Jak osiągnąć swoje cele treningowe? [PORADY]

Na końcu Twojej biegowej trasy wcale nie musi być meta. Może to być także inny cel - mniej w pasie, lepsza wytrzymałość czy ogólna poprawa zdrowia i kondycji fizycznej. Droga do niego jest całkiem prosta: obierz swój cel i po prostu rusz za nim nie bacząc na nic.

Cele treningowe Daniel Stolle
rys. Daniel Stolle

Największego kopa do ćwiczeń dostajesz, kiedy zauważasz, że przynoszą efekty. Taką samą motywację przynosi osiągnięcie wyznaczonego celu. Pod warunkiem że jest i wystarczająco ambitny, i dostatecznie realistyczny. Kiedy już taki znajdziesz, ustalasz plan działania i zabierasz się do roboty.

Realizacja jednego pobudzi Twój apetyt na kolejne, przy okazji wzrośnie Twoja wiara we własną skuteczność. Nawet biegając 2-3 razy w tygodniu, możesz bardzo wiele zyskać.

Cel: Podwój długie biegi

Środek: Spokojne, długie biegi to trening, który przynosi wiele korzyści. Od wzmocnienia kości i ścięgien przez zwiększenie wydajności biegowej i ogólnej odporności, po spalanie zbędnego tłuszczyku. Co drugi weekend zwolnij w trakcie biegu do bardzo spokojnego tempa, ale za to wydłuż dystans o 1-2 km.

Cel: Wystartuj w zawodach

Środek: Zapisanie się na zawody podziała na Ciebie mobilizująco. Włożysz jeszcze więcej pracy na treningu. Staraj się wydłużać treningi, aż pokryją się z dystansem imprezy, w której chcesz wystartować. Raz w tygodniu krótszy trening zamień na zabawę biegową – przyspieszaj i zwalniaj w miarę możliwości.

Cel: Zmieść się w starych dżinsach

Środek: Im dłużej pozostajesz na nogach, tym więcej kalorii spalasz. Jeżeli ciągły bieg zajmuje Ci 20 minut, dodaj do takiego treningu marszobiegi: 1 minuta biegu/1 minuta żywego marszu. Zwiększ wtedy długość treningu o 45-60 minut. W dni, w które nie biegasz, wybierz się na co najmniej godzinny spacer.

Cel: Biegaj bez przerwy przez miesiąc

Środek: Rozpisz treningi w kalendarzu i dostosuj do Twoich codziennych zajęć. Na przykład: 30-45 minut treningu we wtorek i środę, długi bieg w sobotę, a w niedzielę 20-30 minut regeneracyjnego truchtu. Jeżeli opuścisz jakiś dzień, nie rób tragedii, tylko zmobilizuj się do następnych.

RW 09/2014   

Zobacz również:
REKLAMA
}