Kiedy paluch jest usztywniony albo nieprawidłowo ustawiony, cały mechanizm ruchu stopy może zacząć szwankować. Od dawna nie masz okazji, by kiwnąć palcem?
Sprawdź zakres ruchu swojego palucha, robiąc test. Oprzyj stopę na ziemi i przytrzymaj dłonią mniejsze palce. Unieś palucha (możesz pomóc sobie drugą ręką). Jeżeli kąt między paluchem a ziemią jest mniejszy niż 35 stopni, zacznij pracować nad jego mobilnością. Jeżeli odczuwasz też bóle i sztywność, możesz mieć początki dolegliwości zwanej sztywnym paluchem. W walce z podobnymi objawami mogą pomóc kwasy tłuszczowe omega-3, których popularnym źródłem są ryby. Badania wykazały, że suplementacja omega-3 pomaga zapobiegać chorobie zwyrodnieniowej stawów i może też spowalniać postęp choroby.
Wyskocz też z butów 3 razy w tygodniu, żeby zrobić te ćwiczenia.
Ruchoma deska (ilustracja powyżej)
Poprawia mobilność stawów przedniej części stopy, ułatwiając jej przetaczanie w czasie biegu. Bonus: wzmacnia korpus.
- Jak: Zacznij w pozycji deski (oprzyj się na przedramionach i przodzie stopy, łokcie powinny znajdować się nad barkami). Cofnij pięty, tak żeby poczuć napięcie w łydkach. Teraz przesuń ciało do przodu (jak na zdjęciu), przenosząc się z przodostopia na palce. Cofnij się. Powtarzaj ruch przez 30 sekund. Odpocznij i powtórz jeszcze 2 razy.