Jak rozluźnić napięte mięśnie? Zacznij od sprawdzenia swojej postawy

Nie bieganie, tylko złe nawyki przyczyniają się do chronicznego napięcia mięśni tyłu ud. Aby uwolnić się od tej przypadłości, oceń w pierwszej kolejności to, jak… stoisz – i w prowadź konieczne zmiany. Prawidłowa postawa jest kwestią nawyku, więc poprawiaj się na każdym kroku – patrz w lustra oraz witryny sklepów.

Prawidłowa postawa Mitch Mandel
Rozciąganie to niejedyny sposób na napięte mięśnie. Może po prostu źle stoisz (po lewej stronie). Prawidłowa postawa (po prawej) przyniesie Ci ulgę (fot. Mitch Mandel).

Napięte mięśnie nóg? Biegacze traktują to jako ryzyko zawodowe. Schylenie się do sznurówek? Zapomnij. No chyba że długie wybiegania zastąpią długie sesje na macie do jogi. Prawda jest jednak taka, że to nie samo bieganie jest winne tym przykurczom tyłu nóg. W końcu nawet w szczycie przygotowań do startu bieganie zajmuje tylko niewielki procent dnia. To sposób, w jaki spędzasz resztę czasu, może mieć decydujące znaczenie. Twoja postawa w ciągu całego dnia, wtedy kiedy jej nie kontrolujesz, wpływa na balans mięśniowy.

A rozciąganie? Przyniesie chwilową ulgę, ale nie rozwiąże problemu, dopóki nie dotrzesz do jego źródła. Zła postawa już od podstawówki kojarzy się nam z niedbałym skuleniem nad biurkiem. Ale nie zawsze chodzi o to, że się po prostu garbisz. Może Ci się wydawać, że trzymasz się prosto, ale to wcale nie znaczy, że masz prawidłową postawę. Nie jest OK, kiedy Twoje żebra wysuwają się przed resztę ciała, wystają do a odcinek lędźwiowy kręgosłupa wygięty (patrz powyżej). Takie ustawienie wpływa między innymi na pracę przepony – głównego mięśnia oddechowego.

Ma ona kształt kopuły, która w tym ułożeniu się spłaszcza, co blokuje jej pracę i zmniejsza efektywność oddychania. Do dostarczenia organizmowi tlenu zaangażowane zostają inne mięśnie, które kompensują niedomagania przepony. Do cięższej pracy zaprzęgnięte są nawet mięśnie dolnej części pleców i zginacze bioder. Te ostatnie są zwykle napięte przez powtarzalną prace przy chodzeniu i skrócone przez godziny spędzone na siedząco. Spięte zginacze biodrowe pociągają za sobą miednicę i dolny odcinek kręgosłupa. Efektem jest wystający „kaczy kuper” i bóle pleców. Miednica, pochylając się do przodu, ciągnie za sobą mięśnie tyłu uda i stąd często wynika napięcie odczuwane w mięśniach kulszowo-goleniowych.

Rozciąganie zwykle mięśniom służy, ale nie kiedy pociąga za nie miednica. Co nie znaczy, że praca nad elastycznością mięśni tylnych uda, którą zwykle zaleca się biegaczom, nie ma sensu. Warto upewnić się, że to nie nadmierne przodopochylenie miednicy odpowiada za wrażenie „przykurczu”. Wtedy tylko poprawa postawy przyniesie długotrwałą ulgę. Rozciąganie tyłu ud w pozycji psa z głową w dół da jedynie chwilowe rozluźnienie, ale nie uwolni Cię od chronicznego napięcia. Rozwiązaniem jest korekcja postawy.

Tak, nawet jeśli szkolne czasy gimnastyki korekcyjnej dawno masz za sobą, nie jest na to za późno. Kluczem jest świadomość swojej postawy i poprawianie sylwetki w ciągu dnia. Warto też uwolnić zablokowaną przeponę (pomoże Ci w tym ćwiczenie poniżej) i wzmocnić mięśnie z tyłu nóg. Opanuj te ćwiczenia, a przywrócisz balans zginaczom bioder, mięśniom kulszowo-goleniowym i swojej postawie. Wyprostuj się, oddychaj głębiej i biegaj lepiej.

Zła postawa

Ilustracja powyżej, po lewej stronie.

  • Głowa nad palcami stóp
  • Dolne żebra/ mostek wyprzedzają resztę ciała
  • Brzuch wypchnięty, mięśnie rozciągnięte
  • Dół pleców mocno wygięty
  • Przepona spłaszczona i mało aktywna
  • Pośladki wypchnięte („kaczy kuper”)
  • Miednica nadmiernie pochylona do przodu
  • Mięśnie tyłu ud rozciągnięte

Prawidłowa, wyprostowana postawa

Ilustracja powyżej - po prawej stronie.

  • Głowa nad stawami skokowymi
  • Dolne żebra/ mostek w linii z resztą tułowia
  • Brzuch płaski, napięty
  • Dół pleców lekka, neutralna krzywizna
  • Przepona aktywna, swobodnie pracuje
  • Pośladki „podciągnięte” pod miednicę
  • Miednica w neutralnym ustawieniu, tylko nieznacznie pochylona
  • Mięśnie tyłu ud w normie

Prawidłowe oddychanie podczas biegu

Uwolnij oddech uwięziony w nieprawidłowej postawie ciała. Naucz się robić pełen wydech, żeby aktywować przeponę i przywróć miednicy prawidłowe ustawienie. Powtarzaj to ćwiczenie codziennie, żeby utrwalić efekty. Więcej o tym, jak oddychać prawidłowo pisaliśmy tutaj: Jak oddychać prawidłowo podczas biegania? i tutaj: Oddychanie podczas biegu: jak poprawnie pracować płucami?

Prawidłowa postawa Mitch Mandel
Ćwiczenie na prawidłowe oddychanie - etap I (fot. Mitch Mandel).

Połóż się na plecach, stopy oprzyj płasko na ziemi. Weź wdech nosem. Zauważ, jak brzuch się unosi i kość ogonowa wciska w podłogę.

Prawidłowa postawa Mitch Mandel
Ćwiczenie na prawidłowe oddychanie - etap II (fot. Mitch Mandel).

Zrób wydech ustami. Spróbuj pozbyć się całego powietrza z płuc. No dalej, jeszcze masz zapas. Zbliż pępek do podłogi, zmniejszając nieco wygięcie lędźwi i zwiększając kontakt miednicy z podłogą.

Prawidłowa postawa Mitch Mandel
Ćwiczenie na prawidłowe oddychanie - etap III (fot. Mitch Mandel).

Kiedy pozbędziesz się całego powietrza, wytrzymaj w końcowej fazie 3-5 sekund. Klatka piersiowa powinna opaść. Napinając dolne mięśnie brzucha, ustaw miednicę w neutralnym ułożeniu. Środek pleców i górna część pośladków powinny stykać się z podłogą. Przy kolejnym oddechu utrzymaj tę pozycję, nabierając powietrze do brzucha i klatki. Powtórz 4-5 takich oddechów.

RW 12/2017

REKLAMA
}