Gdzie zatem leży złoty środek? Ile razy w tygodniu masz biegać? Tutaj już stare prawdy nie pomagają, bo, niestety, nie ma uniwersalnej recepty. Odpowiedź zależy od wielu czynników. Od tego, jakie stawiasz sobie cele, gdzie pracujesz, ile masz wolnego czasu, Twojego aktualnego stanu zdrowia, zdolności do regeneracji itd.
Niektórzy czują się jak młodzi bogowie, trenując 7 razy i więcej w tygodniu, a innych kontuzje i przemęczenie łapią już przy 4 biegach. Ten przewodnik pomoże Ci dopasować bieganie do Twojego życia, zamiast stawiać życie na głowie, by pasowało do wymagającego treningu.
Bieganie 1-2 razy w tygodniu
Jeśli masz do wyboru: zrezygnować z treningu, albo biegać tylko 1 lub 2 razy w tygodniu, oczywiście biegaj to minimum. Podtrzymasz swoją sprawność, a czując, jak pozytywnie wpływa na Ciebie bieganie, może wykroisz jednak trochę dodatkowego czasu. Masz mało godzin na trening, tym bardziej szukaj okazji do aktywności w ciągu zabieganego dnia. Przejdź się do pracy, odpuść windę, wstawaj często od biurka.
„2 treningi w tygodniu, złożone z marszobiegów, to dobre rozwiązanie dla osób, które nigdy nie biegały – zauważa Jacek Urbanowicz, który trenuje amatorów w stowarzyszeniu Pro-Run. – Po 3 miesiącach regularnych treningów dodaj kolejny dzień treningowy, który będzie przeznaczony na ćwiczenia wzmacniające. Bez nich nie ma poważniejszego biegania”.
Bieganie 3 razy w tygodniu
Trzy treningi w tygodniu dłuższe niż 20 minut wystarczą, by obserwować wzrost formy. „Przy takiej częstotliwości biegania najlepsza jest metoda zamienna: dzień treningu – dzień odpoczynku. Dzień wolny od biegania nie musi być spędzony biernie. Jeżeli masz okazję, zrób lekkie ćwiczenia aerobowe (basen, rower, ergometr, orbitrek) lub zapisz się na lekcję jogi” – poleca Jacek Urbanowicz.
Bardziej doświadczeni biegacze mogą osiągnąć ambitne cele przy trzydniowym treningu, muszą jednak postawić na jakość. W planie tygodniowym masz wówczas tempówkę, interwały i długie wybieganie. I co ważne, rozłożone w całym tygodniu, a nie skupione w weekend. W pozostałe dni przynajmniej 1-2 razy robisz trening uzupełniający.
Przykładowy plan treningowy na maraton rozłożony na 3 dni w tygodniu znajdziesz tutaj: runners-world.pl/3dni.