Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.3

Jak zacząć biegać? Poradnik dla początkujących

Każdy moment jest dobry na to, by zacząć biegać lub wrócić do biegania po dłuższej przerwie. Mamy dla Ciebie program treningowy i garść porad, dzięki którym już za 8 tygodni będziesz w najlepszej formie od lat. No i nie będzie dla Ciebie żadnym problemem godzina biegu.

fot. Timothy Archibald - Rodale Images

Każdy może być biegaczem. Naprawdę, to nie jest żaden reklamowy slogan bez pokrycia. Biegać możesz i Ty. Właśnie powszechność tego sportu stanowi część jego uroku. Ale jak się do tego zabrać? Ubrać buty i wyjść biegać? W gruncie rzeczy bieganie jest właśnie takie proste, co stanowi jego dodatkowy atut.

Ale jak już zaczniesz, pojawiają się pytania. Powinienem biegać 20 czy 30 minut? Czy spacerowanie jest OK? Jeśli już wcześniej biegałem, to czy powinienem zaczynać od początku?

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania, plan treningowy i wszystko to, czego potrzebujesz, by stać się biegaczem.

1. Zanim zrobisz pierwszy krok

Jeśli już zdecydujesz się przynajmniej spróbować regularnie biegać, zacznij od wizyty w dobrym sklepie ze sprzętem do biegania. Opłaci się.

Wielu nowych biegaczy niechętnie wydaje pieniądze czy poświęca czas na ten sport, zanim nie zacznie go uprawiać na poważnie. Wahają się, ponieważ nie są pewni, czy będą regularnie trenować. Ale rozpoczęcie biegania będzie łatwiejsze, jeżeli wcześniej poświęcisz na to trochę czasu i wszystko zaplanujesz.

Otwórz swój kalendarz

Na początek sprawdź, kiedy w swoim planie dnia znajdziesz chwilę na trening. Postaraj się, by te plany były w miarę regularne. Kiedy zapiszesz sobie coś w kalendarzu, jest bardziej prawdopodobne, że naprawdę się za to weźmiesz. Ale używaj ołówka, który będzie można wymazać - bieganie musi się dostosować do nieuniknionych komplikacji życiowych, takich jak wieczór kawalerski kuzyna lub nieplanowana zmiana czasu pracy.

Przebadaj się

Może i czujesz się dobrze, ale jeśli jesteś mężczyzną powyżej 45 lat lub kobietą powyżej 55, a zwłaszcza jeśli istnieje u Ciebie ryzyko zachorowania na chorobę serca (nadwaga, czynnik genetyczny, nadciśnienie, wysoki cholesterol), spytaj swego lekarza o to, czy możesz trenować. Jeżeli zaczniesz biegać, a cierpisz na chorobę serca, o której nie wiesz, ryzyko ataku serca zwiększa się. W tym wieku powinieneś badać się co roku, a chęć rozpoczęcia biegania jest do tego znakomitym pretekstem.

Ucz się od innych

Przyjdzie jeszcze czas na wytyczanie nowych ścieżek. Na początku warto słuchać porad bardziej doświadczonych i nie powielać ich błędów.

Szkoda, że nie wiedziałam...

"…że powrót po przerwie nie jest łatwy. Że na początku można nie łapać rytmu i tracić oddech przy tempie, które wydaje się wolne" - Jennifer Toomey, dwukrotna halowa mistrzyni USA w biegu na 1500 m.

"…że warto wydać dodatkowe pieniądze na stanik do biegania, który nie podchodzi do góry ani nie obciera" - Gordon Bakoulis, trenerka biegania, i dwukrotnie w pierwszej dziesiątce w maratonie nowojorskim.

"…że rezygnacja z treningów na dwa dni teraz jest lepsza niż później przymusowa rezygnacja z treningów na dwa miesiące - z powodu kontuzji" - Dathan Rithzenhein, brązowy medalista na mistrzostwach świata w półmaratonie.

"...że nie powinno się zjadać 4 talerzy spaghetti w wieczór przed startem" - Dick Beardsley, współzwycięzca (!) w maratonie londyńskim w 1981 r.

1 2 3 ... 7
STRONA 1 z 7

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij