Raczej rzadko biegasz dwa razy dziennie. Zwykle nie masz na to dość czasu, a czasami z obawy przed kontuzją, bo przecież co za dużo, to niezdrowo. Ale jeśli chcesz przenieść swoje bieganie na wyższy poziom, może nadszedł czas, by to przemyśleć. Podwojenie może przyspieszyć spalanie tłuszczu, poprawić wykorzystanie glikogenu i dać sygnał do większej produkcji mitochondriów, co może opóźnić zmęczenie. No i skrócenie czasu między biegami zmusza organizm do szybszej regeneracji.
Kiedy i jak podwajać treningi?
To, ile łącznie przebiegasz w tygodniu, ma znaczenie – bez względu na to, jak to robisz. Możesz zwiększyć dystans, podwajając liczbę pokonywanych kilometrów raz w tygodniu – i nadal zachować niezbędny dzień odpoczynku. Od 4 do 10 godzin po kluczowym treningu, takim jak sesja interwałowa, wybierz się na 25-40-minutowy spokojny bieg, nie martwiąc się zupełnie tempem. Zwiększy to przebieg, a także pomoże w regeneracji po pierwszym treningu, zwiększając przepływ krwi do mięśni i wypłukując kwas mlekowy oraz inne produkty przemiany materii. Jaki będzie tego efekt? Nieco zaskakujący: świeższe nogi na następnym biegu.
Zobacz także: Trening dwa razy dziennie: Jak biegać rano i wieczorem?
Kiedy nie masz ochoty na drugi bieg, spróbuj wybrać się na basen, rower albo orbitrek. Te opcje dają podobne korzyści regeneracyjne bez obciążania stawów. Zaliczenie dwóch 40-minutowych biegów zamiast jednej 80-minutowej sesji zapewnia podwójny zastrzyk hormonu wzrostu (maksymalna produkcja po około 40 minutach biegu), który pomaga budować i naprawiać mięśnie.