Crossfit w służbie biegacza: najlepsze ćwiczenia siłowe

Siła i wytrzymałość same do Ciebie nie przybiegną. Na Twoje szczęście, już nie musisz ich gonić - nie musisz w nieskończoność wydłużać dystansu, by zbliżyć się do życiówki. Wystarczy sięgnąć po crossfit - dodaj do treningu ćwiczenia siłowe, a skrócisz kilometraż i zyskasz dobrą formę.

Ćwiczenia siłowe Justin Steele
Przysiad. fot. Justin Steele 2015/ shutterstock.com

Przyjęło się, że nie ma lepszej metody przygotowania się do maratonu jak nabijanie kilometrów i nic tak nie pomaga na trasie, jak silna psychika. Wyznawcy nowego trendu w treningu dokonują jednak przewrotu w tej teorii. Stawiają na krótszy kilometraż i silne mięśnie. Okazuje się, że elementy crossfitu w intensywnym treningu o małej objętości – połączone z krótkimi, szybkimi sesjami biegowymi – przynoszą zaskakujące rezultaty.

Jednocześnie pozwalają znacznie zmniejszyć kilometraż w porównaniu do typowych programów dla maratończyków. Potwierdzają ultramaratończycy, którzy przygotowywali się do wyzwania 4 Deserts, czyli pokonania w sumie 1000 km po pustyniach w skrajnie różnych miejscach świata.

"Z uwagi na czasowe ograniczenia wprowadzenie crossfitu odbyło się kosztem treningu biegowego i to był strzał w dziesiątkę. Mniej biegamy, a lepiej biegamy. Czujemy się też znacznie lepiej i okres dochodzenia do siebie po maratonie jest błyskawiczny" – mówią jednogłośnie uczestnicy ekstremlanej wyprawy.

Crossfit w biegowym wydaniu buduje siłę i wytrzymałość. Taki funkcjonalny trening pozwala osiągać optymalną sprawność. Efekt?

"Zmiany były dość spektakularne – podkreśla Marcin Żuk. – Poprawiłem życiówki na wszystkich dystansach: od 1000 m do maratonu". Swoje osiągnięte w kwietniu 4:29:30 skrócił w październiku do 3:59:49: "Po 6 dniach w biegu na dychę poprawiłem się o 1,5 min. A zatem to działa" – zapewnia biegacz.

Proponowany przez nas trening może być przełomowy dla Twoich życiówek. Zaawansowani długodystansowcy mogą tak trenować nawet 3 razy w tygodniu, a po odpoczynku dołożyć intensywny interwał (patrz tabela na końcu) i 1-2 biegi wytrzymałościowe w tygodniu. Początkującym lub mniej przekonanym wystarczy, jeśli włączą elementy crossfitu do jednego z treningów. Gdy poczujesz, że Twoje mięśnie przyzwyczaiły się już do tego zestawu ćwiczeń, wypróbuj inny.

Przysiady 

Zdjęcie powyżej.

Cel: Mięśnie czworogłowe, pośladkowe, kulszowo-goleniowe i korpus  

Wynik: Wzmocnienie dolnej części tułowia i nóg. Stojąc, rozstaw stopy na szerokość barków, ręce opuść wzdłuż tułowia. Plecy cały czas trzymaj proste. Cofaj biodra i zginaj kolana (nie pozwalając, żeby przekroczyły linię palców). Dla równowagi wyciągaj ręce w przód. Kiedy uda będą równolegle do podłoża, wypchnij biodra, wracając do pozycji wyjściowej.  

Plan: Z czasem dojdź do 50 powtórzeń. Potem możesz zwiększyć obciążenie, dokładając sztangę.

