiądź na krześle, tak by stopy swobodnie zwisały. Między pierwszy i drugi palec włóż zawiązaną skarpetkę z obciążeniem. Palce stopy niech będą skierowane ku dołowi.

  2. Unieś palce najwyżej, jak potrafisz. Wytrzymaj tak sekundę i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie po 10 razy na każdą stopę.

Część druga

  1. Zacznij od tej samej pozycji, z palcami skierowanymi ku dołowi. Zegnij nogę w stawie skokowym w taki sposób, jak w poprzednim ćwiczeniu – tym razem jednak paluch powinien być skierowany lekko w stronę osi Twojego ciała. Wytrzymaj sekundę.

  2. Opuść palce, tak by paluch wskazywał ziemię. Wytrzymaj sekundę.

  3. Zegnij nogę w stawie skokowym, palce wyciągnięte w górę – paluch powinien być skierowany na zewnątrz. Wytrzymaj sekundę i wróć do pozycji wyjściowej. Zrób po 10 powtórzeń na każdą stopę.

Jak zrobić obciążoną skarpetkę? Włóż do skarpetki półkilowy odważnik albo garść monet. Patent Może być nawet pół kilo żwiru, byle niezbyt drobnego. Zawiąż skarpetkę. Gotowe.

RW 11-12/2009

Zobacz również:
Długie wybiegania to fundament, na którym zbudujesz formę na każde zawody - takie jednostki treningowe powinny znaleźć się w planach przygotowań do startów każdego długodystansowca. Jak wyglądają takie treningi? Jaki dystans trzeba biegać? Jak szybkie powinno być tempo? Jak często należy tak trenować? Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące długich wybiegań, które zadają nam początkujący biegacze.
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA