Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.0

Gotowi... do startu...

Po kilku tygodniach treningów już wiesz, na co Cię stać. Brakuje jedynie zwieńczenia Twoich przygotowań. Zanim padnie strzał startera, powinieneś znać odpowiedzi na parę pytań: Gdzie wystartować? W jakim biegu? Jak się zgłosić?

Jacek Heliasz

Nie daj się namówić na maraton! To zły pomysł dla kogoś, kto nie zna specyfiki biegu masowego. Zacznij od krótszych dystansów. Popytaj, być może gdzieś w pobliżu odbywają się jakieś biegi. Nie brakuje w kraju osiedlowych, miejskich itp. wyścigów na dystansach do 5 km.

To dobry początek. Poznasz, jaka to adrenalina i jak nie dać się zadeptać na starcie. Poczujesz atmosferę imprezy. Przekonasz się, że szybko połkniesz bakcyla i będziesz szukał kolejnych startów. Nie warto się spieszyć z debiutem. Zawody wtedy sprawią Ci przyjemność, gdy będziesz do nich dobrze przygotowany. Najkorzystniej będzie, gdy Twój pierwszy raz wypadnie jesienią.

Wrzesień i październik to prawdziwy wysyp rozmaitych biegów, będziesz miał więc w czym wybierać. Trenuj! Wyjazd nad morze lub w góry pozwoli Ci przygotować się kondycyjne i zdobyć potrzebne wybieganie. Nie musisz rezygnować z pływania czy z siatkówki plażowej, ale im bliżej terminu startu, tym bardziej ograniczaj inne sporty.

Zaplanowanie udziału w biegu już teraz da Ci dodatkową motywację. Nie będziesz odpuszczał treningów i utrzymasz odpowiednią wagę. W dzienniczku treningowym zapisuj, jak się danego dnia czułeś. Warto wiedzieć, kiedy przesadziłeś z treningiem, co źle na Ciebie wpłynęło. Przynajmniej raz w miesiącu korzystaj z masaży i sauny.

Bez odnowy biologicznej łatwo się zakwasisz i nie będziesz efektywnie trenował

Bez odnowy biologicznej łatwo się zakwasisz i nie będziesz efektywnie trenował. Na tydzień przed startem wyluzuj: biegaj mniej i wolniej. Dwa dni przed zawodami zrób dziesięć 20-sekundowych przebieżek (40-sekundowe przerwy). W przeddzień startu możesz zrobić sobie wolne. I zrób wszystko według poniższych rad.

Gdzie szukać?

Najlepiej wybierz bieg niedaleko miejsca zamieszkania. Unikniesz podróży i możesz liczyć na doping rodziny oraz znajomych. Najszybciej informacje znajdziesz w sieci. Najpopularniejsze portale np. www.runners-world.pl .Tam znajdziesz potrzebne informacje o imprezach w Polsce i za granicą. W kalendarzu imprez i wyszukiwarce.

Wybór biegu

Im krótszy dystans, tym lepiej. Rób wszystko, abyś ukończył pierwszy bieg! Inaczej się zniechęcisz. Najlepiej pobiegnij mniej niż 5 km. Są ograniczenia w zależności od wieku: do 12 lat - 4 km, do 16 lat - 10 km, do 18 lat - 20 km, powyżej 18 lat - bez ograniczeń.

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij