Bez względu na to, na jakim dystansie się ścigasz, bez względu na wiek i poziom wytrenowania, praca nad szybkością może odgrywać ważną rolę w Twoim treningu. I nie zawsze oznacza to bieganie dużych sesji interwałowych – czasami chodzi o nauczenie się umiejętności szybszego biegania.
Jeśli szukasz życiówki na dystansie od 800 m do 5 km, korzyści mogą wydawać się oczywiste. Jednak obejmują one również dłuższe imprezy, w tym maratony i ultradystanse. Ważne jest, aby przesuwać swoje ciało poza jego obecne komfortowe możliwości.
Praca nad szybkością w różnych formach może dać Ci bodźce treningowe, które przeniosą Cię na wyższy poziom niezależnie od tego, na jakich dystansach chcesz się sprawdzić w przyszłym roku. To niezbędne, aby umożliwić organizmowi adaptowanie się do nowych obciążeń i budowanie sprawności.
Korzyści z treningu szybkościowego
Lepsza wydolność kardio
Trening o większej intensywności może zwiększyć objętość wyrzutową serca (ilość krwi, którą serce może przepompować przy każdym uderzeniu), zwiększyć produkcję mioglobiny (która transportuje tlen do mięśni), objętość krwi (co oznacza, że więcej tlenu może być przenoszone do mięśni) i poprawić zdolność mięśni do wchłaniania tlenu w celu wytworzenia energii. Trening szybkościowy może też poprawić zdolność organizmu do tolerowania i przetwarzania mleczanu.
Lepsza biomechanika
Jeśli regularnie biegasz szybko, możesz poprawić ekonomię swego biegu w całym zakresie prędkości (możesz wykonać więcej pracy przy tej samej ilości tlenu). Poprawiasz bowiem mechanikę biegu, czas kontaktu stopy z podłożem czy stan ścięgien.
Lepsza praca układu nerwowego
Trening szybkościowy, prowadzony z odpowiednio dużą intensywnością, może pozytywnie oddziaływać na układ nerwowy, co przy odpowiedniej regeneracji może sprawić, że zwiększysz odporność na zmęczenie i stres – zwłaszcza podczas biegania na dłuższych dystansach
Mocniejsza psychika
Bicie życiówek jest proste, musisz tylko biec szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Wydaje się to oczywiste, ale w rzeczywistości, nawet jeśli jesteśmy w wystarczająco dobrej formie, by tego dokonać, włącza się hamulcowy – mózg. Praca nad szybkością daje mu dowody na to, że jesteś w stanie pobiec po rekord.