[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.6

Jak biegać na bieżni? Pierwsze kroki na „taśmie”

Bieganie na bieżni ma złą prasę wśród sporej rzeszy biegaczy. Jedni jej nienawidzą, bo mają wrażenie, że minuta na taśmie to co najmniej 10 min biegu na zewnątrz. Inni boją się, że poplączą im się na niej nogi, wywiną orła, a filmik z lotu stanie się hitem internetu. Zobacz, co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz biegać na bieżni.

Jak biegać na bieżni? Pierwsze kroki na „taśmie” Bieg na bieżni mechanicznej. (fot. shutterstock.com)

Kiedy jednak na zewnątrz straszy dużo bardziej, bo jest zimno, ciemno i pada wszystko – od gradu po śnieg z deszczem – bieżnia przestaje być tak odpychająca. Zaczynasz doceniać jej zalety, a przy bliższym poznaniu dużo zyskuje.

Warto wiedzieć

Kiedy już staniesz na taśmie, weź pod uwagę, że to będzie nieco inny trening niż ten na zewnątrz. Podłoże będzie się poruszać i nie będziesz odczuwać oporu powietrza. Nie szalej jednak z pokrętłem tempa: trzymaj takie, jakie jesteś w stanie osiągnąć na zewnątrz.

REKLAMA

Żeby utrudnić bieg, podnieś nachylenie bieżni o od 1 do 3%. Z tych samych powodów staraj się nie zapominać, jak biega się na zewnątrz. Wykorzystuj każdą lepszą pogodę, aby co najmniej raz w tygodniu pobiegać bez maszyny, żeby nie zaliczyć potem bolesnego powrotu.

Warto zabrać

Zabierz ze sobą ręcznik: wytrzesz nim pot i maszynę. Kiedy zaczniesz biec, możesz zasłonić sobie wyświetlacz, żeby nie skupiać się na wolno upływających sekundach. Pamiętaj, żeby wziąć wodę do picia: dużo szybciej poczujesz pragnienie z powodu suchego powietrza w pomieszczeniu. Najbardziej oblegane są bieżnie przy telewizorach i oknach, jeżeli roztacza się z nich ciekawy widok.

Zobacz: Bieganie na bieżni mechanicznej. Jak się nie nudzić?

Uniezależnisz się, jeżeli zabierzesz tablet lub telefon. Możesz wtedy włączyć sobie jakiś film lub serial. Są też aplikacje, które umożliwiają pokonywanie ścieżek na całym świecie ( np. BitGym). Czytanie z powodu skakania głowy jest trudne, ale niektórzy przezwyciężają te niedogodności i dają radę wciągnąć kilka stron. Zamiast rozkoszować się odgłosami upadającego co chwilę żelastwa na siłowni, możesz posłuchać muzyki lub audiobooka, dlatego dobrze mieć ze sobą odtwarzacz ze słuchawkami.

Warto się zabawić 

Zacznij od zabawy. Przeanalizuj, co widzisz na panelu, gdzie są guziki odpowiedzialne za przyspieszenie i zwolnienie taśmy. Poszukaj przycisku awaryjnego stop i sprawdź, czy działa. Potem stań na bieżni i zacznij od bardzo wolnego marszu. Staraj się iść na środku taśmy. Po chwili możesz zacząć przyspieszać obroty, aż dojdziesz do wolnego biegu. Podkręcaj szybkość co 2-3 minuty.

Warto mieszać

Mieszaj tempo taśmy jak didżej kawałki na dyskotece. Spróbuj biegu z narastającą prędkością, co kilka minut zwiększając szybkość, a potem powoli zwalniając. Bieżnia jest świetnym miejscem na przetestowanie swojego tempa startowego. Po rozgrzewce ustaw na panelu szybkość, z jaką chcesz pokonać kolejne zawody, utrzymuj ją przez 2 do 4 minut, potem zrób 1-2 minuty przerwy na trucht – cały cykl powtórz 4-8 razy.

RW 12/2016

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij