[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Ćwiczenia na silne plecy dla biegacza

O Twojej wygranej lub przegranej decyduje - szczególnie w górach - siła mięśni całego ciała. Zadbaj więc o poprawną, pionową sylwetkę zbudowaną na mocnych fundamentach. Zobacz, jak wzmocnić mięśnie grzbietu, by potem pokazać rywalom plecy!

Trening pleców fot. GaudiLab 2014/shutterstock.com

Dolny odcinek pleców pracuje bardzo mocno przy pokonywaniu wzniesień. Musi wytrzymać pracę bioder, które przekręcają się do przodu i wyginają cały kręgosłup. Z górki też nie jest wcale łatwo - uderzenie mocno odbija się na mięśniach czworogłowych uda oraz kolanach.

Wstrząsy te stabilizują mięśnie pośladków i właśnie dolny odcinek pleców. Często potem pojawia się ból pleców, którego można uniknąć, wzmacniając mięśnie po obu stronach tułowia (patrz ćwiczenia poniżej). Aby zminimalizować napięcie w dolnym odcinku pleców, staraj się trzymać wyprostowaną sylwetkę nie tylko w czasie biegu.

REKLAMA

Pamiętaj o niej, kiedy siedzisz przy biurku, stoisz czy idziesz. Możesz też oszczędzić nieco swój kręgosłup, biegając po przyjaźniejszych nawierzchniach niż asfalt, np. po trawie czy parkowych ścieżkach. No i koniecznie pamiętaj o wymianie butów. Nie czekaj, aż się rozpadną - systemy amortyzacji mają dużo krótszy żywot niż zewnętrzna cholewka.

Brzuszki

rys. Rodale Images

To ćwiczenie izoluje mięśnie pleców przy jednoczesnym wzmacnianiu brzucha. Połóż się na plecach przed krzesełkiem. Zegnij nogi w kolanach pod kątem prostym, a stopy połóż na siedzisku. Spleć dłonie za głową. Napnij mięśnie brzucha i powoli (jedno powtórzenie około 5 sekund) zbliż klatkę do ud, ale nie odrywając dolnego odcinka pleców od podłogi. Wcale nie musisz dotykać głową kolan: to wręcz niewskazane. Zrób 3-4 serie po 10 powtórzeń.

Wznosy ramion i nóg

rys. Rodale Images

Mięśnie pleców musisz mieć tak samo mocne, jak brzucha. Połóż się na brzuchu. Wyciągnij przed siebie ramiona, tak by całe ciało tworzyło jedną linię. Jednocześnie unieś prawą rękę i lewą nogę około 20 cm nad ziemię, napinając zarazem mięśnie pośladkowe. Wróć do pozycji startowej i powtórz całość drugą ręką i nogą. Wykonaj po 10 powtórzeń na każdą stronę. Zrób 3 takie serie.

 RW 04/2008

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA