[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Ćwiczenia wzmacniające. Trening na uniknięcie kontuzji

Jesteś tak mocny, jak Twój najsłabszy punkt - mówi stara prawda. Sprawdza się w treningu. Często to właśnie Twoja pięta Achillesowa odpowiada za kontuzje. Dlatego warto poświęcić czas na ćwiczenia, żeby wzmocnić słabe mięśnie i uniknąć kontuzji.

4 ćwiczenia na Twoje słabe strony Dodaj ćwiczenia wzmacniające jako stały element Twojego treningu biegowego / fot. Thomas Macdonald

Sztangiści, chcąc poprawić swoje wyniki, dźwigają tony żelastwa. Biegacze, by wzmocnić swoje nogi i umocnić swoją pozycję w rankingach, co tydzień zaliczają długie wybiegania, podbiegi i interwały. Ciało siłacza pod wpływem treningu zaczyna coraz bardziej wypełniać koszulki i rękawy, ale Twoje też nie pozostaje bez zmian, tylko rozbudowuje się w nieco inny sposób.

Podczas biegania jedne mięśnie angażowane są bardziej, inne mniej. Przez to potężna siła jednych może przytłaczać pozostałe. Wystarczy przyjrzeć się sylwetkom zmęczonych biegaczy, żeby stwierdzić, jakie mięśnie przeważają swoją siłą, a które stanowią tylko bierny balast. Często pośladki, plecy, niektóre obszary goleni i ud aż proszą się o uwagę.

REKLAMA

Takie „zaniedbane” okolice po jakimś czasie stają się źródłem przeciążeń i kontuzji. Te ćwiczenia wykonywane 2-3 razy w tygodniu (w dniu treningu uzupełniającego lub biegu regeneracyjnego) wzmocnią Twoje słabe strony.

Wiosłowanie (ilustracja powyżej)

Nie garb się i popraw biegową sylwetkę. Wzmocnij plecy, aby dorównały mięśniom klatki piersiowej.

Usiądź z wyprostowanymi nogami. Zahacz taśmę oporową o podeszwy stóp. Końce taśmy trzymaj w wyciągniętych przed sobą rękach. Przyciągnij taśmę, zginając łokcie. Ściągnij do siebie łopatki. Wyprostuj ręce. Wykonuj 1-3 serie po 10 powtórzeń.

Wchodzenie

Wzmacnia tylne mięśnie piszczeli, które nierzadko muszą ustąpić w rywalizacji ze swoimi przeciwnikami – silnymi mięśniami przednimi piszczeli.

Stań prosto, prawą stopę opierając na podwyższeniu (krawędź stopy równolegle do krawędzi stopnia). Zginając prawe kolano, zacznij lewą stopę (będącą poza stopniem) opuszczać do ziemi. Wróć do góry. Rób 1-3 serie po 10 razy na każdą nogę.

Balansowanie

Aktywizuje mięśnie pośladkowe i gruszkowate. To tajna broń biegacza, ale często stłumiona przez silne mięśnie czworogłowe i kulszowo-goleniowe.

Trzymając lekką hantlę (1-3 kg) w prawej dłoni, przenieś ciężar ciała na lewą nogę. Lekko ugnij kolano. Pochyl tułów do przodu, jednocześnie przenosząc prawą nogę za siebie. Dotknij ciężarkiem podłogi i wróć do stania. Powtórz po 10 razy na każdą stronę. Zrób 1-3 serie.

Skręcanie

Celuje w mięśnie czworogłowe, które są tak duże, że niektóre ich części (zwłaszcza te nad rzepką) bywają słabsze od pozostałych.

Trzymaj na wysokości klatki piersiowej piłkę lekarską, zrób krok przed siebie i zegnij kolano do kąta 30-50°. Skręć tułów w prawo, potem w lewo, a następnie przenieś piłkę nad głowę. Wróć do pozycji wyjściowej i przestaw nogi. W 2 seriach zmieniaj nogi 20-24 razy.

Unoszenie

Wzmacnia mięśnie zlokalizowane w dolnej części pleców, by były w stanie przeciwstawiać się twardym jak (prawie) stal mięśniom brzucha biegacza, tworząc z nimi silny i stabilny korpus.

Połóż się na plecach, zegnij kolana, stopy oprzyj płasko na ziemi. Unieś biodra w górę. Wyprostuj lewą nogę i wytrzymaj w tej pozycji 30 s. Opuść stopę i unieś drugą nogę na 30 s. Opuść nogę i biodra. Powtórz to ćwiczenie 2 razy.

RW 01/02-2015

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij