Jak wzmocnić łydki: 3 ćwiczenia dla biegaczy

Od siły, sprężystości i wytrzymałości Twoich łydek zależy w dużej mierze szybkość i dynamika Twojego biegowego kroku. Dlatego warto nad nimi regularnie pracować, zwłaszcza że ćwiczenia mięśni łydek nie są ani trudne, ani skomplikowane. Wystarczą proste wspięcia na palce, aby wzmocnić tę partię mięśni nóg - zobacz, jak osiągnąć w tym ćwiczeniu poziom mistrzowski.

Jak wzmocnić łydki: 3 ćwiczenia dla biegaczy Jacob Lund/shutterstock.com
fot. Jacob Lund/shutterstock.com

Łydki to być może niewielka grupa mięśniowa, ale ma do wykonania olbrzymią pracę, proporcjonalnie większą niż pośladki czy uda przy generowaniu mocy podczas biegania. W przypadku ud angażujesz w czasie biegu jedynie 63% ich możliwości – w przypadku łydek jest to aż 84%. Dlatego ich siła i wytrzymałość mają kluczowe znaczenie dla Twoich biegowych postępów i wyników.

Łydki w dobrej formie oznaczają, że jesteś w stanie zrobić po biegu 3 serie wspięć na palce na jednej nodze po 25 powtórzeń każda – zarówno na prostych nogach w kolanie (łatwo), jak i zgiętych (już trudniej). Powinno się to ćwiczenie wykonać bez kiwania się na boki i walki o utrzymanie równowagi. Trudniejsze niż się wydawało? Zobacz, jak dzięki naszym ćwiczeniom za jakiś czas nie będzie to dla Ciebie problemem.

Jak wzmocnić łydki: 3 ćwiczenia dla biegaczy Mitch Mandel
fot. Mitch Mandel

Poziom zero: wspięcia na palce obunóż

Zacznij od wspięcia na palce obunóż na płaskim podłożu. Na początek wykonuj to ćwiczenie na prostych nogach, a potem na nogach ugiętych w kolanach (pochylasz się lekko do przodu przy unoszeniu pięt). Zrób 3 serie po 20 powtórzeń każdego rodzaju. Stopniowo zwiększaj ich liczbę do 40 powtórzeń.

Jak wzmocnić łydki: 3 ćwiczenia dla biegaczy Mitch Mandel
fot. Mitch Mandel

Poziom średni: półwspięcia na jednej nodze

Do tego ćwiczenia na jednej nodze wykorzystaj stopień. Oprzyj się na nodze wspierającej na stopniu powyżej (utrzymuj na niej 30-40% swego ciężaru), a na drugiej nodze rób wspięcia na palce. Celuj w 3 serie po 15 powtórzeń na prostym i zgiętym kolanie. Zwiększaj liczbę powtórzeń do 25 na każdą nogę.

Jak wzmocnić łydki: 3 ćwiczenia dla biegaczy Mitch Mandel
fot. Mitch Mandel

Poziom zaawansowany: pełne wspięcia na jednej nodze

Możesz spróbować pełnych wspięć na jednej nodze. Zacznij od 3 serii po 15 powtórzeń i zwiększaj ich liczbę do 25 na nogę. Możesz również trenować z hantlami lub z plecakiem obciążonym nawet do połowy Twojej wagi - rób wówczas po 3-5 serii po 8 powtórzeń na prostej i zgiętej nodze.

Warto przeczytać:

RW 05-06/2019

Zobacz również:
REKLAMA
}