Niektórzy twierdzą, że jeśli umiesz chodzić, umiesz też biegać. Inni uważają, że tak jak na basen nie wybierzesz się bez nauki pływania i nie kupisz kija golfowego bez opanowania techniki, tak samo nie należy zakładać butów biegowych bez przejścia kursu biegania (swoją drogą, kwestia butów lub ich braku także ciągle wzbudza spory w biegowym środowisku).
Skupmy się na technice. Za ideał niektórzy badacze uznają ruch amerykańskiego maratończyka Ryana Halla, a inni twierdzą, że sylwetka to tak indywidualna sprawa, że dążenie do jednego wzorca prowadzi tylko do kontuzji (o tym sporze piszemy szerzej w artykule Prawidłowa technika biegu. Jak biegać poprawnie?). Wszyscy jednak zgadzają się co do jednego: istnieją podstawowe zasady, które usprawniają przemieszczenie się i pomagają zmniejszyć ryzyko kontuzji. Oto one.
1. Prawidłowa sylwetka czyli...
…plecy proste, bez nienaturalnego wygięcia w lędźwiach, głowa wysoko. Tułów lekko pochylony w kierunku biegu.
-
Dlaczego? Zła postawa biegowa zwiększa obciążenie kręgosłupa i innych stawów, co prowadzi do ich kontuzji. Poza tym często zmniejsza komfort biegu.
-
Popraw się: Wzmacniaj korpus, obręcz barkową i ręce. Kontroluj sylwetkę w ciągu dnia. Złe nawyki na co dzień przekładają się na bieganie.
2. Efektywna praca rąk czyli...
…ręce ugięte do kąta około 90°, pracujące na przemian do przodu i do tyłu.
-
Dlaczego? Ruch kończyn górnych ma wpływ na stabilność tułowia. Krzyżowanie rąk i inne dziwne ruchy zwiększają wychwiania tułowia (kiwasz się na boki, a masz biec do przodu). Naprzemienna praca rąk i nóg ułatwia pokonywanie kilometrów.
-
Popraw się: Zegnij łokcie do kąta prostego. Staraj się rozluźnić, nie zaciskaj pięści. Nie oddalaj łokci od tułowia, nokautując przechodniów.
3. Miękkie lądowanie czyli...
...łagodniejsze lądowanie stopy, kolano lekko ugięte przy stawianiu nogi.
-
Dlaczego? Spróbuj biec bezszelestnie, a naturalnie skrócisz krok i zaczniesz lądować na przodzie stopy (a nie na pięcie). Ten sposób zmniejsza skutki zderzenia nogi obciążonej masą ciała o ziemię. Dodatkowy zysk to więcej energii z łydki na odbicie stopy.
-
Popraw się: Przez 10 sekund biegnij w miejscu. Rusz do przodu przez 50 m, tak samo lekko stawiając stopy.