Czy Kathrine Switzer pokochała album "Revolution of the Feet"?

"Pośród milionów playlist i tysięcy zespołów oraz dudniących systemów nagłaśniających, które popychają ulicami miliony biegaczy na trasach maratonów na całym świecie, nigdy nie mieliśmy własnej muzyki do biegania… Aż do teraz" - pisze Kathrine Switzer, pierwsza kobieta, która w 1967 roku oficjalnie pobiegła w Boston Maratonie, a dziś jest jedną z pierwszych słuchaczek wyjątkowego, inspirowanego maratonem albumu "Revolution of the Feet" grupy The Hamstrings.

Czy Kathrine Switzer pokochała album "Revolution of the Feet"? RW
fot. RW

Rick Pearson i jego zespół, nazwany odpowiednio The Hamstrings (po polsku: ścięgno podkolanowe), stworzyli pierwszy na świecie album o maratonie - „Revolution of the Feet”. Chwytliwa, dowcipna, chwilami uduchowiona i zawsze nadająca się do biegania (i tańczenia) muzyka w piosence „The History of the Marathon” oddaje fascynującą – ale trudną do potwierdzenia – i sięgającą starożytności historię maratonu.

Z kolei „The Wall” to coś więcej niż trudny 35. kilometr maratonu: opowiada o utraconej miłości, pechu i złych decyzjach, które wpędzają nas w mroczne miejsca: „Czy przebyłem całą tę drogę, żeby nie przebiec ostatniego kilometra?”. Ale otuchy dodaje nam „Finish Line”: „Kiedy nadchodzi, to jest jak wschód słońca” (bo tak jest).

Następnie czerpiemy inspirację z naszych największych bohaterów, w tym z Bikili Abebe, który wygrał Igrzyska Olimpijskie w Rzymie w 1960 roku, biegnąc boso po nierównym bruku i pokazując światu afrykańskich biegaczy. Ta żywa piosenka, „Barefoot Bikila”, sprawi, że będziesz tańczyć na ulicach. I oczywiście ikona naszych czasów, Eliud Kipchoge, pierwszy człowiek, który przebiegł maraton w niecałe dwie godziny; ten utwór tak naprawdę opowiada o tym, kto tworzy historię: o tych, którzy nie widzą barier, tylko możliwości.

Ogromnym zaskoczeniem było dla mnie odnalezienie własnej historii wśród tych piosenek i muszę przyznać, że byłam wręcz zachwycona, słysząc ją, zwłaszcza ostatni wers. Dla mnie, osoby, która zawsze będzie najbardziej znana z dziwacznego incydentu, kiedy to zostałam zaatakowana przez dyrektora biegu podczas Maratonu Bostońskiego w 1967 roku, ponieważ byłam dziewczyną, która miała czelność zarejestrować się i pobiec w zawodach (uznano to za imprezę tylko dla mężczyzn, mimo braku takiego zapisu w regulaminie), pokrzepiające było słuchanie tych ostatnich kilku linijek, które mówią, jaką rewolucję społeczną można wywołać, po prostu stawiając jednej stopę przed drugą:

„Możesz to zmienić na sali sądowej,
Poczytać o tym w wiadomościach,
Ale żeby zmiany przyspieszyć,
Czasem to, czego potrzebujesz,
To para butów do biegania”.

Obecnie biegają miliony kobiet, co zmieniło całe nasze życie na lepsze. Inkluzywna i zróżnicowana społeczność biegaczy zmieniła nas wszystkich i zmieniła świat. A teraz mamy muzykę, by to uczcić.

Album „Revolution of the Feet” zespołu The Hamstrings dostępny jest na popularnych platformach streamingowych: Youtube / Spotify / Amazon Music / Apple Music.

Katherine Switzer – pierwsza kobieta, która oficjalnie zarejestrowała się i przebiegła Boston Marathon; zwyciężczyni Maratonu Nowojorskiego w 1974 r. Sprawiła, że maraton kobiet stał się dyscypliną olimpijską (1984); prezes zarządu 261 Fearless, kobiecej organizacji non-profit zajmującej się bieganiem (261fearless.org).

RW 07-08/2022

Zobacz również:
REKLAMA
}