Improwizacja pod kontrolą: Plan na brak planu treningowego

Nie każdy może pozwolić sobie na realizację planu treningowego. Wiele osób wybiera spontaniczny program ćwiczeń uzależniony od pogody, ilości pracy, dzieci i czasu spędzonego w kolejkach i korkach. Podpowiadamy, jak trenować bez planu, żeby forma rosła, a kontuzje Cię omijały.

Planowanie treningu Peter Ryan
rys. Peter Ryan

Nawet jeśli jesteś mistrzem improwizacji i kochasz spontaniczne decyzje, bieganie lepiej odegra swoją rolę w Twoim życiu, jeśli opanujesz sztukę pisania scenariusza tygodnia. Wtedy, kto wie, może chwilowe natchnienie przerodzi się z zachcianki w Wielką Improwizację?

Podstawowe elementy

Tydzień idealny powinien zawierać długie wybieganie poprawiające wytrzymałość, trening zwiększający siłę na podbiegach i trening, który będzie przyjemnością: grupą lub w pięknym otoczeniu (doda Ci motywacji). Element szybkościowy dołącz do planu, kiedy nadejdzie pora na poprawianie czasów.

Dobry kalendarz

Bieganie co drugi dzień daje podatnym na kontuzje punktom, jak np. kolana i stopy, czas na regenerację. Najdłuższe wybiegania zostaw na weekendy, kiedy masz najwięcej wolnego czasu. Wtorek i czwartek to dobry moment na krótkie sesje na podbiegach i biegowe wypady z grupą. Jeśli już zaplanujesz treningi szybkościowe, dni przed i po przeznacz na regenerację.

Czas na relaks

W dni bez treningów odpoczywaj, ale nie musi się to ograniczać do sportu oglądanego z kanapy przed telewizorem. Nie warto rezygnować z aktywności. Spacery, aqua-jogging, joga, tai-chi, sporty grupowe czy orbitrek dodadzą Ci energii, spalą trochę tłuszczu i pozwolą aktywnie wypocząć.

Walka z nudą

Dla urozmaicenia cotygodniowego schematu możesz zmieniać trasy lub poszukać grupy biegowej. Czasami wystarczy kompan do treningów, który będzie jechał obok Ciebie na rowerze.

Jeśli masz przed sobą start w zawodach albo nowy dystans, wprowadź do planu specjalistyczne elementy treningu. Po tygodniu przeznaczonym na pracę nad pierwszą życiówką kolejne dni zapełnij spokojniejszymi treningami, a dopiero w następnym tygodniu wróć do pracy nad szybkością, siłą i wydłużeniem dystansu.

RW 07/2013  

Zobacz również:
REKLAMA
}