Co musisz wiedzieć o bieganiu, czyli dylematy nowicjusza

Zaczynasz biegać? A może masz już za sobą trochę kilometrów, ale nadal nurtują Cię pytania i wątpliwości? Oto odpowiedzi, które być może mniej mają do czynienia z AWF-em, a więcej z filozofią, ale nie są przez to mniej przydatne.

Co musisz wiedzieć o bieganiu, czyli dylematy nowicjusza Jamie Muck
fot. Jamie Muck

Chcę zachować dystans społeczny w czasie biegania. Jakieś rady?

To jest łatwiejsze niż Ci się wydaje. Kiedy zbliżacie się do siebie z innymi biegaczami, wyobraź sobie, że jesteś właśnie na imprezie, a osoba, do której się zbliżasz, jest tak nudna, jak czekanie na zgłoszenie się telefonicznej rejestracji w Twojej przychodni. I wyobraź sobie, że właśnie zbliża się do Ciebie, sięgając po komórkę, w której chce Ci pokazać zdjęcia swojej kolekcji kamieni z każdego treningu. Teraz zrób nagły skręt albo przeskok, jeśli musisz. Gratulacje – udało Ci się przemknąć obok innego biegacza bez kontaktu i przy okazji masz nowy patent na firmowe imprezy.

Kupiłem nowy biegowy sprzęt, ale obawiam się, że jestem na niego za słaby...

Jeśli masz zamiar biegać, to biegowe ciuchy wydają się rozsądnym wyborem (w odróżnieniu od golfa, gdzie sensownych opcji modowych brak). A jeśli masz wątpliwości, czy jakość sprzętu odpowiada poziomowi formy, to pomyśl o panu w średnim wieku, z brzuszkiem powyżej średniej, który wciska się w za mały lycrowy kolarski top, mówiąc przy tym do siebie: „W tym to będę zgrabnie wyglądał. Za godzinę, kiedy go już ubiorę, wskoczę na swoją nową szosówkę”. Jeśli on się nie przejmuje, to dlaczego Ty masz?

Nie mam właściwych butów.

Właściwe buty biegowe to takie, w których czujesz się komfortowo w czasie biegania. Złe buty biegowe to, między innymi, buty do nurkowania i wspinaczki wysokogórskiej, espadryle, sandały, brougsy, buty na obcasie (nawet małym) i wszystko, co piszczy albo się świeci, gdy się poruszasz. Szczerze? Przy takim kryterium trudno źle wybrać buty do biegania, choć wciąż jest to możliwe.

Czy potrzebuję zegarka do biegania?

Nie, nogi powinny Ci wystarczyć.

Czy mogę słuchać muzyki, gdy biegam?

Oczywiście. Ale unikaj country, bo możesz skończyć z płaczem i drinkiem w ręku, życząc sobie, by Twoja Baby nie powiedziała „Żegnaj”.

Czy muszę się rozciągać przed biegiem?

Niektórzy biegacze to robią, inni nie. I ci, którzy to robią, prawie na pewno kłamią.

Nie mam figury do biegania.

Biegacze występują we wszystkich figurach, może z wyjątkiem sześciokąta. Jeśli masz taki kształt, to Twój wygląd w czasie biegu jest Twoim ostatnim z problemów. Skonsultuj się z lekarzem albo nauczycielem geometrii.

Martwię się, że będę musiał robić przerwy na marsz.

Po pierwsze, zakładasz, że inni biegacze Cię obserwują. Większość za bardzo cieszy się swoim biegiem, by martwić się Tobą. Niektórzy zastanawiają się, dlaczego mają na swojej playliście „Mam tę moc” i będą szukać sposobu na przekazanie dzieciom wiadomości, że Elsa nie może więcej śpiewać, bo zła wiedźma dała jej truciznę i zamknęła na zawsze w wieży. Niektórzy będą rozważać bieg w zwolnionym tempie jako szansę na oglądanie przez innych ich bezwysiłkowego kroku i ułożonej fryzury.

Jeśli tego nie podziwiasz, to i tak nie istniejesz w ich fantastycznej krainie Narcyzja. Jeden lub drugi zauważy Cię przy mijaniu, może nawet kiwnie głową – odkiwaj ruchem oszczędnym i krótkim. Nie puszczaj oczka.

Kiedy biegam, moja twarz robi się czerwona. Czuję, że to oznaka moje słabej formy.

