Jak zacząć biegać? Porady przed pierwszym treningiem

W końcu dzień jest coraz dłuższy, na treningu można skorzystać ze słońca, nie trzeba ubierać 50 warstw (i potem prać ich wszystkich), zaczyna się też robić zielono. Jeśli myślisz o tym, żeby wreszcie zacząć biegać, zobacz co warto wiedzieć przed pierwszym treningiem.

Porady przed pierwszym treningiem Rami Niemi
Zobacz, co musisz wiedzieć przed pierwszym w życiu treningiem biegowym (rys. Rami Niemi)

Po prostu chce się żyć, a buty niemal same się sznurują. Aby taka sielanka rzeczywiście się ziściła, a pierwsze treningi nie okazały niewypałem, warto pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego treningu - zwłaszcza dotychczas Twój kontakt ze sportem ograniczał się do transmisji TV.

Zew natury - bieg w terenie

Po zimie spędzonej w klimatyzowanych pomieszczeniach i wszechobecnym smogu ciągnie Cię, żeby pooddychać pełną piersią na łonie natury. Bieganie w terenie jest fantastycznym doznaniem. Pamiętaj jednak, żeby za bardzo nie dać się porwać zewowi natury. Nie jesteś Tarzanem, przestawiasz się do treningu na zewnątrz. Zamiast bezdroży wybierz na początek mniej wymagające ścieżki w parku lub w lesie.

Trening w terenie wymaga więcej skupienia i ostrożności. Oczy chodzą jak skaner w poszukiwaniu przeszkód. Nie zajeżdżaj się też do całkowitego zmęczenia. Pogorszy się wtedy Twoja koordynacja i łatwo o „glebę”. Kiedy poczujesz potrzebę – z powodu gorszego podłoża, stromego wzniesienia lub zwyczajnie zmęczenia – przejdź do marszu. Zanim wyjdziesz pobiegać na łonie natury, zerknij do naszego poradnika dla początkujących biegaczy w terenie.

Tor wyścigowy, czyli trening na bieżni

Jeżeli programy szybkościowe na bieżni wkręciły Cię i chcesz sprawdzić, czy równie szybko będziesz zasuwać na zewnątrz, odwiedź stadion lekkoatletyczny. Przy pierwszej wizycie pamiętaj o tamtejszej etykiecie. Pierwsze (wewnętrzne) tory zarezerwowane są dla szybszych biegaczy. Większość porusza się zgodnie ze wskazówkami zegara. Możesz zmieniać kierunki, tylko uważaj, żeby nikomu nie wchodzić w drogę. Podczas interwałów wykorzystuj najbardziej skrajne tory do odpoczynku.

Rzeczywistość pierwszego biegu nie musi wcale różnić się od wymarzonych oczekiwań. Wystarczy się do niego przygotować.

O treningu na bieżni lekkoatletycznej pisaliśmy także tutaj: Jak trenować na bieżni lekkoatletycznej?

Ostateczność - bieg ulicą

Trening między autami to nic przyjemnego, ale czasami nie ma wyboru. Kiedy taka konieczność Cię przyciśnie, biegnij po przeciwnej stronie do ruchu samochodów, żeby widzieć zbliżające się pojazdy. Wyjątkiem są ostre zakręty – wtedy przejdź wcześniej na prawą stronę. Tylko tak kierowcy poruszający się w obu kierunkach mają szansę wystarczająco szybko Cię zobaczyć. Koniecznie ubierz jasne, a najlepiej jaskrawe ubranie z odblaskami.

Jak uniknąć spotkania z agresywnymi psami?

Psy, z którym nie chcesz się bawić, traktuj jak zbirów – lepiej omijaj je szerokim łukiem. Nie przebiegaj blisko psa, aby go nie wystraszyć. Kiedy czworonóg już Cię zauważył i wykazuje nadmierne zainteresowanie Tobą, ustaw się do niego bokiem. Nie prowokuj. Ręce trzymaj blisko ciała, nie krzycz i nie uciekaj. Sprawdź, czy w pobliżu jest właściciel. W ekstremalnych sytuacjach przyjmij pozycję obronną, tzw. żółwia: zwiń się w kłębek, ręce na kark, głowa między nogi. Jeśli na Twojej ścieżce często dochodzi do takich bliskich spotkań, zabieraj na treningi odstraszacz na psy.

RW 03/2017

REKLAMA
}