Co robić, gdy spotkasz dzika na trasie biegu?

Nie trzeba biegać w lesie, żeby spotkać dzika. Coraz częściej zapuszczają się na osiedla a nawet do centrum miasta w poszukiwaniu jedzenia. Przeczytaj, jak zachować się, kiedy na Twojej trasie stanie dzik.

bieganie dzikie zwierzęta, spotkanie z dzikiem, atak dzika shutterstock.com
W niektórych miastach dziki coraz pewniej się czują w siedzibach ludzkich / fot. shutterstock.com

Takie pytanie dostaliśmy na redakcyjną skrzynkę:

Na mojej trasie za miastem w pobliżu lasu ostatnio pojawiły się dziki. Co robić, gdy na ścieżce stanie nam taka włochata jednostka albo cały oddział?

Tomasz R.

Dziki pojawiły się na obrzeżach miast, a nawet wchodzą do parków otoczonych gęstą zabudową. Duży problem był z nimi w Świnoujściu i w Trójmieście, a we Wrocławiu rozryły pole golfowe i szturmują parki.

Generalna zasada: nie podbiegaj, nie podchodź, nie skradaj się do nich. Locha prowadząca młode może być agresywna, jeśli zauważy, że zmierzasz biegiem w jej kierunku. Instynktownie będzie bronić warchlaków. Jeśli dziki przechodzą przez ścieżkę i masz je w zasięgu wzroku, zatrzymaj się i pozwól im spokojnie przejść.

Zauważyłeś buchtujące przy drodze stado? Nie staraj się go minąć jak gdyby nigdy nic. Zawróć lub zatrzymaj się, a dopiero gdy odejdą, biegnij dalej. Dzik niedrażniony i nieczujący zagrożenia z Twojej strony nie będzie Cię gonił i atakował sam z siebie (to nie lew), ale nie masz pewności, czy w stadzie nie ma lochy z młodymi.

Dzik jest dziki, nawet ten miejski. Dla pewności, kiedy spotkasz dziki w granicach miasta, np. w parku, powiadom o tym straż miejską.

Opowiemy Ci o bieganiu wszystko, co chciałbyś wiedzieć, wystarczy, że nie boisz się zapytać. Pisz na adres: [email protected]

RW 01-02/2014

REKLAMA