Czerwona twarz to naturalna reakcja na wysiłek. Ponieważ nie trenujesz w lodzie, Twoje ciało musi schłodzić się samo. Wraz z poprawą formy będziesz mieć mniejszego raka na twarzy i ludzie zaczną się zastanawiać, czy przypadkiem nie odpuszczasz. To Cię wkurzy i sprawi, że twarz na powrót stanie się czerwona, ale już z innych powodów. Podsumowując: ciesz się bieganiem bez względu na kolor facjaty.

Czy będę musiał biegać w koszulce bez rękawków?

Jeśli nie chcesz, nie musisz. Ale możesz.

Boję się, że bieganie za bardzo rozbuduje mi mięśnie.

To naprawdę urocze.

Wczoraj poszedłem pierwszy raz biegać i dziś boli mnie wszystko, nawet włosy.

Po pierwszym treningu zwykle wszystko boli przez jakiś czas, ale generalnie włosy są od tego wolne. Jeśli jest inaczej, to prawdopodobnie dlatego, że miałeś za ciasną opaskę na włosach i teraz dają Ci znać, byś więcej tego nie robił.

Ile powinienem wydać na biegowe buty?

Tyle, na ile Cię stać. Jeśli buty kosztują więcej niż możesz wydać, to kup tańsze.

Czy powinienem biegać z innymi?

Jak najbardziej. Ale wcześniej się przedstaw – nie dołączaj do grupy bez słowa.

Co oznacza pytanie: „Jesteś biegaczem”?

Uważaj: to nie jest pytanie. To często oskarżenie, które jest wstępem do: „Bieganie? To dla szalonych ludzi i nawet dla nich nie trwa długo, bo kolana im siadają. Moi kumple tak mają i czytałem to na stronie wszystkoczegonielubiejestdobani.pl.

Proponuję następującą odpowiedź: „Nie będę rozmawiać o moim bieganiu, dopóki nie pokażesz mi zdjęć swojej kolekcji nocników. OK?”.

Biegać w miejscu na czerwonym świetle?

Jak wolisz, ale pamiętaj, by ruszyć z miejsca, kiedy światło zmieni się na zielone.

Wczoraj usłyszałam pytanie: „Dlaczego biegasz?”. Jak zakończyć taką rozmowę?

 Popatrz daleko przed siebie i wyszeptaj: „Bieganie pomaga mi zapomnieć”, a potem ze smutkiem w oczach odejdź, najlepiej w kierunku zachodzącego słońca.

Biegać na czas czy na dystans?

To pytanie filozoficzne. Kiedy jest czas? Gdzie jest dystans? Co kiedy jest czas, by pokonać dystans? Gdyby Kartezjusz nie zadawał sobie pytań, to czy by istniał? Gdy odpowiesz na pierwsze 3 pytania, będziesz wiedzieć, co robić. W międzyczasie biegaj!

Prawdziwe sekrety biegania

  1. Bieganie polega na dotarciu z punktu A do punktu B. Jeśli jesteś w C, to jesteś za daleko. Obróć się i wróć do A. Tam mieszkasz i Twoi bliscy mogą się o Ciebie martwić.

  2. To ważne, by się pocić w czasie biegania. To sprawia, że z boku wygląda to na mocny trening, a przy okazji pomaga Ci pozostać przy życiu, chroniąc przez przegrzaniem.

  3. Jeśli czujesz, że Twój roller milcząco ocenia Cię z rogu pokoju, podejdź do niego i mocnym głosem powiedz: „Nie jesteś moją matką!”. A potem przeproś się z nim.

  4. Pamiętaj, że możliwe jest bieganie przez 40 lat bez ukończenia maratonu. Ale to może też oznaczać, że lepszą dyscypliną dla Ciebie będzie tai chi.

  5. Jeśli zdecydujesz się na odzież kompresyjną, bądź gotów na dwa pytania: „Z jakim superzłoczyńcą będziesz walczyć?” albo „Masz w domu lustro?”.

  6. Sapanie to dowód na to, że ludzkie ciało nie jest zaprojektowane idealnie. Inne dowody na to to np. niektóre sesje w sejmie albo pierwsze tańce weselne.

  7. Pamiętaj, że biegaczka, które Cię właśnie minęła, biegnie swój bieg, a nie Twój. Twój właśnie wygrała i – szczerze – nawet się nie zatrzymała, by złapać oddech.

  8. Niektórzy biegacze korzystają z mantry, aby pokonać długi dystans. Inni korzystają z transportu publicznego. Oba sposoby są równie dobre, by dotrzeć do domu.

  9. Jeśli w noc przed zawodami ułożysz sprzęt startowy przy łóżku, to możesz mieć pewność, że rano będzie Ci brakować albo skarpetki, albo numeru startowego.

Zobacz także:

RW 09-10/2022

Zobacz również:
REKLAMA
}