1. W biegu czujesz, że możesz wszystko
Bieganie to pewna broń dla tych, którzy chcą nabrać pewności siebie. W końcu fakt, iż udało Ci się z kanapowca leniwca zamienić w długodystansowego biegacza lub biegaczkę, jasno dowodzi, że przy odpowiedniej dozie koncentracji oraz silnej woli można osiągnąć każdy cel. I skoro Ci się udało, to znaczy, że jesteś w stanie zrobić wszystko. Dzięki bieganiu poprawiasz też kondycję i tracisz tych kilka niechcianych kilogramów. Twoje ciało wygląda dużo lepiej, a poczucie własnej wartości szybuje w górę.
"Nie bez przyczyny maratończycy mówią o »ścianie«, którą napotykają powyżej trzydziestego kilometra. Wielu z nich wspomina wtedy o rezerwach psychicznych, do których sięgają. Nie bez powodu też mówi się o potędze podświadomości. Znane są badania, które potwierdzają, że ludzie podejmujący aktywność fizyczną wykorzystują 95% swoich możliwości fizycznych i niecałe 10% rezerw psychicznych" – mówi Katarzyna Kajdan-Kosiorek, psycholog sportowy z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
"Pamiętam jak dziś swój pierwszy trening – mówi Maciej Solarek, 41-letni marketingowiec. – Ubrałem się w nowiutkie buty do biegania, wyszedłem i spojrzałem w niebo... Padał deszcz. Powiedziałem wtedy, że albo zacznę biec, albo wrócę na górę i nic z tego nie będzie. Po trzech minutach nie miałem już zupełnie siły. Byłem w szoku! Przecież zawsze byłem szczupły, mogłem jeść co chciałem i nie miałem kłopotów z wagą. Ale zawziąłem się. Starałem się trenować trzy razy w tygodniu. Na zakończenie sezonu ukończyłem Kościan Półmaraton z czasem 1:55:20. Nie mogłem uwierzyć, że dokonałem tego, co jeszcze kilka miesięcy wcześniej wydawało mi się absolutnie niemożliwe do zrobienia. W tym sezonie przebiegłem już blisko 200 km. Ten rok biegania pokazał mi jedno: można zrobić rzeczy, które w pierwszej chwili wyglądają na niewyobrażalne i nieosiągalne".