Sztangiści, chcąc poprawić swoje wyniki, dźwigają tony żelastwa. Biegacze, by wzmocnić swoje nogi i umocnić swoją pozycję w rankingach, co tydzień zaliczają długie wybiegania, podbiegi i interwały. Ciało siłacza pod wpływem treningu zaczyna coraz bardziej wypełniać koszulki i rękawy, ale Twoje też nie pozostaje bez zmian, tylko rozbudowuje się w nieco inny sposób.
Podczas biegania jedne mięśnie angażowane są bardziej, inne mniej. Przez to potężna siła jednych może przytłaczać pozostałe. Wystarczy przyjrzeć się sylwetkom zmęczonych biegaczy, żeby stwierdzić, jakie mięśnie przeważają swoją siłą, a które stanowią tylko bierny balast. Często pośladki, plecy, niektóre obszary goleni i ud aż proszą się o uwagę.
Takie „zaniedbane” okolice po jakimś czasie stają się źródłem przeciążeń i kontuzji. Te ćwiczenia wykonywane 2-3 razy w tygodniu (w dniu treningu uzupełniającego lub biegu regeneracyjnego) wzmocnią Twoje słabe strony.
Więcej przykładów ćwiczeń wzmacniających znajdziesz tutaj: Ćwiczenia wzmacniające dla biegaczy: zestaw łatwy [WIDEO] i tutaj: Ćwiczenia wzmacniające mięśnie - sposób na bieganie bez bólu
Wiosłowanie
Ilustracja powyżej.
Nie garb się i popraw biegową sylwetkę. Wzmocnij plecy, aby dorównały mięśniom klatki piersiowej.
Usiądź z wyprostowanymi nogami. Zahacz taśmę oporową (więcej ćwiczeń z gumą znajdziesz tutaj: Ćwiczenia z gumową taśmą: domowa siłownia biegacza) o podeszwy stóp. Końce taśmy trzymaj w wyciągniętych przed sobą rękach. Przyciągnij taśmę, zginając łokcie. Ściągnij do siebie łopatki. Wyprostuj ręce. Wykonuj 1-3 serie po 10 powtórzeń.