[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.9

Co robić, gdy spotkasz dzika na trasie biegu?

Nie trzeba biegać w lesie, żeby spotkać dzika. Coraz częściej zapuszczają się na osiedla a nawet do centrum miasta w poszukiwaniu jedzenia. Przeczytaj, jak zachować się, kiedy na Twojej trasie stanie dzik.

bieganie dzikie zwierzęta, spotkanie z dzikiem, atak dzika W niektórych miastach dziki coraz pewniej się czują w siedzibach ludzkich / fot. shutterstock.com

Takie pytanie dostaliśmy na redakcyjną skrzynkę:

Na mojej trasie za miastem w pobliżu lasu ostatnio pojawiły się dziki. Co robić, gdy na ścieżce stanie nam taka włochata jednostka albo cały oddział?

Tomasz R.

REKLAMA

Dziki pojawiły się na obrzeżach miast, a nawet wchodzą do parków otoczonych gęstą zabudową. Duży problem był z nimi w Świnoujściu i w Trójmieście, a we Wrocławiu rozryły pole golfowe i szturmują parki.

Generalna zasada: nie podbiegaj, nie podchodź, nie skradaj się do nich. Locha prowadząca młode może być agresywna, jeśli zauważy, że zmierzasz biegiem w jej kierunku. Instynktownie będzie bronić warchlaków. Jeśli dziki przechodzą przez ścieżkę i masz je w zasięgu wzroku, zatrzymaj się i pozwól im spokojnie przejść.

Zauważyłeś buchtujące przy drodze stado? Nie staraj się go minąć jak gdyby nigdy nic. Zawróć lub zatrzymaj się, a dopiero gdy odejdą, biegnij dalej. Dzik niedrażniony i nieczujący zagrożenia z Twojej strony nie będzie Cię gonił i atakował sam z siebie (to nie lew), ale nie masz pewności, czy w stadzie nie ma lochy z młodymi.

Dzik jest dziki, nawet ten miejski. Dla pewności, kiedy spotkasz dziki w granicach miasta, np. w parku, powiadom o tym straż miejską.

Opowiemy Ci o bieganiu wszystko, co chciałbyś wiedzieć, wystarczy, że nie boisz się zapytać. Pisz na adres: rw@mpp.pl

RW 01-02/2014

Komentarze

 (4)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij