Za Twój „status majątkowy” jako biegacza odpowiadają trzy czynniki. Wszystkie kręcą się wokół fizjologicznej waluty – tlenu, który jest niezbędny do rozkładu węglowodanów i tłuszczów, a to one Cię napędzają.
Czynnik 1: Maksymalna ilość tlenu, jaką jesteś w stanie pobrać z otoczenia, to VO2max. Wskaźnik ten wyrażany jest w ilości mililitrów tlenu na kilogram masy ciała konsumowanego w czasie 1 minuty (ml/kg/ min). Im więcej pobierasz tlenu z powietrza, tym więcej produkujesz energii. Najlepsi biegacze mają VO2max na poziomie powyżej 80 ml/kg/min. Swój możesz oszacować m.in. na stronie brianmac.co.uk.
Czynnik 2: W biegach długodystansowych ważną rolę odgrywa też to, jakie masz tempo na progu beztlenowym. Ono pozwala Ci pokonać maraton czy półmaraton. Kiedy biegniesz powyżej tej prędkości, pojawiają się beztlenowe procesy energetyczne. Zwiększa się produkcja kwasu mlekowego i jonów wodorowych, a organizm już nie daje sobie rady z ich niwelowaniem.
Energię tracisz, wykonując np. zbyt obszerne ruchy rąk. Twoją ekonomię biegu pogarsza też trzymana w ręku butelka.
Takiej intensywności biegu nie jesteś w stanie utrzymać przez dłuższy czas, szybko się męczysz i musisz przerwać bieg. Innymi słowy, biegnąc poniżej progu nie narobisz sobie długów. Jaką mniej więcej masz tę prędkość graniczną, zobacz na runsmartproject.com/calculator.
Czynnik 3: To ekonomia ruchu. Obecnie uważana – wspólnie z dwiema poprzednimi – za wyznacznik wytrzymałości biegowej. To Twoja zdolność do wykorzystania tlenu.
Załóżmy, że mamy dwóch biegaczy. Jeden, by przebiec 1 km w czasie 5 minut, będzie potrzebował 180 mililitrów tlenu na każdy kilogram swojego ciała. Drugi 20 mililitrów mniej (160 ml), czyli ten płaci za swój wysiłek mniej i jest bardziej efektywny. To analogiczna sytuacja jak z samochodami – jeżeli przejedziesz dwoma pojazdami taki sam dystans z identyczną szybkością, dowiesz się, który jest bardziej ekonomiczny i mniej pali.
Warto wspomnieć, że wytrenowani biegacze za 1 km zapłacą 130-140 ml/kg/km, a ich tempo będzie wynosiło 3:30 min/km. Na ekonomię ruchu wpływa wiele czynników, od fizjologicznych po biomechaniczne.
Komentarze