Forma na 2 kółkach: lepsze bieganie czy rower?

Wierność w uczuciach nie oznacza, że nie można być otwartym na nowe - ta zasada sprawdza się i w związkach, i w bieganiu. Sprawdź, co może dać Ci jazda na rowerze bez zdrady biegania. Oto 3 sposoby na włączenie kolarstwa do swojego treningu.

Jacek Heliasz
fot. Jacek Heliasz

W zależności do tego, w jakiej formie i na jakim etapie sezonu jesteś, zajęcie miejsca na rowerowym siodełku może w inny sposób pozytywnie wpłynąć na Twój organizm. Zobacz, jak włączyć jazdę na rowerze do swojej treningowej rutyny:

Trening zastępczy

Lekkie kontuzje wcale nie muszą oznaczać wahań formy. Wylecz się na dwóch kółkach.

  • Kiedy? Przy drobnych urazach stopy, stawu kolanowego czy przeciążeniach kręgosłupa.
  • Dlaczego? Jazda na rowerze dużo mniej obciąża stawy, pozwalając na podtrzymanie, a nawet budowanie kondycji w czasie leczenia kontuzji.
  • Jak? Marcin Chabowski, mistrz Polski w przełajach, przez 10 miesięcy kontuzji kolana budował formę na rowerze. Treningi w II zakresie robił w czasie długich jazd, w czasie których utrzymywał tętno na poziomie 160, a siłę budował w czasie 20-km przejażdżek po górach, pracując w interwałach, przy których tętno wskakiwało na 180.

Zapamiętaj: Na rowerze Twoje kolano i staw skokowy są o połowę mniej obciążone niż w czasie biegania.

Trening dodatkowy

W okresie przygotowań do głównego startu wykorzystaj rower jako odskocznię od biegowej rutyny.

  • Kiedy? W głównym okresie przygotowań do Twojego najważniejszego startu, kiedy wykonujesz najcięższą pracę treningową.
  • Dlaczego? Przy dużej ilości bodźców treningowych organizm mocniej na nie reaguje, sprawiając, że Twoja forma stale idzie w górę.
  • Jak? Spróbuj jeden trening siły biegowej zamienić na godzinną jazdę po górach. Oczywiście nie będzie to specjalistyczna siła biegowa, więc rób tak co drugi cykl. Raz na jakiś czas zamień długie wybiegania na jazdę po płaskim, która będzie trwała nawet dwukrotnie dłużej niż bieg. W ten sposób podtrzymasz wytrzymałość tlenową, mniej obciążając kolana. Zasady utrzymania tętna są takie same, jak przy treningach biegowych.

Zapamiętaj: Górne partie ciała są o połowę mniej zaangażowane przy jeździe na rowerze niż w biegu.

Trening główny

Czas między sezonami możesz spokojnie spędzić na rowerze. To wzmoże Twój głód na bieganie.

  • Kiedy? W czasie roztrenowania, najczęściej między sezonami.
  • Dlaczego? Twój organizm potrzebuje regeneracji po sezonie. Potrzebuje jej również Twój umysł, a jazdy na rowerze dadzą Ci i jedno, i drugie.
  • Jak? Spróbuj co dwa, trzy dni kilkunasto- albo kilkudziesięciokilometrowej przejażdżki. Pamiętaj, że jest to okres roztrenowania, więc nie przesadzaj zarówno z intensywnością, jak i z dystansem. Jeśli odkryjesz w sobie talent kolarski na miarę Michała Kwiatkowskiego, a nie masz 18 lat, możesz spróbować swoich sił we wspieranej przez Skodę Akademii Copernicus, gdzie Flower-Power chce każdego zarazić swoją pasją i pokazać, że treningi to świetny sposób na spędzanie czasu, a pokonywanie swoich granic daje naprawdę mnóstwo satysfakcji.

Zapamiętaj: Na dwóch kółkach spalasz średnio 2 razy mniej kalorii niż w biegu, więc jeśli nie chcesz przytyć, wydłuż czas jazdy na rowerze. 

RW 08/2004

Zobacz również:
REKLAMA
}