[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Czy małe dzieci mogą trenować bieganie?

Wielu rodziców zastanawia się, jak zachęcić dziecko do biegania. Okazuje się, że nic nie działa tak motywująco, jak pozytywny przykład biegających rodziców. Z drugiej strony, jeśli syn lub córka chcą biegać, jak tato z mamą, to czy pozwolić trenować już 5- lub 6-latkom? Sprawdź najlepszą metodę.

trening dzieci, bieganie dzieci, jakie ćwiczenia dla dzieci, sport dla dzieci Jeżeli maluch złapie biegowego bakcyla, sport będzie obecny przez całe jego życie (rys: Ryan Sanchez).

Pisaliśmy już o hinduskim chłopcu, który w wieku 4 lat przebiegł dystans 65 km (czytaj więcej: Budhia Singh. Od małego maratończyka do dramatu dziecka). Delikatnie mówiąc, nie jest to najlepszy przykład do naśladowania. W Afryce dzieci 6- czy 7-letnie ze szkół sportowych niemal codziennie trenują biegi w zakresach beztlenowych, ale w Europie i USA nikt nie odważyłby się na takie metody. Zaawansowane treningi i to nie wytrzymałościowe, tylko ogólnosprawnościowe, zaczynają w tej części świata dopiero dzieci w wieku 9-10 lat.

Z drugiej strony chowanie pod kloszem, kanapowy styl życia z pilotem TV w ręku, chuchanie i dmuchanie, powoduje, że rosną nie tyle małe, sportowe ciamajdy, co dzieci otyłe, z mniejszą odpornością, które wejdą w dorosłość z pakietem chorób cywilizacyjnych. Jak zatem znaleźć złoty środek?

REKLAMA

Biegająca rodzina

Możesz sobie pogratulować, jeśli za Twoim przykładem mały syn lub córka garną się do sportu, bo statystyki mówiące o tym, jak spędzają wolny czas wśród maluchy i młodzież, są zatrważające. Telewizja i komputer powodują, że ponad 11% dzieci ma nadwagę.

Jeśli Twoje maluchy prawidłowo się rozwijają i nie mają problemów ze zdrowiem, to wkraczają po 5. roku życia właśnie w „złoty okres motoryczności”. Stabilizuje się w tym wieku koordynacja ruchowa. Właśnie w wieku 5-6 lat dzieciaki mogą zacząć 20-, 30-minutowe treningi, 3 razy w tygodniu, oczywiście w formie sportowej zabawy (bieganie, marsz połączony z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi).

Biegowe zabawy dla 4-6 latków

Kluczem do dobrych skojarzeń z bieganiem i sportem będzie zabawa - nie trening. Zacznijcie od prostych gier wykonywanych jakby zupełnie przypadkiem. Np. na spacerze ogłoś: „Kto pierwszy dobiegnie do mostku, płotu, drzewa, ten wygrywa”. Rywalizuj chwilę na niby, ale ostatecznie daj oczywiście dzieciakowi fory i pogratuluj, pochwal i uściskaj na koniec.

1 2
STRONA 1 z 2

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij