Jak biegać z psem, czyli trening na 6 łap

Co sześć nóg to nie dwie. W duecie z psem osiągniesz świetne wyniki, a sam trening stanie się jeszcze lepszą zabawą. Pamiętaj jednak o pewnych zasadach, które sprawią, że trening będzie przyjemny nie tylko dla Ciebie, ale i Twojego czworonożnego przyjaciela.

Trening z psem Sergey Nivens
fot. Sergey Nivens 2014/shutterstock.com

Większość biegaczy traktuje psy nieufnie i woli je omijać szerokim łukiem. Czworonogi zaś często traktują ich jak łowną zwierzynę i z wielkim zapałem rzucają się za nimi w pościg, co niejednokrotnie kończy się zakładaniem szwów na pogotowiu. Ale dobrze ułożony pies może być świetnym partnerem w treningu. O wiele lepszym niż człowiek. W końcu pies nigdy nie będzie śmiał się z Twoich kiepskich wyników, zawsze ma ochotę na ruch, a jeśli biegasz wieczorami da Ci poczucie bezpieczeństwa.

Oprócz tego nic nie zmotywuje Cię do biegu tak jak jego merdający ogon, gdy wkładasz buty do biegania. Jogging jest dla Twojego psa czymś równie naturalnym, jak oddychanie. Sprawisz mu znacznie większą przyjemność, zabierając go na trening, niż kupując psią przekąskę.

5 żelaznych zasad biegania z psem

Pamiętaj, pies to nie jest kolejna para sportowych butów – żeby wspólne bieganie było równie przyjemne dla niego, jak dla Ciebie, musisz o niego zadbać.

1. Zabierz ze sobą odpowiednią ilość wody – dla siebie i dla niego. Jeśli biegasz naprawdę daleko, nie zapomnij o czymś do jedzenia dla swojego pupila.

2. Zastanów się, po jakiej będziesz biegał nawierzchni. Pies w przeciwieństwie do Ciebie nie ma supernowoczesnych butów do biegania. Jeśli więc biegasz po bruku, nie przesadzaj z dystansem i zwiększaj go stopniowo. Przed biegiem obejrzyj jego łapy i upewnij się, że nie ma na nich skaleczeń i otarć.

3. Gdy już biegniecie, uważnie obserwuj swojego czworonożnego partnera. Jeśli wydaje się zmęczony, przystańcie, napijcie się wody, odsapnijcie. Tym sposobem obaj wrócicie do domu zadowoleni.

4. Biegając z psem, zadbaj nie tylko o siebie i o niego, ale też o innych ludzi, których mijasz na ulicy. Nie spuszczaj psa ze smyczy. Rozochocony wysiłkiem fizycznym może rzucić się w pogoń za wiewiórką, kotem sąsiadów albo – co gorsza – za innym biegaczem.

5. Pamiętaj też, by biegając nocą zakładać mu (i sobie) odblaskową opaskę. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Człowiek – najlepszy przyjaciel psa

O psa musisz dbać – niezależnie od rasy i tego, czy zabierasz go ze sobą na bieganie, czy nie. Oto wszystko, o czym musisz pamiętać, by Twój czworonóg był zdrowy i szczęśliwy.

1. Odpowiednia dieta i świeża woda – o najlepszą karmę zapytaj weterynarza. Jeśli karmisz czworonoga domowym jedzeniem, uzupełniaj je specjalnym preparatem witaminowym. Nie zapomnij o zawsze pełnej misce z wodą.

2. Szczepienia – psa należy regularnie odrobaczać i szczepić na wściekliznę (obowiązkowo) oraz na tzw. psie choroby według kalendarza szczepień ustalonego z weterynarzem.

3. Spacery – pies potrzebuje ruchu jak wody i powietrza. Również wtedy, gdy Ty nie masz zaplanowanego treningu. Cztery spacery dziennie to minimum.

4. Wizyty u weterynarza – jeśli widzisz, że coś jest nie tak, idź z psem do lekarza. Leczenie domowymi sposobami i ludzkimi lekami to dla psa poważne zagrożenie.  Wiele leków dla ludzi jest szkodliwych dla zwierząt.