Ćwiczenia siłowe Justin Steele
Martwy ciąg. fot. Justin Steele 2015/ shutterstock.com

Martwy ciąg

Cel: Mięśnie pośladkowe, kulszowo-goleniowe, czworogłowe ud oraz miednica i plecy

Wynik: Wzmocniony cały łańcuch mięśni stanowiących napęd nóg podczas każdego kroku. Ustaw stopy na szerokość bioder pod gryfem sztangi – tak by piszczele niemal dotykały drążka. Utrzymując proste plecy, a klatkę piersiową wypchniętą do przodu, obniż się i złap sztangę. Weź głęboki oddech i wypchnij biodra do przodu. Unoś ciężar pionowo wzdłuż ciała na wyprostowanych rękach. Zrób 1 serię po 5-10 powtórzeń.

Plan: Z czasem zwiększaj obciążenie aż do maksymalnego, gdy będziesz w stanie wykonać tylko 2-3 powtórzenia w serii. Stopniowo dojdź do 3 serii, robiąc 5 powtórzeń, potem 3 i na koniec jedno.

Ćwiczenia siłowe Justin Steele
Skoki na skrzynię. fot. Justin Steele 2015/ shutterstock.com

Skoki na skrzynię

Cel: Mięśnie czworogłowe, pośladkowe i kulszowo-goleniowe  

Wynik: Wytrzymałość i siła eksplozywna. Stań przed stabilną platformą o wysokości około 30-45 cm. Robiąc zamach rękami do tyłu, cofnij biodra. W jednym dynamicznym ruchu machnij rękami w przód i wskocz na podwyższenie, miękko uginając nogi w kolanach. Zeskocz. Powtórz 10 razy.  

Plan: Gdy dojdziesz do 50 powtórzeń, podwyższ platformę.

Ćwiczenia siłowe Justin Steele
Podciąganie. fot. Justin Steele 2015/ shutterstock.com

Podciąganie

Cel: Korpus, plecy, klatka, obręcz barkowa i bicepsy  

Wynik: Dynamiczne podciąganie to praca całego ciała. Do wykonania nawet nieco oszukanej wersji podciągania potrzeba czasu i wytrwałości (dlatego jego opanowanie daje prawo do bycia z siebie dumnym). Znajdź drążek mający nad sobą wolną przestrzeń. Chwyć go i zawiśnij. Ręce powinny być rozstawione mniej więcej na szerokość barków. Złap drążek nachwytem (wnętrze dłoni do przodu). Rozbujaj się, poruszając biodrami. Kiedy będziesz w stanie wziąć odpowiedni zamach, zegnij kolana i podciągnij tułów do góry, aż podbródek znajdzie się nad drążkiem. Opuść się i znów zamachem przejdź płynnie do kolejnego powtórzenia. Zrób tyle, ile dasz radę.  

Plan: Co tydzień dodawaj jedno powtórzenie (lub od 2 do 4, jeśli już masz wprawę).

Nie masz drążka? Mocne plecy zbudujesz też bez sprzętu!

Ćwiczenia siłowe Justin Steele
Brzuszki. fot. Justin Steele 2015/ shutterstock.com

Brzuszki

Cel: Mięśnie brzucha  

Wynik: Praca mięśni brzucha w pełnym zakresie ruchu. Usiądź na podłodze. Zegnij kolana i połącz podeszwy stóp ze sobą. Przysuń się do ściany, żeby paluchy dotykały listwy przypodłogowej. Połóż zwinięty ręcznik za sobą, tak by znalazł się na wysokości lędźwi, kiedy się położysz. Wyciągnij ręce przed siebie, dotykając ściany czubkami palców. Trzymając plecy proste, kładź się, aż dotkniesz łopatkami ziemi. Szybko wróć do siadu, palcami dotknij ściany. Powtórz 10-20 razy.  

Plan: Dojdź z czasem do 50 powtórzeń. Brzuch możesz też trenować w innych wariantach ćwiczeń - zobacz, który pasuje ci najlepiej.

