Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.2

Ćwiczenia na mięśnie brzucha dla biegaczy

Do zdrowego biegania potrzebujesz mocne mięśnie brzucha i korpusu. Nie poprzestawaj jednak wyłącznie na zwykłych brzuszkach. Ćwiczenia z utrzymywaniem równowagi zmuszą do wysiłku partie odpowiedzialne za właściwą postawę podczas biegu, co przyniesie więcej korzyści.

Trening mięśni brzucha i korpusu fot. Mitch Mandell

Stare nawyki bardzo trudno zmienić. To właśnie dlatego wciąż z uporem godnej lepszej sprawy, chcąc wzmocnić brzuch, robimy brzuszki. O ile zależy Ci głównie na dobrym samopoczuciu psychicznym, ta strategia może się nawet sprawdzać, jeśli jednak traktujesz mięśnie bardziej funkcjonalnie niż estetycznie i chciałbyś je wykorzystać do biegania, lepiej wzmacniać je na stojąco.

Zaprezentowany na tej stronie trening pomoże Ci wzmocnić mięśnie brzucha, a przy okazji także pośladkowe, czworogłowe uda i łydki.

Jak ćwiczyć?

Wykonuj po 2-3 serie po 10 powtórzeń każda tuż po lekkiej przebieżce (rozgrzewce na skakance lub po serii pajacyków), aby mięśnie były już dobrze rozgrzane.

Przysiad na jednej nodze

fot. Mitch Mandell

Stań na prawej nodze, kolano lewej nogi ugnij. Opuść ciało najniżej jak potrafisz, tak aby nie stracić równowagi. Kolano prawej nogi powinno być w jednej linii z paluchem.

Skłon na jednej nodze

fot. Mitch Mandell

Stań na prawej nodze i pochyl się do przodu, tak by dotknąć lewą ręką palców prawej stopy. Wstań, unieś kolano lewej nogi wysoko i wyciągnij przed siebie prawą rękę, tak jakbyś biegł.

Skłony do tyłu

fot. Mitch Mandell

Stań ze stopami rozsuniętymi na szerokość bioder, równolegle do siebie. Złóż ręce na piersi. Teraz wypnij biodra do przodu, ugnij nogi w kolanach i odchyl się do tyłu. Napnij mięśnie tułowia, żeby nie przeciążać kręgosłupa. Trudniejsza wersja: Wykonaj to samo ćwiczenie ze stopami ułożonymi jedna za drugą. Wersja pro: Zrób to, stojąc na jednej nodze.

Skręty z gumą treningową

Wersja A:

fot. Mitch Mandell

Przymocuj gumę na poziomie ramion. Stań z wyciągniętymi przed siebie ramionami, prostopadle do naciągniętej gumy.

Wersja B:

fot. Mitch Mandell

Nie uginając ramion, skręć tułów w prawo o 90 stopni. To samo powtórz ze skrętem w lewo.

Wersja C:

fot. Mitch Mandell

Przymocuj gumę na wysokości kolan i powtórz ćwiczenie, tym razem podczas skrętu wyciągając ramiona w górę, tak by w ostatniej fazie ruchu guma przechodziła Ci nad barkiem.

Wersja D:

fot. Mitch Mandell

Przymocuj gumę na wysokości głowy i jeszcze raz powtórz ćwiczenie, tym razem ściągając ją w dół, do pasa.

RW 12/2012

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij