Po dobrze wykonanej robocie należy się wolne. Dlatego po sumiennie przepracowanym sezonie przychodzi czas na roztrenowanie, czyli okres odpoczynku i regeneracji. To obowiązkowy punkt treningu zawodowców - nikt nie jest w stanie trenować non stop.
(przy okazji sprawdź, ile odpoczynku w przerwie między sezonami Ci się należy: Roztrenowanie. Jak zregenerować siły po sezonie? [TEST])
Zawodnicy mają różne podejście do posezonowej przerwy. Jedni całkowicie odpuszczają bieganie. Na przykład DeeDee Trotter, medalistka na 400 metrów z Londynu, przyznała, że po igrzyskach olimpijskich zrezygnowała z bieżni na 8 tygodni. Pozostali stawiają na lżejsze treningi.
"Po sezonie mam 2-3 tygodnie roztrenowania polegającego na wychodzeniu co 2-3 dni na półgodzinne rozruchy" – tłumaczy Artur Kozłowski, jeden z najlepszych polskich długodystansowców. Z przerwy rezygnują biegacze, którzy robili dłuższe okresy na regenerację po każdym starcie lub mieli wymuszoną pauzę.
W czasie wolnego Twój organizm zregeneruje się, zwłaszcza mięśnie i kości. Zaleczone zostaną wszystkie mikrourazy. Pozwoli Ci to zapobiec kontuzji na początku kolejnego sezonu. Długość odpoczynku często jest sprawą indywidualną i zależy od obciążeń na treningu. Założeniem jest kompletna regeneracja fizyczna i psychiczna. Musisz poczuć głód biegania.
Osoby biegające 20-30 km w tygodniu mogą czuć się odnowione już po 3 tygodniach. Maratończycy potrzebują nawet 2-miesięcznych ferii z lżejszym treningiem. Odpoczynek nie oznacza, że masz się zamienić w zwierzę kanapowe i zapuścić korzenie przed telewizorem. Poświęć ten czas na rekreacyjne bieganie, rozciąganie i inne dyscypliny.
Komentarze
~Spinnjack, 2019-03-03 12:23:12
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?