Ćwiczenia siłowe Justin Steele
Skakanka. fot. Justin Steele 2015/ shutterstock.com

Skakanka

Cel: Układ sercowo-naczyniowy, łydki, uda, pośladki  

Wynik: Zwiększenie szybkości, poprawa zwinności, koordynacji, równowagi i wydolności. Skacz na skakance – patrz przed siebie, łokcie trzymaj blisko ciała, obracaj skakankę ruchem nadgarstków. Podskakuj na tyle, żeby sznurek przeleciał pod Twoimi stopami. Ląduj miękko na przodostopiu. Po jakimś czasie spróbuj szybciej machnąć skakanką, żeby zdążyła okrążyć Cię dwa razy w czasie jednego podskoku. Staraj się zrobić 20 podskoków bez zaplątania się w sznurek.  

Plan: Skakanie przez 2 minuty

Ćwiczenia siłowe Justin Steele
Poziomka. fot. Justin Steele 2015/ shutterstock.com

Poziomka

Cel: Brzuch i zginacze bioder  

Wynik: Silny korpus. Usiądź na podłodze między niewielkimi podwyższeniami. Nogi złącz i wyprostuj. Dłonie oprzyj na platformach. Wyprostuj ręce i unieś się z podłogi, jednocześnie przyciągając kolana do klatki piersiowej. Utrzymaj tę pozycję 10 s.  

Plan: Ćwicz, aż utrzymasz się przez 30 s. Kolejny etap to wyprostowanie jednej nogi na 15 s, a potem drugiej na kolejne 15 s. Z czasem będziesz w stanie przez cały czas utrzymać obie nogi wyprostowane.

Ćwiczenia siłowe Justin Steele
Wymachy kettlebellem. fot. Justin Steele 2015/ shutterstock.com

Wymachy kettlebellem

Cel: Nogi, pośladki, korpus, plecy, obręcz barkowa  

Wynik: Zaangażowanie całego ciała, poprawa wytrzymałości, siły i gibkości. Trzymaj ciężarek dwiema rękami. Nogi rozstaw szerzej niż biodra. Ugnij lekko kolana, plecy trzymaj wyprostowane. Cofnij biodra i przenieś ciężarek między nogami za siebie. Wypchnij biodra, prostując się i przenosząc odważnik przed sobą nad głowę. Powtórz wymachy 10-15 razy.  

Plan: Staraj się dążyć do 50 powtórzeń.

A bieg?

Krótkie, intensywne interwały przesuwają granicę Twojego zmęczenia. Biegi w tempie i przebieżki poprawiają wydolność tlenową. Wykonuj te treningi w najszybszym tempie, które będziesz w stanie utrzymać przez cały zadany dystans.

Intensywne interwały

Biegi wytrzymałościowe

Po rozgrzewce biegnij 8 x 200 m. Po każdym odcinku odpocznij przez 1,5 minuty (nie w biegu). Utrzymuj tempo każdego powtórzenia na tym samym poziomie. Z czasem wydłużaj dystans, zmniejszając liczbę powtórzeń, aż do 5 x 800 m.

Przetruchtaj 2 km. Przebiegnij 5 km w równym, ale możliwie najszybszym tempie. Ochłoń, truchtając około 1 km.

Rozgrzej się, biegnij szybko przez 1,5 minuty, kolejną minutę wolno. Powtórz 6-8 razy.

Przebiegnij 15 km w czasie nie dłuższym niż 90 minut. Zacznij i skończ trening 2 km spokojnego biegu.

Najpierw rozgrzewka, a po niej szybkie 1,5 km. Odpocznij przez 5 min, potem zrób 2-4 x 600 m z przerwami 1,5 min. Tempo kolejnych odcinków nie powinno się zmieniać o więcej niż 3 sekundy.

3 x 1,5 km, a po każdym odcinku 5-10 minut odpoczynku w marszu. Odcinki pokonuj w podobnym czasie (10-15 sekund różnicy).

 

RW 03/2014

REKLAMA
}