Prawdopodobnie rzadko podczas biegania myślisz o swoim brzuchu. Najczęściej zdarza Ci się to, gdy zabrakło Ci silnej woli i przed wyjściem za dużo zjadłeś lub gdy skręca Cię głód. A przecież mięśnie brzucha pełnią bardzo ważne funkcje podczas biegania: po pierwsze stabilizują miednicę i tułów, biorą udział w oddychaniu i dlatego im są silniejsze, tym lepiej Ci się biega.
Gdy mięśnie brzucha są osłabione, miednica staje się niestabilna, powstaje ryzyko przeciążenia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, a nawet urazu mięśni tyłu nóg. Zbudowaniu czystej siły - w której swój niemały udział ma sześciopak - sprzyja wykonywanie paru serii klasycznych ćwiczeń na mięśnie brzucha, które według badań San Diego University są najskuteczniejsze we wzmacnianiu mięśnia prostego brzucha oraz wewnętrznych i zewnętrznych mięśni skośnych brzucha (mięśnie biegnące z boku brzucha).
Żeby zoptymalizować bieganie, musisz dodać do treningu ćwiczenia, które naśladują pracę mięśni brzucha, gdy już jesteś na drodze. To bardzo ważne, by trenować mięśnie brzucha w taki sposób, w jaki pracują później podczas biegania, aby - gdy biegasz długie dystanse - zadziała pamięć Twoich mięśni.
Trening na mięsnie brzucha według RW
Spróbuj naszego zestawu ćwiczeń wzmacniających i ruchów funkcjonalnych, a Twój brzuch będzie płaski i silny; a jeśli trochę się przyłożysz, odkryjesz kaloryfer. Wykonuj ten plan treningowy na mięsnie brzucha trzy razy w tygodniu, w dni, gdy nie biegasz lub po prostu po bieganiu.