5. Jego przestrzeń – urządź w swoim domu psią jadalnię i sypialnię. Przygotuj mu zaciszne, oddalone od grzejników legowisko i miejsce podawania posiłków, gdzie nic nie będzie mu przeszkadzać. Nie zmieniaj raz ustalonych miejsc.

6. Rady ekspertów – zanim kupisz psa, zapytaj o radę lekarza weterynarii. Pomoże on wybrać rasę odpowiednią dla Ciebie i udzieli wszelkich informacji na temat pielęgnacji czworonoga. Dzięki temu nie będziesz żył ze swoim psem... jak pies z kotem.  

Rasy psów najodpowiedniejsze dla biegaczy

Decyzja o przygarnięciu psiaka już zapadła, ale wciąż nie wiesz, na jaką rasę się zdecydować? Jeśli chcesz, by Twój czworonóg towarzyszył Ci w treningach, lepiej wybrać takiego, dla którego ruch to norma i sama przyjemność, nie zaś przykry obowiązek.

Foksterier. Jak sama nazwa wskazuje, rasa ta nadaje się do polowań na lisy. Pies o żywym i wesołym usposobieniu, dynamiczny i pełen temperamentu. Z natury potrzebuje dużo ruchu, będzie więc doskonałym towarzyszem do biegania. Foksterier to myśliwy z krwi i kości, więc trzeba go dobrze ułożyć.

Border colie. To typowy pies pasterski, ale zamiast za owcami może biegać za Tobą. Uwielbia ruch i chętnie wykonuje zadania. Zaskoczy Cię inteligencją i przywiązaniem. Bardzo źle znosi bezczynność i zamknięcie w mieszkaniu. Dbaj o niego i często z nim biegaj – Tobie i jemu wyjdzie to na zdrowie.

Chart. Typowy psi lekkoatleta, wyhodowany do szybkiej pogoni za zwierzyną w czasie polowań. W domu spokojny i ułożony. Natomiast gdy widzi otwartą przestrzeń, podobnie jak Ciebie ogarnia go nieodparta chęć do biegu. Charty należą do najszybszych psów na świecie – nawet najlepszy biegacz będzie miał kłopoty z dotrzymaniem mu tempa.

Bokser. Wyhodowany jako pies myśliwski, naganiający zwierzynę, chętnie zapoluje z Tobą na lepszą formę. Jest bardzo wesoły i żywy i podobnie jak Ty potrzebuje codziennie dużej dawki ruchu. Silnie przywiązuje się i z radością pomoże Ci w codziennych treningach.

Jak zadbać o zdrowie psa?

Zobacz, na co zwracać uwagę, żeby móc ocenić kondycję swojego czworonożnego partnera treningowego i w odpowiednim momencie zareagować, jeśli będzie się dziać coś złego.

Uszy – czyste; duża ilość ciemnej wydzieliny świadczy o chorobie.

Oczy – o żywym spojrzeniu, przejrzyste, bez wypływów i zaczerwienień.

Zachowanie - powinno być odpowiednie do wieku i rasy. Pies jednak zawsze powinien być zainteresowany otoczeniem i aktywny. Apatia, niechęć do ruchu i brak apetytu są zawsze niepokojącymi objawami.

Pysk – dziąsła i język powinny być zdrowe, zęby pozbawione osadu i kamienia. Zaczerwienione dziąsła oraz krwawienia z nich to znak, że czas na wizytę u weterynarza.

Sierść powinna być błyszcząca i gęsta, skóra jednolicie zabarwiona i pozbawiona pasożytów. Matowa, tłusta sierść oraz zaczerwieniona, zrogowaciała skóra, a także świąd są oznakami choroby.

Łapy – opuszki odpowiednio nawilżone i niepopękane, przestrzenie między palcami czyste i pozbawione uszkodzeń. Pamiętaj o regularnym przycinaniu pazurów, jeśli pies nie ma możliwości ich starcia.

Przeczytaj, co mają do powiedzenia ci, którzy nie wyobrażają sobie treningu bez swojego psa - ich historie, a także więcej porad dotyczących biegania z czworonogiem znajdziesz w artykule Bieganie z psem: trening na sześć łap.

RW 02/2007

Zobacz również:
REKLAMA
}