[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.3

Czy wypada biegać po cmentarzu? [LIST CZYTELNIKA]

Jakiś czas temu odwiedziłem kolegę na cmentarzu. Chwila refleksji. Nagle minął mnie biegacz z muzyką w uszach, chwilę potem następny. Ludzie, ogarnijcie się! Uszanujcie zmarłych i ich rodziny! Czy na cmentarzu rozkładacie leżak? Gracie w badmintona albo bawicie się w chowanego? A może sami chcielibyście, żeby w tragicznym dla Was momencie minął Was biegacz słuchający skocznej muzyki? Stop bieganiu na cmentarzach! Stop nekrobiegofilom!

Czy wypada biegać po cmentarzu? rys. Rodale

Jest taka scena w 1. sezonie serialu „House of Cards”. Tam Claire Underwood biega alejkami Waszyngtonu i w jednym z odcinków przebiega przez cmentarz. Starsza pani przy grobie z przykrością zwraca jej uwagę, że to nie jest miejsce do biegania. Claire jest wstrząśnięta, najwyraźniej wcześniej się nad tym nie zastanawiała.

Kilka odcinków później biegnie tą samą trasą i zamiast wbiec na cmentarz, wyhamowuje przed bramą, wybierając inną trasę. Podobnie jak autor listu uważamy, że ta scena znalazła się w filmie po to właśnie, aby dobitnie powiedzieć milionom biegaczy na świecie: cmentarze, nawet z pięknymi alejkami, to nie miejsce na trening.

REKLAMA

Okazuje się, że ten problem dotyczy także Polski, choć wydawałoby się, że w naszym kraju, przywiązanym do tradycji, pamięci i szacunku do zmarłych bieganie po cmentarzach to margines. Tomasz, autor listu, przeprowadził analizę tras biegowych w serwisie Garmin Connect w Krakowie i w Warszawie – na cmentarzu Rakowieckim i Powązkach. Oprócz parków, widać jak na dłoni duże zagęszczenie wytyczonych tras właśnie na wspomnianych cmentarzach!

10 przykazań biegacza z klasą, czyli jak biegać na zawodach

Z drugiej strony powstaje pytanie, czy można biegać po parkowych alejkach starych cmentarzy, które zostały zdesakralizowane, gdzie nikt nie odwiedza zmarłych, nie ma nagrobków, a teren porasta las.

Obok redakcji Runner’s World znajduje się właśnie takie miejsce, będące częścią parku Grabiszyńskiego, czyli stary cmentarz sprzed II wojny zamieniony na alejki spacerowe. Uważamy, że jeżeli cmentarz został zdesakralizowany i nie stanowi miejsca kultu zmarłych, to nie można zżymać się na biegaczy.

RW 11/2014

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij