Biegać każdy umie. Różne są tylko dystanse. Ale to sport idealny, jeśli chcesz zgubić zbędne kilogramy, poprawić kondycję czy stan zdrowia. Są jednak osoby, które uważają, że bieganie po prostu nie jest dla nich. Wynajdywanych przeszkód nie brakuje: zadyszka, nadwaga, wiek, brak wytrwałości albo uprawianie innego sportu.
Ale możesz je wszystkie pokonać i zacząć biegać – już teraz! Punktem wyjścia na drodze do świata biegaczek i biegaczy jest zrozumienie, że nie istnieją żadne magiczne receptury, a żaden sukces nie pojawia się od razu. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech początkujących jest niecierpliwość. Wyobrażają sobie, że po kilku tygodniach będą w stanie przebiec maraton.
Chociaż ciało zaczyna odczuwać dobroczynny wpływ biegania już od pierwszych dni (lepsze samopoczucie, poprawa nastroju, brak problemów z zaśnięciem), to znaczące korzyści, takie jak utrata kilogramów lub poprawa kondycji, pojawiają się stopniowo. Zazwyczaj pozytywne efekty pojawiają się po około 4-8 tygodniach od rozpoczęcia regularnych treningów. Żeby wykorzystać wszystkie korzyści płynące z biegania, postaw sobie proste pytanie: dlaczego chcesz biegać?
"Bez jasno postawionego celu osoby początkujące szybko tracą motywację, a zmęczenie zniechęca je do dalszych treningów i powoduje rezygnację" – mówi psycholog sportu Paweł Habrat. Początkujący pytają RW, jak utrzymać motywację, uniknąć kontuzji, co jeść i, w końcu, jak stać się biegaczem i cieszyć się energią płynącą z biegania. Na kolejnych stronach odpowiadamy na te pytania.
Gotowi? Zaczynamy!
Twój cel: odzyskać energię do działania
Nie odkładaj pierwszego biegu na kolejny weekend. Systematyczność sprawi, że Twoje ciało uzależni się od sportu. Tę wytrwałość i pozytywne uzależnienie organizm nagrodzi reakcjami chemicznymi w Twoim mózgu: po 30-minutowej aktywności fizycznej produkcja endorfin w organizmie rośnie u niektórych osób tak bardzo, że zaczynają czuć charakterystyczną euforię, szczególnie pod koniec biegu. Jednak stanie się tak tylko, jeśli będziesz biegać regularnie.
"Bieganie z bliską osobą czy grupą przyjaciół to dobra droga. Ważne jest też od początku urozmaicanie treningów: jednego dnia biegaj na czas, innego zafunduj sobie niespieszną wycieczkę marszobiegiem do ciekawego miejsca. Bardziej sprawne osoby mogą pokonać założoną liczbę kilometrów albo biegać z narastającą prędkością w pagórkowatym terenie. Przeplataj treningi wytrzymałościowe krótkimi przebieżkami. A kiedy już będziesz przebiegać 30 minut bez przerwy, żeby zwiększyć swoją motywację, weź udział w jakiejś imprezie biegowej. np. w biegu na 5 km" – radzi Kuba Wiśniewski, trener biegania.
Twój cel: zacząć aktywny tryb życia
Bieganie rozrusza Twoje ciało i uruchomi reakcje chemiczne – na przykład uwolni endorfiny, czyli hormony szczęścia, które sprawią, że uwolnisz się od stresu, a Twoje samopoczucie znacznie się poprawi. Poza tym, oczywiście, poprawi się także Twoja kondycja.
"Pierwsze kroki mogą być trudne, ale z czasem, dzięki systematyczności, postępy będą widoczne już po kilkunastu dniach. Dlatego właśnie ważne jest zarezerwowanie sobie w ciągu dnia czasu na treningi – ten czas powinien być święty. Nie zastanawiaj się długo, czy wyjść na trening, czy zostać w domu, po prostu ubierz buty i idź biegać. Wahanie się spowoduje, że Twój umysł i ukryty leń skutecznie przekonają Cię, że nie warto się męczyć i lepiej zostać w domu. Nie pozwól, żeby takie wymówki przejęły nad Tobą kontrolę" – radzi Paweł Habrat.